Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  care
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Późne lato to czas kwitnienia wrzosów. Chłodne noce i mgliste poranki sprawiają, że kwiaty tych roślin prezentują się wyjątkowo urokliwie – ozdobione kroplami rosy, oplecione babim latem wnoszą do kompozycji nieco nostalgii, jednocześnie ożywiając rabaty intensywnymi kolorami.
PL
Cięcia i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne uwarunkowane są przede wszystkim obecnością człowieka w sąsiedztwie drzewa, a nie faktem, że drzewo bezwzględnie wymaga ich do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dokonywanie cięć wynika z chęci zapewnienia bezpieczeństwa wokół drzewa, niemniej w wielu przypadkach ich nieprawidłowe wykonanie prowadzi do pogorszenia stanu drzewa, co z biegiem czasu sprawia, że może ono bezpieczeństwu zagrażać.
PL
Tego, jak ważną rolę w miejskim ekosystemie pełnią duże drzewa, chyba nie trzeba przypominać. Niestety miasta kierują się swoimi prawami, a stały rozwój jest wpisany w ich naturę. Jednymi z poszkodowanych przez liczne przebudowy czy modernizacje są drzewa. W czasach, gdy średnia długość życia młodego drzewa w ścisłym centrum miasta wynosi kilkanaście lat, obowiązkiem wydaje się zachowanie dużych i starych egzemplarzy w jak najlepszej kondycji. Czy jest to jednak możliwe? Drzewa, a zwłaszcza ich korzenie, to wciąż niezrozumiały dla wielu inwestorów i wykonawców temat, który w wielu przypadkach jest wręcz czarną magią, omijaną szerokim łukiem.
PL
Z roku na rok przybywa młodych drzew przy ulicach, na osiedlach czy też w parkach. Pogoda, zwłaszcza okresy suszy i wysokich temperatur, jest bezwzględna i pomimo znacznych nakładów pracy czy ponoszonych kosztów utrzymanie drzew w dobrym stanie jest trudne. Z pomocą przychodzą nie tylko przemyślane nawadnianie, ale też doraźne akcje społeczne mające na celu podlewanie młodych drzew czy indywidualne działania, gdy przy okazji np. wyjścia z psem czy do sklepu brane są butelki z wodą, których zawartość opróżniana jest pod najbliższym młodym drzewem.
PL
Obecna pora roku i utrzymujące się względnie korzystne warunki pogodowe sprawiają, że w wieli miejscach rozpoczynają się prace porządkowe związane z utrzymaniem terenów zieleni. Niestety wiąże się to często z wykonywaniem cięć, a z uwagi na ograniczone możliwości regeneracji większości drzew w tym czasie - jest to dla nich termin bardzo niekorzystny.
PL
Pomysł na wypracowanie ogólnodostępnych wytycznych dotyczących utrzymania terenów zieleni w miastach to efekt dyskusji zapoczątkowanej w ramach projektu pn.: „Międzysektorowa współpraca na rzecz zieleni w polskich miastach”, który Fundacja Sendzimira realizowała w latach 2017–2019.
PL
Stałym elementem polskiego krajobrazu – zarówno miejskiego, jak i wiejskiego – są wierzby. Z uwagi na ich piękno i walory, projektując obszary zieleni, warto zapoznać się z ich charakterystyką i właściwościami.
PL
Topole – charakteryzujące się drewnem rozpierzchłonaczyniowym, luźnym w strukturze i ubogim w skuteczne bariery obronne – wymagają specyficznego podejścia w kwestiach utrzymania na terenach zieleni. Nieformowane w młodości, a zbyt silnie cięte w wieku dojrzałym, zyskały miano drzew krótkowiecznych, łamliwych i niebezpiecznych dla otoczenia.
PL
Stanowcza większość wypadków oraz innych niebezpiecznych zdarzeń związanych z drzewami dotyczy głównie wad budowy korony i rozkładów w niej występujących. Wyłącznie właściwa ocen drzewa przez doświadczoną i posiadającą wymaganą wiedzę osobę oraz wykonanie odpowiednie dobranych zabiegów pielęgnacyjnych pozwolą na zmniejszenie znaczenia wad drzewa oraz zwiększenie bezpieczeństwa wokół niego.
PL
Jaka jest lista grzechów głównych wobec drzew w miastach? Czy można w jakikolwiek sposób poprawić sytuację miejskich drzew? Kiedy warto stosować geokompozyty? Między innymi o odpowiedź na te pytania poprosiliśmy dr hab. inż. Monikę Ziemiańską – profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, od ponad 20 lat powiązaną z branżą zieleni.
PL
Idealnym terminem przycinania wiekszości gatunków krzewów ozdobnych jest późna zima - od lutego do marca - w końcu okresu spoczynku, przed rozpoczeciem wegetacji.
PL
Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie! Niech dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie, Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
PL
Oszczędny płaci dwa razy. Ta reguła sprawdza się nad wyraz często. Dopóki dotyczy to prywatnych osób i ich inwestycji, problem zostaje niezauważony dla ogółu. Inaczej ma sie sprawa z finansami publicznymi. Czyli pieniędzmi, które z podatków trafiają do budżetu samorządów i wydawane są na liczne inwestycje w tym nowe nasadzenia drzew. Warto w tym przypadku zastanowić się, na czym można oszczędzić, a co przynosi tylko pozorne oszczędności.
PL
W czasach rozkwitu mediów społecznościowych, powszechnego dostępu do informacji i rosnącej świadomości ludzi zarządzanie miastami wymaga wypracowania nowych standardów działania. Również zarządzanie zielenią miejską wkracza w nową rzeczywistość.
PL
Jeszcze nigdy temat drzew nie pojawiał się tak często jak w ostatnich latach i nigdy nie był przyczyną tylu podziałów oraz kontrowersji. O zagrożeniach stwarzanych przez drzewa, ich zapobieganiu oraz o ludziach, którzy pielęgnacją drzew zajmują się na co dzień, z prezesem Federacji Arborystów Polskich Katarzyną Rokitą rozmawia Iwona Polańska.
PL
Niedopasowanie gatunków, brak cięć formujących za młodu i nieodpowiednia późniejsza pielęgnacja drzew rosnących przy polskich drogach oraz sadzenie ich zbyt blisko traktów drogowych, a co za tym idzie - zwiększenie narażenia na stresy suszy, zanieczyszczeń i zasolenia, to główne powody problemów związanych z utrzymaniem przydrożnej zieleni.
PL
Młotek diagnostyczny i sonda arborystyczna to dwa proste narzędzia, które są bardzo skuteczną pomocą w wykrywaniu podstawowych problemów mogących mieć znaczenie dla statyki drzew.
PL
Drzewa przycięte szybciej wracają do właściwej kondycji i lepiej się przyjmują na nowym miejscu. Już po kilku miesiącach sezonu wegetacyjnego wyglądają lepiej niż te nieprzycięte, które będą regenerować się nawet latami.
PL
Obecnie posiadamy obszerną wiedzę w zakresie sadzenia i pielęgnacji drzew, aby nie musiały być one usuwane z powodów bezpieczeństwa. Czas tę wiedzę wykorzystać.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.