Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  czyste powietrze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule omówiono metodykę sporządzania audytu energetycznego na potrzeby programu „Czyste Powietrze”. Wskazano najważniejsze regulacje związane z procedurą wykonywania audytów energetycznych budynków określone w rozporządzeniu w sprawie audytu (Dz. U. 2009, nr 43, poz. 346, z późn. zm.) oraz wskazano dodatkowe aspekty i różnice pod względem oczekiwanych rezultatów działań termomodernizacyjnych, opisane w warunkach programu „Czyste Powietrze” i ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów (t.j. Dz. U. 2022, poz. 438, z późn. zm.).
EN
The article discusses the methodology for preparing an energy audit for the Clean Air Programme. The most important regulations related to the procedure for performing energy audits of buildings are indicated. The article highlights an additional aspects and differences under the terms of the Clean Air Programme and the Law on Support for Thermomodernization and Renovations Law.
PL
Funkcjonujący od 2018 roku rządowy program „Czyste Powietrze” wciąż jest udoskonalany, co ma zwiększyć zainteresowanie odbiorców i promować niskoemisyjne źródła ciepła, a tym samym zwiększyć skuteczność programu. Kolejne zmiany zaczynają obowiązywać od 1 lipca 2021.
PL
Stopniowa dekarbonizacja i elektryfikacja ogrzewania wymaga działań o zróżnicowanej skali. Dla inwestorów indywidualnych, na których spoczywa poważna część odpowiedzialności za ten proces, dużym obciążeniem i barierą są koszty inwestycyjne związane z zakupem nowego, zgodnego z przepisami źródła ciepła. Dlatego co roku kierowane są do nich programy zachęt finansowych, mające łagodzić ciężar inwestycji i przyspieszyć zarówno zwrot kosztów inwestora, jak i osiągnięcie pozytywnych skutków ekonomicznych i ekologicznych zastosowania czystego ogrzewania.
PL
Zapewnienie odpowiedniej wilgotności w zakładach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej jest na tyle istotne, że niejednokrotnie wymaga uzupełnienia instalacji klimatyzacyjnej o urządzenia nawilżające.
PL
W walce z koronawirusem świat zastosował radykalne środki. Niestety, środki te miały zgubny wpływ na gospodarkę, ale powstrzymały tempo rozszerzania się pandemii. Przy tej okazji wystąpił niespodziewany proces częściowego oczyszczenia powietrza.
PL
Mimo prowadzonych na szeroką skalę działań w programie „Czyste Powietrze” stężenia smogu w polskich miastach nadal przekraczają dopuszczalne normy. Zmiany w programie, choć uzasadnione i dobrze oceniane, niestety nie „rozpędziły” żmudnego procesu wymiany pieców. Co jeszcze należy zrobić, aby nareszcie oczyścić polskie powietrze?
8
Content available Kogeneracja, czyli tania energia i czyste powietrze
PL
Kogeneracja - jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej - może być szansą dla wielu miast na efektywną walkę z zanieczyszczeniem powietrza i ekonomiczne wsparcie zakładów ciepłowniczych w dobie coraz bardziej rygorystycznej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.
PL
Centrale rekuperacyjne przeznaczone dla mniejszych obiektów (głównie domów jednorodzinnych) kierowane są do coraz bardziej świadomych użytkowników. Rośnie więc zaawansowanie techniczne tych urządzeń oraz liczba rozwiązań dostępnych w wariantach podstawowych central.
PL
Troska o czyste kanały wentylacyjne to jeden z warunków dostępu do świeżego powietrza w pomieszczeniach. Odpowiednia jakość powietrza wewnętrznego jest istotna zarówno z punktu widzenia zdrowia, samopoczucia i komfortu osób przebywających na terenie wentylowanych obiektów, jak i bezpieczeństwa.
PL
Stanowisko samorządów w sprawie nowelizacji u.c.p.g., rozszerzona odpowiedzialność producenta, zadania samorządów w walce o czyste powietrze oraz wyzwania klimatyczne dla polskich miast były głównymi tematami konferencji zorganizowanej przez redakcję miesięcznika „Przegląd Komunalny” oraz Związek Miast Polskich w Poznaniu.
PL
Miasta borykają się z szeregiem problemów środowiskowych, gospodarczych, społecznych czy instytucjonalnych. Potrzebne są zatem kompleksowe działania, aby m.in. poprawić jakość powietrza, dostosować się do zmian klimatycznych, zatrzymać depopulację, odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, rozwijać przedsiębiorczość czy wzmocnić wydajność administracji. Program „Rozwój Lokalny” ma stanowić wsparcie dla osiągnięcia tego celu.
PL
W ostatnich kilkunastu miesiącach rząd uruchomił kilka programów, których celem jest poprawa jakości powietrza. Samorządy podejmują także własne działania. Niestety, efekty są mizerne, a realizacja programów jest daleka od oczekiwań.
PL
Można zaryzykować stwierdzenie, że problem polskiego smogu stał się tematem środowiskowym, który zainteresował i połączył wszystkie grupy społeczne w naszym kraju. I właściwie nie jest kwestionowany przez żadne liczące się opcje polityczne. We wrzesniu 2015 r. zostal przyjety Krajowy Program Ochrony Powietrza (KPOP), którego celem jest poprawa jakości powietrza na terenie całej Polski, a w szczególności na obszarach o najwyższych stężeniach zanieczyszczeń powietrza oraz tam gdzie wystepują duże skupiska ludzi.
PL
Zapewne już pod koniec października, najpóźniej na początku listopada, w całej Polsce rozlegną się "alarmy smogowe", ogłaszające przekroczone normy zanieczyszczeń powietrza. Nie trzeba specjalnych "smogowych" aplikacji w telefonie, nie trzeba wchodzić na strony internetowe inspektoratów ochrony środowiska, żeby wiedzieć, że powietrze jest toksyczne. Wystarczy je powąchać.
PL
Uchwała antysmogowa przyjęta w Małopolsce 23 stycznia br. może się stać krokiem milowym w walce o czyste powietrze w Polsce. Na marzec 2017 r. uchwałę bliźniaczą do małopolskiej zapowiedział już Sejmik Województwa Śląskiego. Prawdopodobnie w tym roku zostanie też przyjęta uchwała antysmogowa w województwie dolnośląskim. Ale to dopiero początek zmian, które, moim zdaniem, nieuchronnie nadchodzą i - czy to się komuś podoba, czy nie - istotnie wpłyną na nasz rynek urządzeń grzewczych.
PL
Bezpieczeństwo i higiena pracy osób pracujących na stanowiskach, na których wykonywane są prace spawalnicze zaczyna stanowić standard. Jak wiemy, zapewniając lepsze warunki możemy ograniczyć choroby pracowników, zapewnić komfort pracy, a to wszystko przekłada się na lepszą wydajność.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.