Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  deferrization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jednym z najważniejszych parametrów projektowych, a później eksploatacyjnych w usuwaniu z wody żelaza, a także pośrednio manganu, jest wyznaczanie wysokości poszczególnych stref technologicznych -tj. strefy odżelaziania oraz odmanganiania wody. Parametr ten częstokroć pomijany, a czasami w ogóle niezauważany, jest niejednokrotnie kluczem do ustalenia przyczyn problemów z usuwaniem żelaza oraz manganu zarówno w układach jednostopniowej, jak i dwustopniowej filtracji. Świadomość kolejności zachodzących procesów w złożu filtracyjnym oraz wysokości złoża zajętej na realizację danego procesu daje duże możliwości diagnostyczne i eksploatacyjne. W niniejszym artykule przedstawiono podstawy teoretyczne strefowania złoża filtracyjnego oraz praktycznie przydatne sposoby ustalania wysokości stref na etapie projektowania i weryfikacji technologii uzdatniania wody.
PL
Przedmiotem niniejszego artykułu są problemy z zakresu odżelaziania i odmanganiania wody pojawiające się w zakładach uzdatniających wodę podziemną. Okazuje się jednak, że szczegółowa analiza techniczno-technologiczna poparta odpowiednimi badaniami pozwala ustalić przyczyny problemów, a następnie je rozwiązać. W pracy przedstawiono trzy sposoby rozwiązywania problemów na przykładzie analizy rozwiązań stosowanych w trzech stacjach uzdatniania wody.
PL
W artykule omówiono wyniki badań nad procesem optymalizacji długości cyklu filtracyjnego w odżelazianiu wody na złożach kwarcowych oraz chalcedonitowych. Proces filtracji prowadzono bez wspomagania chemicznego, jak i wariantowo, dozując odpowiednie substancje takie jak podchloryn sodu, czy odpowiednie koagulanty.
EN
The results of research on optimisation of filtration cycle length are presented in this paper. The filtration experiment was conducted using silica and chalcedonit sand as a filtration bed. The experiment included cycles with and without applying chemical reagents (such as sodium hypochlorite and selected coagulants).
PL
W artykule przedstawiono wyniki badań. Celem badań było określenie efektywności usuwania żelaza i manganu w procesie filtracji przez chalcedonit piasku. Eksperymenty prowadzono na instalacji pilotowej składającej się z trzech kolumn filtracyjnych wypełnionych badane materiały filtracyjne. Instalacja została zaopatrzona w naturalnych wodach podziemnych. Autorzy dokonali oceny skuteczności filtracji, obliczyli masę możliwości i strat.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.