Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  coagulation speed
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wyniki pomiarowe, otrzymane przy użyciu reometrów rotacyjnych, wymagają dodatkowej obróbki matematycznej. Umiejętne wykorzystanie możliwości współczesnych reometrów i komputerów, stosowanych do wykonywania szczegółowych obliczeń i analiz otrzymanych danych, pozwalają na dokładne przeanalizowanie własności reologicznych badanej substancji w stosunkowo krótkim czasie.
PL
W numerze LAB 1/2003 wspominałem, że materiały mogą zachowywać się jak ciała stałe, albo jak ciecze. Jeżeli na substancję działa naprężenie, to jej reakcję mogą scharakteryzować dwa parametry - lepkość i sprężystość. W wielu sytuacjach spotykamy się z potrzebą określenia własności lepkosprężystych, np. dla pewnych procesów zachowanie sprężyste jest czynnikiem dominującym, hamującym wzrost wydajności, podczas gdy w innych procesach, głównym czynnikiem będzie lepkość przy zerowym ścinaniu.
PL
Reologia opisuje odkształcenia ciał pod wpływem naprężeń. Odkształceniom mogą ulegać ciała stałe, ciecze lub gazy. Idealne ciała stałe odkształcają się w sposób sprężysty - energia zużyta podczas odkształcenia zostaje całkowicie odzyskana po usunięciu naprężeń. Idealne ośrodki płynne deformują się w sposób nieodwracalny - płyną. W ośrodku ciągłym energia zużyta na deformację zostaje rozproszona w formie ciepła i nie może być odzyskana po usunięciu naprężeń. Ciała rzeczywiste nie są ani idealnymi ciałami stałymi ani idealnymi ośrodkami płynnymi.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.