Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  comunal waste
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W urzeczywistnianiu koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym należy oczekiwać dalszego wzrostu poziomów odzysku i recyklingu, a także zainteresowania innowacyjnymi technologiami, umożliwiającymi recykling coraz bardziej wymagających frakcji odpadów. Realizacja tych założeń wiązać się będzie z istotnym wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, a w konsekwencji ze zwiększeniem wydatków wytwórców odpadów.
PL
Przez wielu wyczekiwane standardy selektywnej zbiórki odpadów niebawem zaczną obowiązywać na terenie całego kraju. Ujednolicona kolorystyka pojemników i worków ukróci niekiedy radosną twórczość w tej kwestii w gminach. Czy to początek drogi ku gospodarce o obiegu zamkniętym? Rozporządzenie ustanawiające standardy selektywnej zbiórki odpadów jest różnie komentowane. Jedni obawiają się wzrostu kosztów, szczególnie tam, gdzie dotąd zbiórka była prowadzona w systemie z podziałem na „suche-mokre”, a inni oczekują zwiększenia ilości frakcji odpadów trafiających do RIPOK-ów, a docelowo do recyklerów, co pomoże osiągnąć wymagane poziomy recyklingu. Sami recyklerzy, choć z zadowoleniem przyjmują owe rozporządzenie, to jednak podkreślają brak standardów jakości zbieranego i oddawanego do recyklera surowca. A należy to uwzględniać w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym. – Rynek surowców wtórnych musi być pobudzony, gdyż surowce pierwotne są zbyt tanie. Ważne jest określenie jakości surowców z recyklingu, aby rozwiać obawy z tym związane. Komisja Europejska intensywnie nad tym pracuje – wyjaśnia Małgorzata Gołębiewska, specjalista ds. polityki, z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska w Komisji Europejskiej.
PL
Zmiana uwarunkowań prawnych gospodarowania odpadami nie jest zjawiskiem zaskakującym. Wygląda jednak na to, że rok 2017 będzie pod tym względem szczególnie intensywny. Wdrożenie przepisów rozporządzenia w sprawie selektywnej zbiórki, nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami czy wreszcie finalizacja prac nad pakietem dyrektyw unijnych wprowadzających model gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), to zaledwie zarys wyzwań, jakie czekają podmioty reprezentujące szeroko rozumianą branżę odpadową w nadchodzących kilkunastu miesiącach. Niewątpliwie najbardziej ożywiona dyskusja będzie toczyła się wokół tej ostatniej kwestii, czyli GOZ-u. Jak wynika ze wspólnej deklaracji Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej w sprawie priorytetów legislacyjnych UE, prace nad pakietem dyrektyw dotyczących GOZ-u powinny zakończyć się w 2017 r.
PL
Jednym z głównych celów wdrażanego systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest wypełnienie obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych, takich jak zwiększenie poziomów recyklingu. Działaniem, które ma to umożliwić, jest intensyfikacja selektywnego zbierania odpadów. Czy istnieją mechanizmy mogące wspomóc ten proces? Nad tymi zagadnieniami i nad kwestią jakości zbieranej makulatury, wymagań recyklerów, a także możliwości weryfikacji danych ze sprawozdań dyskutowali eksperci podczas spotkania branżowego, które odbyło się 10 stycznia. Gospodarzem była Krajowa Izba Gospodarcza. Było to już trzecie spotkanie z cyklu organizowanych spotkań branżowych przez redakcję czasopisma „Recykling” we współpracy z organizatorami Konkursu o Puchar Recyklingu. Tematyka wcześniejszych dyskusji dotyczyła recyklingu i odzysku odpadów ze szkła oraz tworzyw sztucznych.
PL
Rewolucja „śmieciowa” stanowiła wyzwanie dla samorządów zarówno pod względem stworzenia modelu gospodarki odpadami komunalnymi, jak i zorganizowania struktur administracyjnych realizujących zadania. Powstałe systemy gminne, w obliczu zmian ustawowych, mogą ulec zmianie. Zainicjowana w 2011 r. reforma gospodarki odpadami komunalnymi – określana niekiedy mianem tzw. rewolucji śmieciowej – pod wieloma względami stanowiła ogromne wyzwanie dla jednostek samorządu terytorialnego. Dotyczyło to nie tylko stworzenie optymalnego modelu gospodarki odpadami komunalnymi, pozwalającego na zrealizowanie wyznaczonych celów, w tym w zakresie osiągnięcia określonych ustawowo poziomów odzysku i recyklingu. Dotyczyło to także zorganizowania odpowiednich struktur administracyjnych, odpowiedzialnych za wykonywanie nowych zadań. Model podstawowy zakładał, iż zadania te będę realizowane przez urząd gminy (urząd miasta), stanowiący aparat pomocniczy wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W tym celu poszerzono zakres zadań istniejących wydziałów (np. w Szczecinie kluczowe zadania powierzono ostatecznie Wydziałowi Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska) bądź utworzono nowe komórki organizacyjne (np. w Bydgoszczy powołano w strukturach Urzędu Miasta Biuro Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi). Tego typu rozwiązania funkcjonują w zdecydowanej większości gmin.
