Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  budynki przedszkolne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Mikrośrodowisko w budynkach przedszkoli
PL
Pojęcie mikroklimat pomieszczeń odnosi się do zbioru parametrów fizycznych i chemicznych, kształtujących mikrośrodowisko danego wnętrza i oddziałujących na ludzki organizm. Badania prowadzone w warunkach rzeczywistych nad mikroklimatem wnętrz i komfortem cieplnym ludzi, wykazały znaczne różnice w ocenie warunków panujących w danym środowisku, w stosunku do badań prowadzonych w warunkach laboratoryjnych czy przy użyciu symulacji komputerowych. Dotychczas szczegółowe badania nad mikroklimatem wnętrz i komfortem cieplnym ludzi w warunkach rzeczywistych prowadzono w budynkach mieszkalnych i w biurach. Badania środowisk przeznaczonych do długotrwałego przebywania dzieci prowadzono przede wszystkim w budynkach szkół podstawowych oraz częściowo średnich. W związku ze wzrostem zachorowalności dzieci na różnorodne postacie alergii oraz astmę wznowiono ostatnio badania nad jakością środowisk, w których przebywają dzieci, pod kątem bezpośredniego wpływu tych warunków na pogarszanie się stanu zdrowia u dzieci. W latach 1995-1996 przeprowadzono badania mikrośrodowiska, panującego w budynkach przedszkoli, zlokalizowanych na terenie miasta Częstochowa. Głównym przedmiotem badań było ustalenie rzeczywistych warunków mikroklimatu w salach przedszkolnych, gdzie głównie przebywają dzieci oraz sprecyzowanie wymagań, związanych z odczuwaniem przez nie stanu komfortu cieplnego.
2
Content available remote Komfort cieplny osób w budynkach przedszkoli
PL
Komfort cieplny to stan zadowolenia z warunków otoczenia, taki w którym zachowana jest równowaga cieplna ludzkiego organizmu. Właściwe ukształtowanie wartości elementów mikroklimatu wnętrz jest podstawowym warunkiem osiągnięcia przez osoby przebywające w danym środowisku stanu komfortu cieplnego oraz ogólnego dobrego samopoczucia i zdrowia. Budynki przedszkoli stanowią znaczny udział wśród budynków oświatowych. Wpływ środowiska na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci w wieku przedszkolnym jest znaczny i długofalowy ze względu na większą wrażliwość ich nie w pełni ukształtowanych organizmów. Warunki mikroklimatu wnętrz w budynkach przedszkoli są kształtowane przez osoby dorosłe, zgodnie z lepiej poznanymi dotychczas ich biowymaganiami. Biowymagania osób dorosłych związane z odczuwaniem przez nie stanu komfortu cieplnego wydają się nieco inne niż dzieci. Przy kształtowaniu warunków mikrośrodowiska sal przedszkolnych konieczny jest więc pewien kompromis, gdyż sale te użytkują dwie grupy osób o nieco odmiennych wymaganiach, za priorytetowe należałoby uznać jednak wymagania dzieci. Badania środowiska sal przedszkolnych przeprowadzono w budynkach zlokalizowanych na terenie Częstochowy. Celem prowadzonych prac było poznanie rzeczywistych warunków, jakie panują w poszczególnych budynkach przedszkoli, a następnie sprecyzowanie optymalnych wielkości poszczególnych elementów mikroklimatu wnętrz i komfortu cieplnego osób, koniecznych do osiągnięcia dobrego samopoczucia, zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.