Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  car recycling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Stowarzyszenie EKO-AUTO – jako organizacja branżowa – uczestniczyło w konsultacjach organizowanych przez Komisję Europejską w celu dokonania analizy i zmian unijnych dyrektyw związanych z recyklingiem samochodów, w tym dyrektywy 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Omawiane zagadnienia dotyczyły planowanych zmian i propozycji dotyczących systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Podkreślono, że dyrektywa zawiera obecnie pewne elementy rozszerzonej odpowiedzialności producenta, ale nie uwzględnia ogólnych minimalnych wymogów dotyczących systemów ROP, określonych w art. 8a dyrektywy ramowej w sprawie odpadów.
PL
Artykuł jest ostatnim z serii artykułów poświęconych logistyce w cyklu życia samochodów, przedstawionym w oparciu o materiały firmy Toyota Motor Corporation. Badania obejmowały IV etap w cyklu życia pojazdów – etap wycofania z eksploatacji. Opisano zagadnienia recyklingu samochodów marki Toyota i związek tych działań z ochroną środowiska naturalnego oraz zagadnienia ochrony zasobów i ich efektywnego powtórnego zagospodarowania.
EN
This article is the last of the series dedicated to the logistics in life cycle of cars, based on the materials from Toyota Motor Corporation. The study covered the IV stage of the life cycle of vehicles - the phase of withdrawal out of service. The topic of recycling of Toyota cars and the relationship between these activities and the protection of the environment as well as the issues of resource conservation and their effective re-use are discussed.
PL
W celu oszacowania struktury wielkości stacji demontażu w woj. łódzkim w latach 2010-2011 należy uwzględnić szereg zróżnicowanych czynników. Liczba zarejestrowanych samochodów osobowych w woj. łódzkim w 2011 r. wyniosła 1200,9 tys. i była o 5,34% większa w porównaniu z 2010 r. (1140 tys.). Potencjał zarejestrowanych aut osobowych wynosił w obu latach 6,6% ogółu w Polsce (17 240 tys. w 2010 r. i 18 125,5 tys. w 2011 r.). Na 1000 mieszkańców (współczynnik motoryzacji) przypadały 449,8 samochodu (w 2011 r. – 474 – wzrost o 5,38%). W związku z systematycznym zwiększaniem się liczby pojazdów osobowych wskaźnik ten osiągnął prawie średnią unijną [w 2010 r. dla 27 krajów UE wyniosła ona 473 aut na 1000 mieszkańców, natomiast w 2011 r. – 475 aut (tab. 1)]. Współczynnik motoryzacji w województwie w 2010 r. był o 2,67% niższy niż średnia krajowa, która wyniosła 451 samochodów na 1000 mieszkańców, a w 2011 r. był wyższy o 0,85% (średnia dla kraju to 470 aut na 1000 mieszkańców).
PL
Światowy rynek motoryzacyjny określa zadania i wymusza nowe rozwiązania w zakresie recyklingu aut elektrycznych i hybrydowych.
PL
Rozwój przemysłu samochodowego oraz innych gałęzi przemysłu wykorzystujących tworzywa polimerowe powoduje zwiększone zainteresowanie odzyskiem tego typu tworzyw. Ponowne zastosowanie tych materiałów wymaga jednak analizy wpływu ponownego przetwórstwa na zmianę właściwości tych tworzyw względem pierwotnych materiałów. W tym celu poddano wielokrotnemu przetworzeniu materiały pozyskane ze zbiorników samochodowych a następnie wytworzono z nich próbki badawcze do badań strukturalnych i oceny właściwości mechanicznych.
EN
The development of the automotive industry and other industries utilizing polymer materials results in an increased interest in the recover of this type of plastic. Re-use of these materials, however, requires re-analysis of the effect of processing on the change in the properties of these materials with respect to the original materials. For this purpose, the materials were subjected to multiple processing proceeds from the car and the car tanks have prepared test samples for structural studies and evaluation of mechanical properties.
PL
Szybki rozwój cywilizacyjny spowodował wzrost liczby pojazdów samochodowych poruszających się po drogach. Ilość aut, ich struktura wiekowa, marka, oraz model tworzą rynek wtórny pojazdów samochodowych, a zarazem części zamiennych.
PL
Kompleksowe uregulowania prawne przyczyniły się do stworzenia na Słowacji bardzo dobrego systemu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W ramach rozwiązań organizacyjnych powstał m.in. Fundusz Recyklingowy.
PL
Właściwe zagospodarowanie odpadów w postaci wycofanych z użytkowania pojazdów poprzez maksymalizację odzysku części i materiałów może przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na materiały pierwotne - surowce. Tym samym zapewnia zachowanie zrównoważonego rozwoju Europy. Tak śmiała teza nie została wysunięta przypadkowo i bezpodstawnie.
PL
System recyklingu samochodów w Polsce został utworzony Ustawą z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wprowadzała ona wymagania Dyrektywy Europejskiej z 2000 r. oraz rozporządzenia ministerstw do ww. ustawy.
PL
"Lepsze jest wrogiem dobrego" - głosi staropolskie przysłowie. Ta ludowa mądrość znajduje swe potwierdzenie, niestety w najnowszym projekcie rządowych zmian w przepisach regulujących recykling samochodów w Polsce. Propozycje, które niedawno trafiły pod obrady Sejmu, zmierzają w kierunku zdecydowanie niewłaściwym.
PL
Czy recykling pojazdów samochodowych ulegnie zmianie? Jeżeli tak, to jakiej? Informacje na temat zbytu aut nowych i używanych nie są najlepsze. ACEA - Stowarzyszenie Producentów Pojazdów - spodziewa się 25-procentowego spadku sprzedaży nowych samochodów w Europie. Jeżeli sprawdzi się ta prognoza, to sprzedaż aut może zmaleć do ok. 11 mln sztuk.
PL
Stereotypowe postrzeganie "weterana szos" jako pieczołowicie odrestaurowanego pojazdu w doskonałym stanie sprawia, iż trudno wyobrazić sobie prawdziwy motoryzacyjny zabytek na złomowisku. W dodatku ignorowanie upływu czasu przyczynia się do tego, iż do kategorii oldtimerów trafiają pojazdy jeszcze niedawno popularne.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.