PL
Kolejna zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma pozwolić gminom na finansowanie edukacji ekologicznej z wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To znacząca i bardzo pozytywna zmiana, bowiem osiągnięcie przez gminy odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu możliwe jest tylko przy udziale świadomych oraz zaangażowanych mieszkańców gmin.
PL
Wagi są stosowane we wszystkich zakładach zajmujących się sortowaniem, przetwarzaniem czy unieszkodliwianiem odpadów. Pierwszym procesem po wjeździe do sortowni, kompostowni lub na składowisko jest ważenie odpadów, niezbędne do określenia ich rzeczywistej masy. Ilość odpadów stanowi podstawę do wyliczenia zarówno należnej opłaty za ich przyjęcie, jak i tzw. opłaty środowiskowej (w przypadku składowania odpadów), odprowadzanej na rachunek urzędu marszałkowskiego. Natomiast w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK-ach), obejmujących sortownie, instalacje wytwarzania paliw alternatywnych, kompostownie czy zakłady fermentacji, ważone są pozyskane surowce wtórne oraz produkty prowadzonych w nich procesów, takie jak paliwo alternatywne czy kompost przeznaczone na sprzedaż. Przed wywiezieniem na składowisko, należy zważyć także powstający w instalacji balast. Ważenie dostępnych komponentów następuje również przy tworzeniu optymalnych mieszanek do przygotowania wsadu do kompostowania lub wytwarzania paliw alternatywnych.
PL
Odpady komunalne najczęściej są gromadzone w pojemnikach, narażonych na działanie warunków atmosferycznych. W zależności od aury odpady te mogą być suche lub bardzo zawilgocone. Wysoką wilgotność wykazują nawet frakcje gromadzone pod różnego rodzaju zadaszeniami. Problem wilgoci nie jest jednak tak istotny na etapie zbierania odpadów, jak w momencie ich przetwarzania. Najczęściej odpowiednio skonfigurowane suszarki stanowią integralną część ciągu technologicznego. Nie instaluje się ich natomiast w sortowniach odpadów (być może ze względu na fakt, iż byłoby to kolejne urządzenie wymagające zasilania).
PL
W Dzienniku Ustaw z 19 grudnia 2013 r. (poz. 1593) został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2013 r. (K 17/12), dotyczący tzw. rewolucji śmieciowej. Skutki tego szeroko komentowanego orzeczenia są już zauważalne. Dzieje się tak m.in. w orzecznictwie sądowoadministracyjnym. Jednym z pierwszych judykatów, na które miało wpływ rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Poznaniu z 10 grudnia 2013 r., a więc jeszcze sprzed publikacji orzeczenia w Dzienniku Ustaw (sygn. akt II SA/Po 928/13)1.
PL
Żeby spełnić coraz większe wymagania, jakie Unia Europejska stawia Polsce w prowadzeniu efektywnej gospodarki odpadami komunalnymi, konieczne jest prowadzenie selektywnej zbiórki u źródła. Jak się okazuje, wdrożenie wszystkich działań ujętych w znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach sprawia niemało trudności. Jeśli dodać do tego propozycje zawarte w projekcie dyrektywy unijnej, uwzględniające nowe, wysokie poziomy recyklingu (ogłoszone na początku lipca br.), to faktycznie przed nami sporo wytężonej pracy. O wyzwaniach tych debatowano 28-30 października br. we Wrocławiu, podczas VI konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, organizowanej przez firmę Abrys.
PL
Jest już oczywiste, że 2014 r. stanie się datą przełomową w krótkiej historii zagospodarowywania odpadów pokonsumpcyjnych w Polsce. I to z kilku powodów. Unijne propozycje nowelizacji dyrektyw odpadowych są końcem ery „filozofii końca rury”. Dobitnie świadczy o tym publiczna dyskusja na temat najnowszych propozycji Komisji UE w tej sferze. Nawet stanowisko rządowe, a to ważne novum w Polsce, jest pełne zastrzeżeń dotyczących realności zaproponowanych celów odzysku (w tym recyklingu). To oczywiste, że dalsze (po roku 2020, 2030) trwanie obecnego systemu i podwyższanie celów odzysku nie ma dalszego sensu. Konieczna będzie zmiana „filozofii” systemu odzysku z tej obecnej, ukierunkowanej na kontrolę zagospodarowywania odpadów pokonsumpcyjnych, na system kontroli wykorzystania zasobów surowcowych.
