Dane w niniejszym artykule pochodzą z badania, które przeprowadzono na potrzeby pracy magisterskiej. Czytanie i pisanie to jedne z najważniejszych umiejętności, które dziecko musi opanować w pierwszych latach nauki w szkole. Istotne jest, aby zdolności te nabyło do czasu ukończenia trzeciej klasy tak, aby na kolejnych etapach edukacji potrafiło płynnie i ze zrozumieniem czytać, pisać oraz liczyć. U dzieci z obniżoną ostrością wzroku czas zdobywania podstawowych umiejętności szkolnych trwa dłużej. Szacuje się, że około 13 mln dzieci na świecie w wieku pomiędzy 5. a 15. rokiem życia ma problemy z widzeniem w związku z występującą i nieskorygowaną wadą wzroku. Sytuację tę stwierdza się częściej u dzieci pochodzących z rodzin o niskim statusie ekonomiczno-społecznym, dodatkowo obserwuje się u nich także trudności z nauką.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wady refrakcji stanowią istotny problem wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bardzo duże znaczenie ma ich wczesne wykrycie, zastosowanie odpowiedniej korekcji oraz w szczególnych sytuacjach wdrożenie odpowiedniej terapii mającej na celu poprawę widzenia w przypadku niedowidzenia, usprawnienie widzenia obuocznego oraz koordynacji wzrokowo-motorycznej. Działania te mają niebagatelne znaczenie dla edukacji małych uczniów. W procesie rozpoznania zaburzeń widzenia u dzieci dużą rolę odgrywają nauczyciele. To oni spędzają z dzieckiem dużo czasu, obserwują na co dzień jego postępy w nauce i na podstawie charakterystycznych zachowań ucznia mogą podejrzewać problemy z widzeniem. Dzięki elementarnej wiedzy pedagogów na temat wad wzroku i znaczenia prawidłowego widzenia w procesie kształcenia możliwe jest wczesne podjęcie działań i skierowanie dziecka do specjalisty ochrony wzroku.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.