Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  car element
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Samochody stanowia nieodłączny element życia współczesnego człowieka. Rozwój techniczno-technologiczny pociąga za sobą wzrost ich produkcji. Powoduje to wzrost ilości wycofanych z użytkowania samochodów.
2
Content available remote The effect of crashworthiness parameters on the behaviour of car-body elements
EN
In the paper, special emphasis was put on the structural stiffness of car elements described by crashworthiness indicators can be calculated for various structures. The effect of crashworthiness parameters of different construction and profiles on the relationship between the energy absorption and the maximum collision force is given. One-and multi-layer, empty and filled with different-density plastic foam elements were described. The behaviour of different elements and the effect of plastic foam density on the crashworthiness parameters were analyzed.
PL
Opracowano równania opisujące parametry struktury pojazdów samochodowych czułe na dynamiczne obciążanie oraz wyliczono ich wartości dla elementów prostokątnych i kołowych o pojedynczych i podwójnych ściankach, wypełnionych pianką z tworzywa sztucznego o różnej gęstości jak i elementów pustych. Ustalono wpływ gęstości tworzywa sztucznego na wartość obliczonych parametrów. Stwierdzono, że większość użytych parametrów jest niemal niezależna od gęstości pianki z tworzywa sztucznego, a jedynie jeden z nich jest bardzo czuły na gęstość pianki. Natomiast wartości parametrów w bardzo dużym stopniu zależą od liczby ścianek, dla elementów o podwójnych ściankach są one znacznie wyższe niż dla elementów o pojedynczych ściankach. Dla uzyskania wartościowych informacji o wpływie zastosowanych parametrów na zachowanie się badanych struktur zmieniano ich konstrukcje w szerokim zakresie oraz zastosowano znaczny przedział zmienności gęstości pianki z tworzyw sztucznych od 50 do około 200 kg/m3.. Elementy o pojedynczej ściance charakteryzują się lepszym wskaźnikiem stosunku energii dyssypowanej do maksymalnej siły występującej podczas dynamicznego spęczania aniżeli elementy o podwójnej ściance. Zbliżony wpływ na ten wskaźnik maja elementy kołowe o podwójnej ściance i elementy prostokątne o pojedynczej ściance. Najgorszym wskaźnikiem cechują się elementy prostokątne o podwójnej ściance. Najlepszym wskaźnikiem charakteryzują się okrągłe elementy o pojedynczej ściance, ponieważ odkształcają się one w sposób bardzo równomierny. Poprawny dobór struktury opisany za pomocą parametrów czułych na dynamiczne obciążanie umożliwia istotne zmniejszenie przyśpieszeń podczas kolizji pojazdów samochodowych bardzo niebezpiecznych dla użytkowników pojazdów. Dlatego przyszłościowe prace powinny być ukierunkowane na opracowanie struktur, rodzaju i gęstości tworzyw sztucznych zapewniających stabilny sposób odkształcania się struktur prowadzący do obniżenia przyśpieszeń do wartości dopuszczalnych dla użytkowników pojazdów samochodowych.
PL
W oparciu o inżynierię kosztów, w ramach pojęcia rachunku kosztów, przeprowadza się planowanie kosztów, ich ewidencję, rozliczanie, kalkulację, a w konsekwencji - zarządzanie kosztami procesów, rejestrowanych w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Takie podejście zasadne jest również w przypadku funkcjonowania stacji recyklingu samochodów, których jednym z głównych zadań jest odzysk sprawnych elementów samochodowych. Możemy wówczas mówić o praktycznym wykorzystaniu recyklingu samochodów w działalności gospodarczej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.