Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  chłodnictwo magnetyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wymogi konkurencji na światowych rynkach oraz coraz wyższe wymagania środowiskowe stymulują ciągłe zmiany oraz udoskonalanie istniejących rozwiązań. Równocześnie następuje dynamiczny rozwój ekologicznych technik, alternatywnych w stosunku do chłodnictwa tradycyjnego jak choćby chłodnictwo magnetyczne czy termoakustyczne. W artykule tym omówione zostały główne kierunki rozwoju przemysłu chłodniczego i klimatyzacyjnego w kontekście efektywności energetycznej oraz zagadnień ochrony środowiska które związane są z bieżącą działalnością Centralnego Ośrodka Chłodnictwa COCH.
EN
Competition on world markets and rising environmental requirements enforce development of existing cooling technologies. At this same time rapidly increase develop of new ecological and alternative solutions to conventional refrigeration techniques like thermoacoustic or magnetic refrigeration. In this paper were specified principal development directions of refrigeration and air-conditioning industry in context of energy efficiency and environmental protection which are connected with present Refrigeration Research and Development Centre COCH activity
PL
Chłodzenie magnetyczne jest metodą adiabatycznego chłodzenia, która wykorzystuje efekt magnetokaloryczny (WE). Z punktu widzenia podstaw fizyki, wykazuje ono analogię do konwencjonalnej metody sprężania/rozprężania gazu. Stosowane jest od wielu lat w kriogenice do osiągania bardzo niskich temperatur. W roku 1976, Brown zaprezentował pierwsze urządzenie chłodnicze do temperatur pokojowych (do celów bytowych) wykorzystujące adiabatyczne magnesowanie i rozmagnesowanie [1]. Po odkryciu w 1997 roku przez Gschneider'a i Pecharskyego [2] efektu magnetokalorycznego "gianN' (GMCE) w Gd5 (Si2Ge2), który podnosi efekt magnetokaloryczny MCE, wielu uczonych i przedstawicieli przemysłu reprezentujących społeczność chłodniczą przyznaje, że ta nowa technologia (wykorzystująca magnesy stałe i GMCE) przyszłościowo ma dobry potencjał istotnej penetracji i wejścia na rynek chłodniczy. Są oni przekonani, że w wielu różnych obszarach rynku konwencjonalne chłodnictwo może być zastąpione przez chłodnictwo magnetyczne. Głównym powodem dla takiego założenia i postawy jest możliwość zastąpienia czynników chłodniczych HFC przez łagodne i przyjazne dla środowiska stopy magnetokaloryczne. Czynniki HFC z ich typowym potencjałem globalnego ocieplenia (GWP) na poziomie 1000 do 3000 razy większym od tego, który wykazuje dwutlenek węgla CO2, stanowią obecnie rosnący rynek sprzedaży, który ma swoją przyczynę w wycofywaniu bardzo destrukcyjnych czynników HCFC i CFC. Proces wycofywania czynników HCFC i CFC ciągle trwa, ale w większości krajów rozwijających się dopuszczane są one ciągle do użycia. Systemy chłodnicze z naturalnymi czynnikami (amoniak, CO2 propan itd.) są dobrym rozwiązaniem w wielu zastosowaniach, lecz obecnie żadne z nich nie osiągnęły znaczącego przełomu rynkowego w szerokiej skali zastosowań w chłodnictwie. Do innych zalet procesów magnetycznego chłodzenia należą wyższe sprawności obiegu w porównaniu do sprawności chłodzenia gazowo-sprężarkowego i bezszumowe warunki działania chłodniczego urządzenia magnetycznego. Niniejsza nota informacyjna IIR przedstawia krótko aktualny stan, zalety i wady tej obiecującej technologii.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.