Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  decorative shrub
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Petteria łuskowata (Petteria ramentacea (Sieber) C. Presl.) należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Nazwa rodzajowa upamiętnia dawnego geografa i botanika austriackiego Franza Pettera (1789–1858), a nazwa gatunkowa wywodzi się od łacińskiego słowa ramentum, oznaczającego trociny lub wióry, co ma przypominać ciernisto (łuskowato) ukształtowane przylistki.
PL
Rodzaj kalina (Viburnum) należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Należy do niego ok. 150 gatunków krzewów i małych drzew występujących w umiarkowanej strefie klimatycznej półkuli północnej. W Polsce uprawianych jest ok. 70 gatunków i odmian, przeważnie w ogrodach botanicznych i arboretach, a tylko nieliczne na miejskich terenach zieleni. W miesięczniku „Zieleń Miejska” opisano już dwa gatunki: kalinę japońską (nr 6/2014) i kalinę sztywnolistną (nr 2/2015). W bieżącym numerze prezentowane są dwa ozdobne gatunki zasługujące na rozpowszechnienie w uprawie.
PL
Glicynia (Wisteria) należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Łacińska nazwa rodzajowa oddaje cześć amerykańskiemu anatomowi Casparowi Wistarowi. W języku polskim używane bywają czasem nazwy wisteria lub słodlin. Znanych jest sześć gatunków występujących we wschodniej części Ameryki Północnej i we wschodniej Azji. W Polsce uprawiane są zwykle dwa gatunki i ich odmiany. Są to pnącza o masywnych, zdrewniałych łodygach, zwykle obficie kwitnące intensywnie przyjemnie pachnącymi kwiatami.
PL
Budleja skrętolistna (Buddleja alternifolia Maxim.), podobnie jak 100 innych gatunków tego rodzaju, należy do rodziny budlejowatych (Buddlejaceae), występujących naturalnie na obszarach o klimacie ciepłym, zwłaszcza we wschodniej Azji.
PL
Róże (rodzaj Rosa) w stanie naturalnym występują na półkuli północnej, głównie w strefie klimatu umiarkowanego. W Europie można spotkać ok. 30 rodzimych gatunków, a w Polsce – 16.
PL
Idąc wiosną przez osiedla wielu polskich miast, można zobaczyć liczne, często bardzo krótko przycięte krzewy ozdobne. Jednocześnie nie ma większego znaczenia, jaki to gatunek, kiedy kwitnie, na jakich pędach zakłada pąki kwiatowe. Przez kilka lat na warszawskiej Ochocie obserwowałem forsycje, które corocznie były przycinane na wysokości ok. 0,3 m od ziemi w marcu, a więc tuż przed ich kwitnieniem!
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.