Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  characterization of deposits
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Pozyskiwanie kruszyw naturalnych żwirowych oraz łamanych rosło w Polsce w ostatnich latach, zwłaszcza w związku z rozbudową i modernizacją sieci drogowej. W 2007 r. wydobycie kruszyw piaszczysto-żwirowych oraz kamieni drogowych i budowlanych wyniosło ponad 185 mln ton, w tym niemal 140 mln ton (przeszło 75%) pochodziło ze złóż piasków i żwirów [Bilans zasobów, 2008]. Poziom ich zużycia na jednego mieszkańca ciągle odbiega wyraźnie od wielkości średniej w krajach UE i USA [Górecki, 2006]. Nawet w obliczu dekoniunktury związanej z kryzysem gospodarczym w skali globalnej krajowe wydobycie kruszyw nie powinno istotnie zmaleć. W artykule scharakteryzowano typy genetyczne i rozmieszcenie złóż w kraju, opisano stan udokumentowania i zagospodarowania złóż oraz przytoczono czynniki atrakcyjności i bariery zagospodarowania złóż kruszywa żwirowego.
PL
Podstawą oceny geologiczno-górniczej atrakcyjności złoża są liczne czynniki geologiczne, górniczo-techniczne i środowiskowe. Wykorzystując zaproponowaną ocenę punktową szesnastu wybranych czynników, w artykule dokonano zaliczenia wybranych złóż do trzech grup: atrakcyjnych, o przeciętnej skali utrudnień i ograniczeń eksploatacji, oraz nieatrakcyjnych.
PL
W artykule przedstawiono podstawowe informacje o budowie geologicznej rejonów występowania złóż kruszyw naturalnych eksploatowanych przez Górażdże Kruszywa - Opolskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o. (OKSM) i Zielonogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A. w Choruli (ZKSM), w dolinach rzek Odry, Nysy Kłodzkiej (w granicach województwa opolskiego i śląskiego) i Bobru (w granicach województwa dolnośląskiego i lubuskiego). Zwrócono uwagę na związek między budową geologiczną obszaru alimentacyjnego a składem mineralno-petrograficznym kruszyw i jego wpływem na wybrane parametry kruszywa.
PL
Złoża węgla w Hiszpanii obecne są w utworach górnego karbonu, jury i trzeciorzędu. Eksploatowane są tu: węgiel kamienny i węgiel brunatny. Złoża węgla występują w ośmiu rejonach Hiszpanii: trzy z nich znajdują się na północy, dwa w części centralnej Półwyspu Iberyjskiego, dwa na południu i jeden na Minorce.
EN
The coal deposits of Spain are present in formations of Carbon, Jura and Tertiary. Hard Coal and brown coal are mined here. The coal deposits are situated in eight areas of Spain: two of them are placed in north part, two in central area of Iberian Peninsula, two in south part and one in Minorca Island.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.