Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  chłodzenie centrów danych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Centra przetwarzania danych (CPD) stanowią we współczesnym świecie jeden najważniejszych elementów wspierających wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia biznesowo-gospodarcze, niezależnie od tego czy chodzi o agencje rządowe, systemy ochrony zdrowia, handel, czy też rozrywkę itp. Ze względu na coraz większe ilości danych i moce obliczeniowe, a tym samym coraz większe zyski ciepła, nieodzownym elementem infrastruktury CPD jest coraz bardziej wydajny system chłodzenia. W minionych latach mieliśmy do czynienia z bardzo dużą dynamizacją zmian technologicznych z całą pewnością będą one zachodziły również w nadchodzącym czasie. Ważne jest jednak, aby najlepsze możliwe technologiczne innowacje znalazły zastosowanie zarówno w nowych projektach CPD, jak też tych już istniejących i modernizowanych.
PL
Od nowoczesnych centrów danych wymaga się nie tylko niezawodności, ale i przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju oraz korzystania z energii odnawialnej. W USA serwerownie zużywają obecnie blisko 2% całej produkowanej w kraju energii, w skali globalnej zużycie to wynosi 1%, a jego ilość rośnie wraz z rozwojem loT (internetu rzeczy) i Al (sztucznej inteligencji). Centra danych to duży i dochodowy rynek usług, na którym skorzystają ci, którzy zagwarantują bezpieczeństwo przetwarzania danych oraz tanią i odnawialną energię konieczną do tego procesu.
PL
W artykule koncentrujemy się na wybranych systemach chłodzenia charakterystycznych dla dużych Data Center w Polsce. Mają one swoją specyfikę i wymagają głębokiej analizy zarówno na etapie projektu, realizacji, jak i podczas eksploatacji. Dobre funkcjonowanie całego obiektu warunkuje niezawodność pracy Data Center.
PL
Jakie rozwiązania dotyczące chłodzenia serwerowni są w ostatnim czasie coraz częściej rozważane przez inwestorów i dlaczego? Co mówią prognozy na przyszłość? Jako projektant postaram się w tym artykule odpowiedzieć na te i kilka innych pytań związanych z projektowaniem systemów chłodzenia pomieszczeń Data Center oraz wskazać zalecenia, które warto wziąć pod uwagę przy w procesie planowania.
PL
Znaczna energochłonność systemów chłodzenia centrów danych jest postrzegana jako cena ich niezawodności i pewności działania w niemal każdych okolicznościach zewnętrznych. Dążeniom do zmniejszania ilości zużywanej na chłodzenie energii zawsze towarzyszy pytanie, czy można tego dokonać bez wpływu na najważniejsze funkcjonalności klimatyzacji centrów danych? Na to pytanie od lat próbują odpowiedzieć praktycy, niezależne instytucje, naukowcy, a nawet ekolodzy.
PL
Każde pomieszczenie Data Center wymaga zapewnienia odpowiedniego zasilania, parametrów środowiskowych, bezpieczeństwa ppoż., bezpieczeństwa fizycznego i technicznego oraz transportu i dostępu. Duże obiekty wysokościowe i stosowane w nich rozwiązania mają również swoją specyfikę, która musi pogodzić wymagania Data Center i strukturę fizyczną budynków.
PL
„Zero" stało się nowym parametrem dla systemów wentylacji, chłodzenia i klimatyzacji. Im mniejszym zużyciem energii elektrycznej będzie się cechował system, i w im większym procencie energia ta będzie pochodziła ze źródeł .odnawialnych, tym bliżej będziemy zera emisyjnego. I o to chodzi!
PL
Współczesne obiekty typu Data Center to wysoko specjalizowane ośrodki, które nie ograniczają się jedynie do racjonalnego gospodarowania energią, ale w których wdraża się i stosuje narzędzia Green IT w celu eliminacji negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego.
PL
Ekstremalnie zwiększony ruch sieciowy, wzrostowy trend wykorzystania połączeń internetowych, migracja z danymi do chmur, praca zdalna, wzrost handlu w sieci (e-commerce) powodują znaczne obciążenie cieplne serwerów, a przez to - systemów chłodzenia. Perspektywicznie oznacza to wzrost inwestycji w nowe rozwiązania na poziomie CAGR [11 około 12-H15% rocznie, ale też przewartościowanie koncepcji chłodzenia na bardziej ekologiczne i ekonomiczne, ale nadal tak samo niezawodne rozwiązania, przy jednoczesnej integracji systemów sterowania i nadzoru.
PL
Obok wartości temperatury, drugim bardzo ważnym parametrem, jaki powinien być monitorowany w data center jest poziom wilgotności powietrza. Zbyt niski poziom wilgotności względnej może doprowadzić do powstawania mikrowyładowań elektrostatycznych, a te z kolei mogą być przyczyną trwałych uszkodzeń urządzeń teleinformatycznych. Obecne standardy stowarzyszenia ASHRAE dopuszczają pracę serwerowni z wilgotnością w zakresie 20-^80%, należy jednak zwrócić także uwagę na dopuszczalną temperaturę punktu rosy.
PL
Postępująca cyfryzacja naszego życia powoduje konieczność przetwarzania coraz większej ilości danych. Serwery, mimo że mogą pracować w wyższych temperaturach, nadal potrzebują dużo energii na chłodzenie – wciąż więcej niż potrzeba na samo przetwarzanie danych. Dlatego tak ważne jest korzystanie z chłodu niewymagającego wysokich nakładów energetycznych lub wręcz free coolingu, a także z energii odnawialnej.
PL
Centra danych zmieniają się - przetwarzane są w nich coraz większe ilości danych, co bezpośrednio przekłada się na wymagania względem stosowanych instalacji (w tym klimatyzacji), zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. Ich jednoczesne spełnienie nie jest łatwym zadaniem - parametry techniczne muszą iść w parze ze skutecznoscią i niezawodnością.
PL
Mówiąc o rozwiązaniach stosowanych w centrach przetwarzania danych o znaczeniu krytycznym dla danej firmy/organizacji/grupy, konieczne jest określenie, jaki jest cel funkcjonowania danego centrum danych oraz w jakim punkcie cyklu życia centrum przetwarzania danych się znajdujemy. Certyfikacja jest bardzo ważnym elementem dla centrów komercyjnych, ponieważ pozwala dostawcom usług właściwie pozycjonować się na rynku - musi posiadać ofertę odpowiadającą potrzebom odbiorców usług. Nie może być ona pomijana na etapie budowania, czy eksploatacji centrów wewnętrznych, ponieważ rozwiązania opisane normami, standardami czy dobrymi praktykami nie są w sprzeczności z rozwiązaniami tych centrów danych. Wykonanie instalacji czy systemów zgodnie z wyżej wymienionymi normami i standardami może mieć istotny wpływ na przyszłą komercjalizację powierzchni. Z drugiej strony brak certyfikacji wewnętrznych centrów danych nie dyskwalifikuje ich pracy i dalszej komercjalizacji, choćby ze względu na fakt, że centra te podlegają audytowi instytucji ubezpieczeniowych i stosowane rozwiązania mają wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Wewnętrzne centra danych stanowią element strategii ciągłości funkcjonowania firmy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.