Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  budowa elektrowni
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono historię elektryfikacji Krynicy – stolicy polskich uzdrowisk, które jako jedno z pierwszych miejsc doceniło zalety korzystania z energii elektrycznej. Omówiono budowę elektrowni wraz z późniejszymi jej modernizacjami. Opisano rozbudowę o kolejne nowe elektrownie wynikające z potrzeby zwiększenia mocy wytwórczych na przestrzeni ponad 60 lat.
EN
The article presents the history of the electrification of Krynica – the capital of Polish health resorts, which was one of the first places to appreciate the advantages of using electricity. The construction of the power plant along with its subsequent modernization was discussed. Expansion by new power plants resulting from the need to increase generation capacity over more than 60 years is described.
PL
Idea elektrowni szczytowo-pompowej (ESP) jest stara, ma co najmniej kilkadziesiąt lat. Jednak obecne zupełnie nowe okoliczności związane z czasową nadprodukcją energii z OZE, sprawiają, że budowa tych kosztownych instalacji hydrotechnicznych coraz częściej staje się przedmiotem publicznej dyskusji.
PL
Żyjemy w epickich czasach, kiedy budowa najzwyklejszej elektrowni staje się kluczowym bastionem walki o kształt, tempo i kierunki rozwoju naszego kraju. Co jakiś czas w gospodarce państwa potrzeba jest nowego koła zamachowego budzącego nadzieję, otwierającego nowe perspektywy gospodarcze i społeczne. Właśnie takim kołem ma stać się stosunkowo mała inwestycja dwóch spółek giełdowych, jaką jest budowa nadkrytycznego bloku węglowego Ostrołęka C o mocy 1000 MWe.
4
Content available Elektrownia Ostrołęka C w budowie a "momentum-FSI"
PL
Mimo przeszkód, trwa budowa elektrowni Ostrołęka C. O tym zapewniają nas główni decydenci – Jarosław Małkowski, Prezes Elektrowni Ostrołęka, czy Sławomir Żygowski, Prezes GE Power, firmy odpowiedzialnej projekt, wykonanie i budowę. Możemy o tym dowiedzieć się w mediach społecznościowych. Ale te same media informują również, że 31 lipca 2019 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził nieważność uchwały Walnego Zebrania akcjonariuszy spółki Enea, zezwalającej na budowę 1000 MW bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce. Sąd uznał, że uchwała ma wady formalne dyskwalifikujące budowę. Czy oznacza to koniec tego wspaniałego projektu? Można się z dużym prawdopodobieństwem spodziewać, iż kolejnej instancji sądy UE utrzymają werdykt.
PL
Minęło 50 lat od momentu, gdy wiosną 1968 r., po wielu miesiącach przygotowań i prac projektowych, rozpoczęła się budowa Elektrowni Kozienice. Cztery lata później z elektrowni popłynął pierwszy prąd. Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu, opowiadającego o przebiegu budowy największej w kraju elektrowni na węgiel kamienny.
PL
Lata 70. i 80. ub. w. to okres intensywnego rozwoju nie tylko Elektrowni Kozienice, ale także związanych z nią zakładów oraz sieci handlowej i usługowej. Kolejne dekady - to czas przemian w kierunku nowoczesnej elektrowni, zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne kraju. To właśnie nasza elektrownia ukształtowała miasto, które znamy po dziś dzień. Przedstawiamy ostatni odcinek naszego cyklu, w którym opowiadamy o historii największej w kraju elektrowni na węgiel kamienny.
PL
Odnawialne źródła energii stanowią alternatywę dla tradycyjnych nieodnawialnych nośników energii. Pozyskiwanie energii z tych źródeł, w porównaniu do źródeł tradycyjnych (kopalnych), jest bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Ponadto co istotne, zasoby odnawialnych źródeł energii uzupełniają się w naturalnych procesach, co praktycznie pozwala traktować je jako niewyczerpalne. Dlatego też obecnie energia ze źródeł odnawialnych zyskuje coraz większe znaczenie. W tym zakresie, w Polsce i na świecie, w ostatnich latach wzrasta popularność pozyskiwania energii z wody.
