Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  bush
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Rodzaj aralia (Aralia) należy do rodziny araliowatych (Araliaceae). Znanych jest ok. 40 gatunków bylin, półkrzewów, krzewów i małych drzew. W stanie naturalnym występują w południowo-wschodniej Azji i w Chinach oraz w Ameryce Północnej. W Chinach dziko rośnie 29 gatunków, w tym 17 endemicznych. Warto zaprezentować gatunki, które mogą być uprawiane w Polsce jako rośliny ozdobne.
PL
Udowodniono wielokrotnie, że naśladowanie natury zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu w uprawie roślin w warunkach nienaturalnych. Doskonałym przykładem jest wykorzystanie na terenie miast mykoryzy, czyli symbiozy drzew i krzewów z grzybami i bakteriami brodawkowymi występującymi w glebie.
PL
Świdośliwy (Amelanchier) to duże krzewy lub małe drzewa ozdobne o jadalnych owocach, zawierających antocyjany (przeciwutleniacze) oraz witaminy A, B i C. Należą do rodziny różowatych (Rosaceae). Ok. 25 gatunków tej rośliny występuje w naturalnym środowisku Ameryki Północnej, Eurazji oraz w środkowej i północnej Europie. W tekście krótko przedstawiono trzy gatunki, wyróżniające się walorami ozdobnymi. Często upiększają one parki i ogrody, np. Holandii, Niemiec lub Szwecji. Warto również w naszym kraju zacząć je rozpowszechniać.
PL
Leszczynowce uprawiane są u nas rzadko, przeważnie w ogrodach botanicznych i arboretach. Ze względu na niepełną wytrzymałość na mróz podczas surowych zim mogą być w różnym stopniu uszkadzane. Ostatnio zimy u nas nie są zanadto mroźne, dlatego leszczynowce warto śmielej wprowadzać do ogrodów i parków, zwłaszcza w zachodniej części kraju. Ze względu na swoje walory ozdobne, zwłaszcza podczas pełnego kwitnienia, z pewnością na to zasługują.
PL
Legenda głosi, że na drzewie tym powiesił się Judasz Iskariota, który pocałunkiem zdradził Jezusa Chrystusa, co w następstwie doprowadziło do Jego schwytania i ukrzyżowania. Badania przyrodników nazwę rośliny wiążą raczej z jej występowaniem na wzgórzach Judei, części Izraela. Według innej interpretacji, intensywnie różowe kwiaty swoją barwą mają przypominać „krew Judasza”. Kwestia pochodzenia nazwy pozostaje zatem otwarta.
PL
Nazwa krzewu upamiętnia żyjącego w XVIII w. angielskiego lekarza Johna Fothergilla. Gdy w połowie maja znajdziemy się w ogrodzie, w którym rośnie ten krzew, od razu zwrócimy na niego uwagę. Stanie się tak z uwagi na oryginalne białe kwiaty, zebrane w szczytowych kwiatostanach, przypominające wyglądem szczotkę do mycia butelek. Znalazło to odzwierciedlenie w jednej z niemieckich nazw tej rośliny – Flaschenbürstenstrauch („krzew szczotka do mycia butelek”). Znane są dwa gatunki fotergilli, występujące naturalnie na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. U nas do niedawna bardzo rzadkie, obecnie zyskują na popularności, zwłaszcza fotergilla większa (Fothergilla major), rozmnażana już w niektórych polskich szkółkach. Należy do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae), czyli jest spokrewniona m.in. z oczarami (Hamamelis) i parocją (Parrotia).
PL
Arborystyka (łac. arbon – drzewo) to słowo, które nie wszyscy kojarzą z dyscypliną naukową zajmującą się uprawą, pielęgnacją, badaniem oraz leczeniem drzew, krzewów, pnączy i innych wieloletnich roślin drzewiastych. W jej ramach są podejmowane działania zmierzające do utrzymania drzew i krzewów w krajobrazie kulturowym w ogrodach, parkach i na innych terenach zieleni.
PL
W artykule opublikowanym w marcowym wydaniu „Zieleni Miejskiej” przedmiotem moich rozważań był wpływ wniesienia odwołania od zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów na możliwość przystąpienia do wykonywania wynikających z niego uprawnień.
PL
W 2013 roku nadal będziemy prezentować mało znane krzewy ozdobne. Wybrano więc rodzaje i gatunki rzadko u nas uprawiane, przeważnie w ogrodach botanicznych i arboretach oraz w ogrodach prywatnych znawców krzewów ozdobnych. Przedstawiane rośliny mogą upiększyć miejskie tereny zieleni. Pierwszą opisywaną jest różanecznik okrągłolistny.
