Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  community waste
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Odpady przemysłu energetycznego opartego na węglu kamiennym lub brunatnym to w głównej mierze popioły. Są one układem wieloskładnikowym i wielofazowym. W artykule rozważana jest możliwość wykorzystania odpadów paleniskowych – popiołów, w budowie konstrukcji składowiska odpadów. Ponadto sygnalizowana jest możliwość wykorzystania ich na etapie zamykania składowisk odpadów i/lub rekultywacji terenów powysypiskowych.
EN
Ashes are the main waste type from power plants driven by hard coal or brown coal. They form a multicomponent and a multiphase system. This article discusses the possibility of application of grate waste — ashes — in construction of landfills. Moreover, also the possibility of using ashes at the closing stage of landfills and/or in reclamation of waste disposal sites is also indicated.
PL
Gospodarka odpadami w Hamburgu funkcjonuje w oparciu o system, w którym zakłada się segregację odpadów przez mieszkańców "u źródła", a następnie ich odbiór i zagospodarowanie przez odpowiednie służby. Strumień odpadów komunalnych, o typowym składzie dla dużych aglomeracji miejskich, podzielony został na dwie części - tzw. odpady pozostałe (niem. Restmuell) i surowce wtórne (niem. Wertschtoffe).
PL
Możliwość odzysku surowców lub energii z odpadów w znacznej mierze zależy od ich składu jakościowego. Badania składu odpadów komunalnych z ostatnich 10 lat wykazują wzrastające ilości tworzyw sztucznych. Szczególną funkcję pełnią one na rynku opakowaniowym, gdzie nie tylko chronią i konserwują równie dobrze jak te z surowców naturalnych, ale także mają mniejszą wagę i są bardziej atrakcyjne pod względem estetycznym.
PL
Obecnie prawie 40% gmin prowadzi selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych z papieru, szkła i plastiku. Niestety, jakość i efektywność tego procesu jest na ogół niska. Działania te często nie są spójne z ogólnym modelem usuwania odpadów komunalnych, a czasami wręcz wzajemnie się wykluczają.
PL
Od 2004 r. obowiązuje rozporządzenie Unii Europejskiej, zgodnie z którym składować można tylko odpady mineralne lub obojętne. Od tej zasady jest jednak pewien wyjątek - na składowisko kierować można także odpady komunalne, z rzemiosła i przemysłowe, pod warunkiem, że zostaną poddane specjalnej obróbce.
PL
System zarządzania środowiskowego, jakim jest ISO 14001, to narzędzie mające pomóc organizacjom w systematyczny sposób zarządzać działaniami, wyrobami i usługami, tak by zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko.
PL
Rynek odpadów komunalnych w gminie tworzą przedmiot, czyli odpady komunalne oraz podmioty działające na rynku i kształtujące ten rynek - wytwórcy odpadów zobowiązani do ich zbierania, przedsiębiorcy świadczący usługi związane z odbieraniem, transportem, odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów oraz gmina zarządzająca tymi działaniami i miejscami odzysku lub unieszkodliwiania.
PL
W wielu rozwiniętych regionach świata zauważalna jest realizacja szeroko rozumianego konsensusu dotyczącego zasad zrównoważonego rozwoju. Szczególną rolę we wdrażaniu tych zasad przypisuje się miastom jako ważnym konsumentom energii i producentom ogromnej ilości zanieczyszczeń, (również odpadów). W tym kontekście często zadawane jest pytanie: czy miasta mogą być planowane w taki sposób, aby konsumować mniej zasobów i energii oraz mniej zanieczyszczać środowisko?
PL
Omawianie teraz zapisów prawa na temat Planów Gospodarki Odpadami (PGO), po ponad dwóch latach od uchwalenia ustawy o odpadach i pod koniec dozwolonego prawem okresu na uchwalenie powiatowych PGO, byłoby wręcz niestosowne. Chciałbym raczej zwrócić uwagę na niektóre kwestie, które uzasadniają umieszczenie w tytule artykułu fragmentu o niespełnionych oczekiwaniach, jakie w samorządach wiązano z tymi Planami.
PL
Zorganizowana przez Abrys VII Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowa "Kompleksowa gospodarka odpadami" już za nami. Tegoroczna edycja zgromadziła w Mikorzynie k. Konina ponad 100 uczestników, którzy w dniach 8-10 września br. dyskutowali na temat problematyki gospodarowania odpadami.
