Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  choroby wzroku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Leczenie miejscowe ZSO – substytucja filmu łzowego to za mało
PL
Zespół suchego oka jest schorzeniem wieloczynnikowym modyfikowanym środowiskowo, wykazującym wieloobjawowy charakter, który uniwersalnie łączy występowanie przewlekłego stanu zapalnego na powierzchni oka, pojawiające się w odpowiedzi na zaburzenie jej homeostazy. ZSO to choroba łez, gruczołów tarczkowych oraz nabłonka rogówki i spojówki.
PL
Cukrzyca jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. W Polsce według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku choruje ponad 2,1 mln (7%) osób powyżej 15. r.ż. [1]. Każdego roku liczba ta wzrasta o około 400 tys., a ponadto szacuje się, że 25% osób nie wie o swojej chorobie. Cukrzyca jest już nazywana epidemią.
3
Content available remote Pacjent z zespołem Aspergera w gabinecie optometrysty
PL
Celem pracy jest zobrazowanie sytuacji, gdy na badanie do gabinetu optometrysty przychodzi osoba z dość specyficznym zaburzeniem, jakim jest zespół Aspergera (ZA). Na początku pracy krótko scharakteryzowano interesującą nas jednostkę chorobową. Opisano cechy i zachowania, którymi charakteryzują się osoby dotknięte owym zaburzeniem, ponieważ wiele z nich, a zwłaszcza osoby dorosłe, często nie posiadają orzeczeń o zdiagnozowaniu. Następnie przybliżono problemy wzrokowe, z którymi możemy mieć do czynienia podczas badania osoby z zespołem Aspergera. Na końcu przedstawiono, jakich wyników można się spodziewać, o czym należy pamiętać przygotowując gabinet na badanie oraz w jaki sposób takie badanie przeprowadzić.
PL
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (ang. age-related macular degeneration, AMD) to przewlekłe schorzenie rozwijające się w plamce – miejscu siatkówki odpowiedzialnym za widzenie centralne. Choroba ta jest uznawana za jedną z głównych przyczyn ślepoty u osób powyżej 65. roku życia w krajach wysoko rozwiniętych. W związku z wydłużaniem się średniej długości życia, a co za tym idzie – starzeniem się populacji, wzrasta liczba chorych na AMD [1]. Dane epidemiologiczne dotyczące AMD nie są do końca wiarygodne, ponieważ wielu pacjentów nie jest świadomych choroby.
5
Content available remote Zaćma
PL
Rogówka i soczewka to główne elementy układu optycznego oka, o czym pisałem już w numerze 4/2012 „Optyki”.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.