Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  chicane side
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W poprzednich częściach niniejszego cyklu artykułów [1], [2] i [3] zostały zaprezentowane wytyczne projektowe oraz zasady doboru parametrów dotyczące stosowania szykan bocznych i wykrzywienia toru jazdy, przy funkcjonowaniu w bezpośredniej bliskości miejsc parkingowych oraz w strefach wjazdowych do mniejszych miejscowości i wsi. Niniejszy artykuł z cyklu „Środki uspokojenia ruchu wg wytycznych niemieckich” jest przedłużeniem treści przedstawionej w numerze wrześniowym czasopisma Drogi, który autorzy poświęcili szczególnemu przypadkowi wysp zastosowanych w osi jezdni, opisując m.in. zasady stosowania i wytyczne dotyczące projektowania geometrii naprzemiennych szykan umieszczonych w osi jezdni. Trzeba to podkreślić, że nie są to rzadkie przypadki. Podobne rozwiązania stosuje się również na odcinku drogi prostym w planie pomiędzy miejscami niebezpiecznymi.
PL
W pierwszej części artykułu [1] autorzy omówili kategorie A, B i C środków uspokojenia ruchu stosowanych w Wielkiej Brytanii w zależności od uzyskiwanej efektywności redukcji prędkości. W drugiej części cyklu artykułów dotyczących angielskich warunków projektowych autorzy scharakteryzują dwa typy szykan, powodujących w efekcie wykrzywienie toru jazdy.
PL
Środki uspokojenia ruchu są ważnym elementem w strategii zapewnienia bezpieczeństwa na drogach wszystkich kategorii. Powinny zapewniać stosowną redukcję prędkości pojazdów adekwatnie do klas dróg i obszarów na jakich są stosowane, szczególnie uwzględniając rejony szpitali, szkół, osiedli mieszkalnych oraz wszystkich miejsc, gdzie wzmożony jest ruch pieszych i powinny być zachowane szczególne środki bezpieczeństwa i kontroli prędkości. Stosowanie środków uspokojenia ruchu pozwala na kontrolowanie prędkości pojazdów i utrzymywaniu jej na odpowiednim poziomie, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi i zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Podane w wytycznych angielskich wyniki badań i analiz szacują, że przy redukcji średniej prędkości o zaledwie 1 mph (2 km/h) liczba wypadków zmniejsza się o 5%. W niniejszym artykule autorzy przedstawili klasyfikację środków uspokojenia ruchu ze względu na ich skuteczność oraz przeanalizowali ich wpływ na najbliższe otoczenie drogi. Opisano również najważniejsze czynniki, które powinny być brane pod uwagę i analizowane podczas projektowania strefy uspokojenia ruchu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.