PL
Drzewa oraz krzewy są obiektami bardzo cennymi z przyrodniczego punktu widzenia. Odgrywają one również ważną rolę w zapewnianiu odpowiedniego komfortu życia członkom każdej społeczności.
PL
Rodzaj styrak (Styrax) z ok. 100 gatunkami drzew i krzewów o liściach opadających przed zimą oraz zawsze zielonych należy do rodziny styrakowatych (Styracaceae). Naturalnie występuje na półkuli północnej, w cieplejszych obszarach Ameryki, Azji i południowo-zachodniej Europy. W Polsce warto uprawiać dwa gatunki, krótko tutaj opisane.
PL
Dotychczas w uprawie poza ojczyzną sinokalykantus chiński jest prawdziwym unikatem i najbardziej egzotycznym spośród krzewów, które były i będą opisywane w tym cyklu. Należy do rodziny kielichowcowatych (Calycanthaceae).
PL
Kiścień wawrzynowy (Leucothoë fontanesiana) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae), podobnie jak różaneczniki, wrzosy i wrzośce. Jest krzewem zawsze zielonym, pełni zatem funkcje ozdobne, także zimą. Zasługuje na uwagę, bowiem liściastych krzewów ozdobnych o tej porze roku uprawia się u nas niewiele.
PL
Jesienią kwitnących krzewów ozdobnych jest już bardzo mało. Tę lukę może wypełnić nowy u nas gatunek – heptakodium chińskie (Heptacodium miconioides), należące do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Roślinę tę w chińskiej prowincji Zhejiang odkrył w 1907 r. słynny podróżnik i botanik, wielki „łowca roślin” – Ernest Henry Wilson (1876-1930). Jednak po odkryciu rośliny nie rozpowszechniono. Dopiero ekspedycji chińsko-amerykańskiej w 1981 r. udało się znaleźć jeden okaz heptakodium i od niego pochodzą wszystkie osobniki znajdujące się obecnie w ogrodach botanicznych świata. W Polsce gatunek ten nie jest jeszcze produkowany na skalę handlową, ale ładne okazy można oglądać m.in. w arboretach i ogrodach botanicznych w: Glinnej k. Szczecina, Kórniku k. Poznania, Rogowie k. Koluszek, Sycowie, Warszawie (OB PAN), Wrocławiu i Poznaniu – Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego. Krzew ten jest obecnie modny i intensywnie rozpowszechniany.
PL
Guzikowiec zachodni (Cephalanthus occidentalis) został opisany przez Karola Linneusza (1707-1778), najsławniejszego botanika wszech czasów, w dziele „Species Plantarum” („Gatunki roślinne”) w 1753 r. Należy do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). W stanie naturalnym występuje głównie w Stanach Zjednoczonych, od Nowego Brunszwiku do Florydy, na zachód do południowej Minnesoty, Nebraski i Oklahomy, na południe do Nowego Meksyku, Arizony i środkowej Kalifornii. Dziko rośnie także na Kubie, w Meksyku i wewschodniej Azji. Rośnie tam na bagnach i terenach silnie uwilgotnionych. Do uprawy został wprowadzony w 1735 r., czyli jeszcze przed opisaniem przez K. Linneusza.
PL
Rodzaj abelia lub dwupłonka (Abelia) należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Około 30 gatunków krzewów o liściach opadających przed zimą i zawsze zielonych występuje w Chinach, Japonii, na Półwyspie Koreańskim i w Himalajach oraz w Meksyku. Większość gatunków ma ozdobne różowe lub białe kwiaty, rozkwitające w maju i czerwcu. Wcześniejsze próby uprawy w Polsce kilku gatunków i odmian abelii okazały się nieudane ze względu na wrażliwość na mróz.
PL
Przestrzeń, w której żyjemy, oprócz strefy mieszkalnej i przemysłowej, posiada również - nie mniej ważne dla funkcjonowania mieszkańców - "miejsca reprezentacyjne". Ich mianem określa się zarówno obszary wypoczynku, czyli skwery, promenady, bulwary nad rzekami, jak i tereny przed urzędami oraz obiektami związanymi z kulturą.
PL
Jak powszechnie wiadomo, polski system prawny staje się bardziej rozdrobniony, m.in. wskutek wprowadzania "specustaw", które wnoszą autonomiczne podstawy realizacji określonych w nich inwestycji.
PL
Do podstawowych krzewów ozdobnych uprawianych na miejskich terenach zieleni należą tawuły (Spiraea). Znanych jest ok. 100 gatunków i dość liczne odmiany.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.