PL
Przedstawiono rozwiązania techniczne i konstrukcyjne zastosowane przy realizacjach transportów ładunków ciężkich, jakich podjęła się i z sukcesem zrealizowała firma ZRE Katowice SA. Przedstawiono także możliwości techniczne i projektowe jakie posiada firma, aby sprostać kolejnym zadaniom z obszaru transportu ładunków ciężkich.
EN
Presented are technical and constructional solutions applied for heavy loads transportation projects which were undertaken and successfully realized by ZRE Katowice. Shown are also technical and design abilities of the company that are indispensable to meet requirements of such kind of transport.
9
Content available Rozbudowa Elektrowni Łagisza okiem wykonawcy
PL
Przedmiotem inwestycji była budowa w Elektrowni Łagisza bloku energetycznego o mocy 460 MW na parametry nadkrytyczne 275 bar(a), 560 °C składającego się z kotła fluidalnego opalanego węglem kamiennym i mułem węglowym, turbiny parowej kondensacyjnej napędzającej generator wytwarzający energię elektryczną z układu chłodzenia z chłodnią kominową oraz instalacji pomocniczych z nim związanych. Wyszczególnione tematy technologiczne obejmują również branżę budowlaną z instalacjami.
11
Content available Inżynier Kontraktu w Łagiszy
PL
Niemal 60% mocy wytwórczych naszego kraju wybudowano w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Oznacza to, że jednostki te pracują w oparciu o przestarzałe, nieekonomiczne na dzień dzisiejszy technologie. Co gorsza, czas pracy bloków wskazuje, że ich żywotności dobiega końca. Analiza techniczna polskich bloków energetycznych wykazała zużycie zasobów technicznych pracy urządzeń blokowych w ponad 50%. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy oraz podpisany Traktat Akcesyjny i zawarte w nim limity emisji gazów dają jednoznaczny sygnał o konieczności przyspieszeni wycofywania nie spełniających nałożonych wymogów, krajowych mocy wytwórczych. W polskim systemie elektroenergetycznym niezbędna jest więc odbudowa mocy wytwórczych.
PL
Prywatyzacja elektrowni i elektrociepłowni to również prywatyzacja krajowego rynku energetycznego. O cenie sprzedaży firm energetycznych powinien decydować rynek ciepła i energii elektrycznej przez nie zasilany, a nie ich wartość księgowa. Jak wynika z przeprowadzonych przykładowych obliczeń, cena sprzedaży przez Skarb Państwa istniejącej elektrowni, przy realnych cenach nośników energii, nie powinna być dużo niższa, a nawet powinna być w przybliżeniu równa różnicy nakładów inwestycyjnych na nowo budowaną elektrownię o takiej samej mocy i koniecznych nakładów inwestycyjnych na odnowienie oraz modernizację sprzedawanej elektrowni.
EN
The privatisation of the power stations and CHP stations means also the privatisation of the national power market. About the sale price of the power companies should decide the market of heat and electricity supplied by them, but not their asset value. As it arises from calculations, the sale price of existing power station (offered by the State Treasury) at real prices of the energy carriers should not be more lower, but even roughly equal to the difference between the investment expenses for the new power station of the same output to be erected and investment expenses of renovation and modernisation of the power station to be sold.
PL
Artykuł jest drugim z serii tekstów tworzących cykl "Techniczno-ekonomiczne przesłanki budowy i instalacji elektrowni wiatrowych w Polsce". Przedstawiono w nim wybrane instalacje o dużych mocach, omówiono konstrukcję siłowni wiatrowych i poruszono zagadnienia dotyczące współpracy z siecią i rozwiązania problemów technicznych związancyh z elektrowniami wiatrowymi.
PL
Artykuł jest trzecią częścią cyklu "Techniczno-ekonomiczne przesłanki budowy i instalacji elektrowni wiatrowych w Polsce". Tym razem autorzy omówili zagadnienia dotyczące opłacalności budowy elektrowni wiatrowych i ich wpływ na środowisko naturalne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.