Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  centrum konsolidacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Celem artykułu jest omówienie problematyki związanej z transportem towarowym w obszarach przyportowych, które często należą do silnie zurbanizowanych części miast. Analizie poddane zostały istniejące zastosowania telematyczne dla transportu miejskiego w Trójmieście oraz możliwości ich wykorzystania dla rozładowania stref przyportowych od transportu towarowego. Omówiono europejski projekt Smartfreight oraz wskazano rozwiązania, mające na celu ograniczenie kongestii.
EN
The aim of the study is to discuss issues related to the freight transport in harbor neighboring areas, which often belongs to highly urbanized parts of cities. Current telematics devices for urban transport in Tri-city have been analyzed. Is it possible to use them to improve freight transport on this area? The European project Smartfreight has been discussed and the solutions to reduce congestion have been presented.
2
Content available remote Rola centrum konsolidacyjnego w łańcuchu dostaw
PL
Jednym z wyzwań stojących przed dzisiejszą logistyką, które nabiera szczególnego znaczenia wobec dynamicznych zmian zachodzących w otoczeniu gospodarczym, jest zapewnienie ciągłej dostępności produktów na sklepowych półkach przy jednoczesnym utrzymaniu bądź wręcz obniżeniu kosztów związanych z ich składowaniem i dystrybucją, zarówno po stronie dostawców jak i odbiorców – detalistów. Braki towarowe (Out of Stock - z ang., w skrócie OOS) to pojęcie związane z handlem detalicznym, oznaczającym krótko- bądź długookresowy brak produktu na półce w sklepie, przez co nie jest on dostępny dla potencjalnego nabywcy. Długoterminowy brak produktów prowadzi do strat finansowych w wyniku utraconego obrotu ze sprzedaży, a w przypadku produktów o relatywnie dużym poziomie lojalności dla konsumenta, może spowodować zmianę miejsca zakupu – nie tylko w ramach danej sieci handlowej, ale również na inną, w której lubiany produkt lub marka jest w sprzedaży. Powody braków towarowych mogą być różne: niewłaściwy (zbyt mały w stosunku do rzeczywistej sprzedaży) zapas towaru na półce, braki u dostawcy, blokada dostaw do detalisty np. z powodu przeterminowanych płatności, towar leżący w magazynku sklepowym ale nie wyłożony na halę sprzedaży. Braki towarowe są często występującym zjawiskiem i praktycznie każdy producent się z nimi okresowo zmaga. Poziom braków towarowych na światowym rynku dóbr szybko zbywalnych (ang.: FMCG – Fast Moving Consumer Goods) wśród krajów rozwiniętych, kształtował się - na podstawie badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Colorado w USA w 2008 r. - na poziomie 8,3%86. Na podstawie analizy przeprowadzonej przez IDG UK oszacowano, że dla producentów wzrost poprawy dostępności produktów na sklepowej półce o 3% przekłada się na 1% wzrost obrotów sprzedaży; dla sieci handlowej – 2% poprawa dostępności produktów przekłada się na wzrost obrotów o 1 %87. Przeciwdziałanie brakom towarowym jest zatem jednym z istotniejszych elementów dojrzałej współpracy dostawcy i detalisty i nabiera szczególnego znaczenia w tzw. handlu nowoczesnym, a więc obejmującym swym zakresem duże sieci handlowe. W związku z powyższym celem referatu jest przedstawienie rozwiązania polegającego na realizowania dostaw do sklepów przez centrum konsolidacyjne, umożliwiające zminimalizowanie braków towarowych na sklepowych półkach poprzez reorganizację dotychczasowego modelu dystrybucji na linii dostawca – detalista.
EN
The paper presents an innovative approach to the organization of traditional distribution process from suppliers to retailers in modern trade in order to eliminate or at least lower out of stock situation. Organizing product replenishment by retailers’ consolidation centre improves whole process and is effective and efficient method to eliminate product shortage on shelves in shops. The concept of consolidation centre is efficient for both sides suppliers and retailers and it is trend which will is already present on the market.
PL
Artykuł jest efektem prac realizowanych w ramach grantu rozwojowego3. W artykule przedstawiono przykłady systemów dystrybucji w zakresie obsługi aglomeracji miejskich. Szczegółowej analizie poddano dwustopniowy system obsługi logistycznej miasta. Punktami pośrednimi w tym systemie są Centra Konsolidacji Ładunków (CKŁ) i Miejskie Huby Przeładunkowe (MHP). Dokonano formalnego zapisu modelu obsługi logistycznej miasta dla dwustopniowego systemu dystrybucji. Zaproponowane warianty usprawnień realizacji procesów transportowych na obszarze miast i w ich bliskim otoczeniu poprzez zastosowanie w obsłudze pośrednich punktów przeładunkowych wynikają z potrzeby ograniczenia ruchu towarowego na terenie aglomeracji miejskich.
EN
Article presents examples of distribution systems for urban agglomerations. Twolevel system of city logistic services was analyzed. The system middle-points are defined as a Cargo Consolidation Centers (CKŁ) and Urban Transhipment Hubs (MHP). Formal description of city logistic services model for two-level system was provided. Proposed variants of improvements assuming using intermediate points in realization of transportation processes within city and suburbs area are result of cargo traffic restricting in urban agglomerations.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.