PL
Gruz budowlany jest odpadem, który po przetworzeniu (czyli po rozkruszeniu bądź przesianiu) w znacznym stopniu może być powtórnie wykorzystywany: albo jako kruszywo budowlane, albo do innych celów. Obecnie duża ilość tego materiału trafia na składowiska odpadów komunalnych. Pewna jego część nie jest ewidencjonowana, co wynika z ogłoszeń w prasie i w internecie, w których czytamy, iż "gruz oddam - gruz przyjmę".
PL
Zmiany przepisów spowodowane dostosowywaniem ich do aktualnej sytuacji powodują, że część tekstów dotyczących gospodarki odpadami staje się nieaktualna. Pojawiają się także problemy interpretacyjne wymagające wyjaśnienia lub komentarza. Poniższy artykuł jest próbą bieżącego uporządkowania i aktualizacji zagadnień dotyczących termicznego przekształcania odpadów.
PL
Stajemy się dominującą "miejską cywilizacją ignorantów przyrody". Cechą tej cywilizacji jest tak zwana masowość działań człowieka i wzrastający poziom konsumpcji. Masowa konsumpcja jest wynikiem masowej produkcji, masowej edukacji, masowych środków przekazu. Dążymy za nowymi produktami "okraszanymi pudrem reklam" z krzykliwych billboardów lub idyllicznych nowel telewizyjnych. Jesteśmy trybem nakręcającej się spirali śmieci. Generujemy z dnia na dzień zwiększającą się górę odpadów. W Polsce 90% odpadów wędruje na wysypiska.
PL
Potrzeba było trzech lat, by w Poznaniu podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad kompleksowymi rozwiązaniami w zakresie gospodarki odpadami.
PL
Usuwanie stałych odpadów komunalnych w miastach i gminach z reguły odbywa się w różny sposób. Sposoby organizowania selektywnej zbiórki odpadów, czy usuwania odpadów zmieszanych z posesji dalekie są od rozwiązań optymalnych, a zarządzanie składowiskami odpadów finansowane z opłat za składowanie odpadów powoduje ich szybkie zapełnienie. Skutkiem takiego podejścia jest występowanie szeregu problemów z gospodarką odpadami, która wymaga dofinansowania, rodzi problemy ekologiczne i społeczne związane z koniecznością budowy nowych składowisk, a mieszkańcy obciążeni są wysokimi opłatami za wywóz odpadów z posesji.
PL
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe JUKO działa na rynku krajowym od 1993 roku. Zajmujemy się kompleksową gospodarką odpadami komunalnymi, niebezpiecznymi oraz innymi niż niebezpieczne. Początki działalności naszego przedsiębiorstwa sprowadzały się do odbioru stłuczki szklanej z terenu miasta Piotrkowa Trybunalskiego i z piotrkowskich przedsiębiorstw. Z czasem zakres działalności przedsiębiorstwa JUKO został poszerzony o selektywną zbiórkę makulatury i tworzyw sztucznych.
PL
Wojkowice są niewielkim, liczącym 10000 mieszkańców miastem, leżącym w aglomeracji górnośląskiej. Zanikający obecnie przemysł górniczy, jak również jego inne gałęzie funkcjonujące na terenie Wojkowic, zdążyły jednak poczynić rozliczne szkody w środowisku naturalnym. Dlatego też dbałość o poprawę stanu środowiska przyrodniczego od lat jest dla gminy zadaniem priorytetowym. Zaangażowanie mieszkańców w program ochrony środowiska, a szczególnie w selektywną zbiórkę tworzyw sztucznych oraz osiągnięte wyniki zostały docenione w ogłoszonym przez "Przegląd Komunalny" Konkursie Zbiórka Tworzyw Sztucznych.
PL
Badania sondażowe wykazują, że społeczeństwo polskie deklaruje wysokie poparcie dla segregacji odpadów i recyklingu. Jednak liczba miast i gmin, w których wprowadzono system selektywnej zbiórki odpadów, nie jest zbyt duża. Według danych uzyskanych w OBREM w Łodzi w latach 2000-2001 selektywną zbiórkę odpadów prowadzono w 557 miastach i gminach. Wiele gmin stara się ją upowszechnić, jednak nie odnoszą oczekiwanego sukcesu ze względu na brak zaangażowania ze strony mieszkańców.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.