Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  closed circuit economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Pewien amerykański biznesmen, zaczynający jako kierowca ciężarówki w 1956 r., doszedł do wniosku, że świat nie potrafi sobie poradzić w kwestii transportu produktów. Zauważył, że drewniane skrzynie różnych rozmiarów, w których przesyłane były produkty drogą morską i lądem, są bardzo nieefektywne i przeładunki kosztują mnóstwo czasu i pieniędzy. Właśnie te przemyślenia były inspiracją do powstania pierwszego metalowego kontenera, który w tym samym roku zaprojektował i wyprodukował Malcolm McLean. Kilkanaście lat później jego firma Sea-Land Freight została sprzedana za ponad 100 mln dolarów, całkiem nieźle jak na człowieka, który 20 lat wcześniej był właścicielem używanej ciężarówki kupionej za 120 dolarów.
PL
Biogospodarka stanowi alternatywę dla paliw kopalnych i może stać się elementem rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). W myśl tej idei odpady z sektora rolniczego i spożywczego mogą być surowcem, np. dla biogazowni. Gospodarka obiegu zamkniętego to koncepcja, która ma ogromne znaczenie dla Polski i Unii Europejskiej. Cechą tej gospodarki jest zasobo- i energooszczędność, konkurencyjność i równowaga.
PL
W przypadku gospodarki o obiegu zamkniętym należy wziąć pod uwagę nie tylko produkty, ale też nowe sposoby świadczenia usług, a także formy mieszane – produkcja połączona z usługą – niejednokrotnie stawiające użytkownika w roli prosumenta. Gospodarka o obiegu zamkniętym (dalej: GOZ) to temat niezwykle szeroki. Obejmuje bowiem nie tylko najbardziej oczywiste gospodarowanie odpadami, ale dotyczy również pozyskiwania surowców, projektowania, produkcji i konsumpcji. Na każdym etapie cyklu życia produktu można zidentyfikować działania, które zwiększą wydajność zasobową, zmniejszą zużycie energii lub wydłużą czas pozostawania danego dobra w obiegu. Zatem w ramach GOZ-u należy wziąć pod uwagę nie tylko produkty, ale też nowe sposoby świadczenia usług, a także formy mieszane – produkcja połączona z usługą – niejednokrotnie stawiające użytkownika w roli prosumenta. Takich nowych aspektów użytkowania, świadczenia pracy czy prowadzenia działalności gospodarczej w GOZ-ie można dostrzec więcej. Jeżeli przyjmiemy, że na każdym etapie cyklu życia identyfikuje się wiele elementów wartych poprawienia czy przemodelowania, to powstaje dość pokaźny zestaw działań, służących faktycznemu wdrożeniu GOZ-u w Polsce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.