Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  deep-water pumps
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Użytkownicy głębinowych ujęć wód [5] - szczególnie z wieloletnim doświadczeniem - wiedzą, jak trudno jest przewidzieć wystąpienie awarii studni, pompy lub silnika głębinowego podczas eksploatacji ujęcia. Zdarzenia te dotychczas mają głównie charakter nagły, a więc niespodziewany i wiążą się z koniecznością utrzymywania kosztownych rezerw.
PL
Diagnostyka techniczna jest działem w eksploatacji zajmującym się rozpoznawaniem stanu technicznego urządzeń w miejscu ich użytkowania, bez konieczności ich zatrzymywania w funkcjonowaniu i demontażu. W problematyce stanowiącej przedmiot diagnostyki można wyróżnić: - diagnostykę obiektową - jest to diagnostyka wykonywana dedykowanymi urządzeniami diagnostycznymi w systemie użytkowania;- diagnostykę zdalną - oceny parametrów pracy urządzeń wykonywane na modelach matematycznych odwzorowujących rzeczywisty stan ich eksploatacji;- diagnostykę parametryczną - wykonywana komputerowo w systemie kierowania.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania. Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem [1].
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania (SUW). Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwe opomiarowanie oraz prowadzenie optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem [1].
PL
Praca systemu SPMsystem - Submersible Pumps Management, którego budowę i funkcjonowanie opisano w części I i II niniejszego cyklu artykułów [3, 4], służy do prowadzenia optymalizacji eksploatacji pomp i ujęć głębinowych. Ważnym etapem w procesie optymalizacji eksploatacji tego typu pomp jest ich diagnostyka przed zabudową w układach pompowych studni. Diagnostyka ta dotyczy zarówno sprawności technicznej jak i parametrycznej. Praktycznie, próba ruchowa [1, 2] głębinowych agregatów pompowych umożliwia pełne sprawdzenie stanu technicznego zarówno pompy jak i silnika głębinowego. Bez przeprowadzonej próby kontrolnej fabrycznie nowego agregatu pompowego, jak i po jego remoncie, nie ma możliwości określenia rzeczywistych parametrów uzyskiwanych przez pompę głębinową, a tym samym wyznaczenia określonych normą dopuszczalnych odchyłek od wartości katalogowych. Parametry uzyskiwane na stacji prób umożliwiają przeprowadzenie właściwego doboru pompy głębinowej do prognozowanych warunków jej pracy w studni ujęciowej.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania (SUW). Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizacji budowy układów pompowych, ich właściwe opomiarowanie oraz prowadzenie optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem. Całość zagadnień wymaga uwzględnienia charakterystycznego dla eksploatacji studni i pomp głębinowych wzajemnego przenikania się zagadnień z dziedzin: hydrogeologii, techniki pompowej, hydromechaniki, elektrotechniki, techniki systemów, automatyki itd. Wiemy też, że z punktu widzenia eksploatacji pomp głębinowych, najważniejszym zagadnieniem jest właściwy dobór parametrów pompy do warunków pracy w układzie pompowym, eksploatowanym w danej studni ujęcia.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania - SUW. Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem. Całość zagadnień wymaga uwzględnienia charakterystycznego dla eksploatacji studni i pomp głębinowych wzajemnego przenikania się zagadnień z dziedzin: hydrogeologii, techniki pompowej, hydromechaniki, elektrotechniki, techniki systemów, automatyki itp. Wiemy też, że z punktu widzenia eksploatacji pomp głębinowych najważniejszym zagadnieniem jest właściwy dobór parametrów pompy do warunków pracy w układzie pompowym, eksploatowanym w danej studni ujęcia.
PL
Zastosowanie przewodów elastycznych do zabudowy pomp głębinowych z każdym rokiem wzrasta i to zarówno w gospodarce wodnej jak i w górnictwie. Aktualnie stosowane technologie oraz materiały przeznaczone do produkcji przewodów elastycznych sprawiają, że w najbliższej przyszłości ilość zastosowań tych przewodów wzrośnie zarówno w Polsce jak i w Europie.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody w ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania - SUW. Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizacje budowy układów pompowych (rys. 1), ich właściwego opomiarowania oraz monitoringu i sterowania.
PL
W artykule przedstawiono najnowsze rozwiązania stosowane w eksploatacji pomp i ujęć głębinowych, wdrożone w ramach systemu SEGAP-UP. Opisano nowy sposób pomiaru ciśnień w układzie pompowym studni lub w piezometrze oraz zaprezentowano sposób przetwarzania danych i oceny w systemie SEGAP-UP. Artykuł stanowi kontynuację i uzupełnienie tematu opisanego w "Technologii Wody" 1/2011.
