Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  chemists
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Precyzyjne sformułowanie określenia "chemicy analitycy" jest oczywiście bardzo trudne w sposób ścisły. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że sam termin "chemia analityczna" jest trudny do określenia, gdyż ogromna większość czynności wykonywanych przez chemików wiąże się z jakościowym, a następnie ilościowym charakteryzowaniem badanego obiektu, niezależnie od tego, jakie będą dalsze cele działania i dalsze kroki naszego postępowania. Niemniej w potocznym znaczeniu tego zwrotu chemikowi analitykowi chodzi o to, aby jak najdoskonalej określić, "z czym mamy do czynienia?", a następnie, "ile tego jest?". Dlatego prawdopodobnie spotkam się z uwagami, że wspominam badaczy, którzy poczuliby się urażeni, że zaliczyłem ich do analityków, jak też nie omawiam tych, którzy by na szerszą wzmiankę zasługiwali.
PL
Prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, prof. zw. Politechniki Gdańskiej, chemik analityk, specjalista w zakresie monitoringu i analityki środowiska i żywności, Kierownik Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, Przewodniczący Komitetu Chemii Analitycznej PAN, Członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. W roku 2012 prof. J. Namieśnik otrzymał Medal im. J. Śniadeckiego - najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Chemicznego dla chemików pracujących w kraju.
PL
W bieżącym roku minęło 50 lat od dnia śmierci Wiktora Aleksandra Lampego, wybitnego chemika specjalizującego się w syntezie i analizie organicznej, bardzo uzdolnionego ucznia prof. Stanisława Konstaneckiego z Uniwersyetu w Bremie. Wiktor Lampe należał do pokolenia organizatorów studiów chemicznych w odrodzonym Uniwersytecie Warszawskim, był też jednym z członków-założycieli Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Nie do przecenienie są jego zasługi w doprowadzeniu do wybudowania nowoczesnego gmachu chemii i usilnych zabiegów o jego odbudowę ze zniszczeń wojennych.
7
Content available remote Maria Skłodowska-Curie – uczona, kobieta, Polka, obywatelka świata
PL
Ktoś kiedyś powiedział, że życie Marii Skłodowskiej-Curie było drogą; wędrówką przez meandry trudnego okresu dzieciństwa w kraju, który nie cieszył się niepodległością; młodości skazanej na pracę poza domem i studiami z konieczności odbywanymi za granicą, z dala od najbliższych i przyjaciół; dorosłości najeżonej trudnościami związanymi z przesądami moralnymi i tradycyjnym pojmowaniem odrębności świata mężczyzn i kobiet; wreszcie dojrzałości w poczuciu spełnionego obowiązku i postawionych sobie zadań. Gdy spojrzymy na losy Marii Skłodowskiej-Curie w ten sposób, widzimy życie odważne, trudne, ale pełne, wartościowe i chyba szczęśliwe, bo według jej własnych zasad. Ona sama streściła je następująco. „Urodziłam się w Warszawie, w rodzinie profesorskiej, wyszłam za mąż za Piotra Curie. Miałam dwoje dzieci. Dzieło moje naukowe wykonałam we Francji”. Te niezwykle lapidarne słowa zamieszczone są przez uczoną w jej autobiografii.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.