PL
XII Konferencja „Dla miasta i środowiska – problemy unieszkodliwiania odpadów”, zorganizowana 24 listopada br. na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, z pewnością stanowiła okazję do zaprezentowania interesujących wyników badań, dotyczących tematyki zagospodarowania odpadów. W tegorocznej odsłonie wydarzenia udział wzięło ok. 60 słuchaczy. Wysłuchali oni trzynastu prelekcji oraz zapoznali się z bogatą sesją plakatową. Na uwagę zasługuje m.in. wystąpienie Mateusza Szymańskiego z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, dotyczące koncepcji recyklingu magnesów neodymowych. Jak się okazuje, poddanie złomowanych magnesów procesowi przemiany fazowej, zachodzącej przy reakcji z wodorem (metoda wodorowania HDDR), pozwala uzyskać półprodukt w postaci proszku o dobrych właściwościach magnetycznych, który po spiekaniu lub wiązaniu tworzywem stanowi nowy rynkowy produkt.
PL
Współczesna gospodarka odpadami, a szczególnie przetwarzanie powstającego strumienia odpadów, wymaga wielu zabiegów technicznych i technologicznych. W procesach odzysku (zwłaszcza surowców wtórnych w postaci wszelakich tworzyw sztucznych i szkła), ale także w procesach separacji, stosowane są urządzenia bądź całe linie technologiczne, w których wykorzystuje się procesy hydrauliczne. Ogólnie mówiąc, można mieć do czynienia z separatorami wodnymi, gdzie substancja jest rozdzielana przy pomocy cieczy. Inne rozwiązanie to mycie jednego rodzaju odpadu (np. tworzywa sztucznego) przed kolejnymi procesami technologicznymi. Należy z całą stanowczością zaznaczyć, że proces mycia odpadów nie jest zalecany dla całego strumienia odpadów, bowiem należałoby uwzględnić dodatkowo proces suszenia, a to może znacznie podnieść koszt całej operacji.
PL
W krajach wysoko rozwiniętych służby publiczne wywożą odpady do pozamiejskich zakładów zagospodarowania. Istnieją jednak na świecie miejsca, gdzie odpady generowane są codziennie, ale nikt się nimi nie zajmuje. W grudniu ub.r. zakończył się projekt finansowany przez Unię Europejską i realizowany przez włoską organizację pozarządową ACRA: „Zarządzanie Zanieczyszczeniami Trwałymi i Redukcja Zanieczyszczenia w Gminie Taisha i Terytorium Achuar”, który urzeczywistniono dzięki inicjatywie Pietro Grazianiego. Taisha znajduje się w regionie Amazonii w Ekwadorze, a Achuarowie są jednym z indiańskich plemion zamieszkujących ten teren.
PL
Ze Stanisławem Żołyniakiem, prezesem Miejskiego Zakładu Komunalnego w Leżajsku, rozmawia Judyta Więcławska.
PL
Niezmiernie dużo czasu i uwagi przez ostatnie dwa lata poświęcono nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Natomiast niezwykle mało sprawnemu i efektywnemu ściganiu przestępców środowiskowych.
PL
Kolejnym problemem związanym z funkcjonowaniem tzw. rewolucji śmieciowej jest kwestia ustalenia właściwego organu nadzoru nad uchwałami dotyczącymi opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Chodzi zwłaszcza o wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właścicieli nieruchomości. Znamienne jest to, że od początku funkcjonowania nowych przepisów istnieje pytanie, czy takim organem nadzoru są wojewodowie, czy też regionalne izby obrachunkowe (pomijając tutaj uprawnienia prokuratora)? Te wątpliwości przeniosły się na grunt orzecznictwa sądowo-administracyjnego.
PL
Jak pamiętamy, 1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2013 r. poz. 1399), która z założenia miała zrewolucjonizować i usprawnić system gospodarki odpadami komunalnymi w kraju.
PL
Od 1 lipca 2013 r. gminy przejmują władztwo nad odpadami. Wynika to z upływu terminu wdrożenia nowych rozwiązań prawnych.
PL
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu w październiku br. zakończył kontrole, których celem było sprawdzenie, czy gminy stworzyły systemy gospodarowania odpadami komunalnymi wg wymagań znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.). Kontrole te odbywały się w ramach ogólnopolskiego cyklu kontrolnego, zarządzonego przez głównego inspektora ochrony środowiska. Celem cyklu była ocena wypełniania przez gminy bądź działające w ich imieniu związki międzygminne obowiązków ustanowionych w u.c.p.g. oraz zidentyfikowanie problemów, które wystąpiły przy wprowadzaniu nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.