PL
Ujęcia wód głębinowych zaliczyć można do podstawowego źródła pozyskiwania wody dla celów bytowych. W Polsce wg danych szacunkowych - zarówno dla wodociągów miejskich, a tym bardziej wiejskich, wody głębinowe pokrywają blisko 60% ogólnych potrzeb w tym zakresie. Ujmowanie wód podziemnych związane jest też z koniecznością odwadniania kopalń - zarówno podziemnych jak i odkrywkowych. Zapotrzebowanie na pompy głębinowe - podwodne agregaty pompowe z każdym rokiem rośnie i stawia coraz bardziej wygórowane wymagania techniczne dla tych urządzeń.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania - SUW. Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia właściwego monitoringu i sterowania. Wiemy też, że najważniejszym zagadnieniem z punktu widzenia eksploatacji pomp głębinowych jest właściwy dobór parametrów pompy do pracy w układzie pompowym, eksploatowanym w danej studni ujęcia. Właściwy dobór pompy głębinowej gwarantuje uzyskiwanie wysokich wskaźników sprawności energetycznej w przyszłej eksploatacji głębinowego agregatu pompowego oraz zapewnia jego długotrwałą i bezawaryjną pracę na ujęciu. Monitoring, sterowanie oraz ocena eksploatacji układów pompowych powinny zapewnić optymalne zużycie energii w eksploatacji ujęć.
PL
Podstawowym, a jednocześnie najważniejszym zagadnieniem z punktu widzenia eksploatacji pomp głębinowych jest właściwy dobór parametrów pompy do pracy w układzie pompowym, eksploatowanym w danej studni ujęcia. Właściwy dobór pompy głębinowej gwarantuje uzyskiwanie wysokich wskaźników sprawności energetycznej w przyszłej eksploatacji głębinowego agregatu pompowego oraz zapewnia jego długotrwałą i bezawaryjną pracę na ujęciu.
PL
W artykule przedstawiono informacje wynikające ze stosowania dwustrumieniowych pomp głębinowych typu HDM, wykorzystywanych przy odwadnianiu zlikwidowanych kopalń. Dzięki unikatowym rozwiązaniom konstrukcyjnym i podziałowi strugi na dwie części uzyskuje się zmniejszenie jej prędkości i obciążenia łożysk, co w efekcie końcowym wpływa na wzrost trwałości i niezawodności pracy tych pomp. Omówiono również zasady montażu i obsługi agregatów w szybach odwadnianych kopalń, wnioski wynikające z ich dotychczasowej eksploatacji przez SRK S.A. wraz z podaniem typów pomp, ich lokalizacji i mocy.
EN
The article presents information resulting from the use of the HDM type, two-stream deep pumps used by drainage of liquidated mines. Thanks to unique constructional solutions and division of the stream into two parts, the speed and bearing load are reduced, which finally leads to the inerease of durability and reliability of the pumps. The rules of installing and operating the aggregates in the shafts of drained mines, the comments on the grounds of their operation by SRK S.A., including the types of pumps, their localization and power, are also described.
PL
W pierwszej części opracowania przedstawiono podstawowe zasady i zależności występujące przy regulacji wydajności pomp przez zastosowanie regulacji prędkości obrotowej. W drugiej części autorzy koncentrują się na analizie zagrożeń związanych z eksploatacją pomp głębinowych zasilanych z przetwornic częstotliwości. W ramach opracowania zostanie przedstawiona analiza przypadku pokazująca najczęściej występujące błędy doboru urządzeń, wyposażenia uzupełniającego i wykonania instalacji układów zasilania pomp przy pomocy przetwornic częstotliwości.
PL
Bezpośrednia regulacja prędkości obrotowej silników głębinowych przez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego znajduje stosunkowo częste zastosowanie w układach pompowych na ujęciach głębinowych.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania - SUW. Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia właściwego monitoringu i sterowania. Wiemy też, że najważniejszym zagadnieniem z punktu widzenia eksploatacji pomp głębinowych jest właściwy dobór parametrów pompy do pracy w układzie pompowym, eksploatowanym w danej studni ujęcia. Właściwy dobór pompy głębinowej gwarantuje uzyskiwanie wysokich wskaźników sprawności energetycznej w przyszłej eksploatacji głębinowego agregatu pompowego oraz zapewnia jego długotrwałą i bezawaryjną pracę na ujęciu. Monitoring, sterowanie oraz ocena eksploatacji układów pompowych powinny zapewnić optymalne zużycie energii w eksploatacji ujęć.
PL
Część druga relacji z eksploatacji pomp głębinowych utrzymujących zadane poziomy wody w szybach zlikwidowanych kopalń węgla, prowadzonej przez Centralny Zakład Odwadniania Kopalń.
EN
The second part of the report on exploitation of deep-well pumps maintaining preselected water levels in pits of coal mines no longer in use.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.