Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  bioodpady
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
W tym materiale chciałbym zwrócić uwagę Państwa na problemy postępowania z odpadami zielonymi, ze szczególnym uwzględnieniem małych miast i gmin wiejsko-miejskich.
PL
Gatunek ludzki od początku swojej egzystencji na Ziemi nieustannie zwiększa presję, z jaką oddziałuje na środowisko naturalne. Obecnie największe znaczenie mają wydobycie oraz spalanie paliw kopalnych, grabieżcza gospodarka obszarami naturalnymi, w tym lasami, a także wzrost standardów życia oraz populacji ludzi na świcie.
PL
Odpady zielone są istotną częścią systemu zbierania odpadów komunalnych. Drzemie w nich niemały potencjał przetwórczy, zwłaszcza jeżeli są zbierane w sposób selektywny. To one są wsadem do produkcji polepszaczy glebowych.
PL
Od roku 2010 znacznie wzrosło zapotrzebowanie Polski na nawozy sztuczne. Towarzyszył temu wzrost ich cen. Nie może więc dziwić fakt, że rośnie zapotrzebowanie na polepszacze glebowe wytwarzane między innymi przez instalacje komunalne.
PL
Zmiany w systemie gospodarki odpadami, w tym zwłaszcza odpadami komunalnymi, wymuszają poszukiwanie efektywnych sposobów selektywnego zbierania bioodpadów. Jednym z rozwiązań mogą być odpady organiczne. Stanowią one coraz prostsze rozwiązania dla osiągania celów stawianych przed gospodarką odpadami.
PL
Co zrobić z coraz większym strumieniem bioodpadów? Wielopolska posiada plan i dobre przykłady wykonanych realizacji. Bioodpady stanowią cenny zasób surowcowy. Zasób, którego jest coraz więcej, a dzięki selektywnej zbiórce również jego jakość ulega poprawie. Coraz więcej gmin i przedsiębiorstw zakłada zatem ich efektywne zagospodarowanie, chociażby poprzez plany powstawania kolejnych biogazowni.
PL
Nie ulega wątpliwości, że efektywna gospodarka bioodpadami ma niebagatelny wpływ na ochronę środowiska, w tym możliwość osiągnięcia wymaganych przepisami prawa poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu.
PL
Zgodnie z ideą Europejskiego Zielonego Ładu, należy zadbać o odpowiednie zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz bioodpadów pochodzących z rolnictwa, przemysłu produkującego żywność, z gastronomii, obiektów handlu detalicznego oraz supermarketów. Odpady te nie powinny stanowić zagrożenia dla środowiska. Ich bierne składowanie wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw – mowa tu o emisjach gazów cieplarnianych i odorowych oraz o powstawaniu ścieków, bogatych w fosforany czy azotany, które stanowią zagrożenie zarówno dla gleb, jak i dla wód powierzchniowych i głębinowych.
PL
Trudna sytuacja na rynku energetycznym w Polsce, wywołana przede wszystkim wojną w Ukrainie oraz zależnościami od rosyjskiego agresora (gaz, węgiel kopalny), sprawiła, że poszukuje się alternatyw. Jedną z nich są instalacje biogazowe, które oprócz zysków ekonomicznych i możliwości stworzenia bezpiecznej energetycznie Polski niosą za sobą również szereg korzyści ekologicznych.
PL
To już niemal pięć lat, odkąd grupa ludzi, którym leży na sercu przyszłość środowiska, założyła Stowarzyszenie na rzecz recyklingu bioodpadów „Biorecykling”. Zgodnie z zapisem w jego Manifeście: „Potrzeba jest działań, które będą rozwijać, wdrażać i promować zasady zrównoważonej biogospodarki”, Stowarzyszenie prowadzi szereg inicjatyw mających na celu edukowanie społeczeństwa w zakresie selektywnej zbiórki i recyklingu bioodpadów. Jednym z nich jest projekt „Szkolenia praktyczne dla samorządów i liderów lokalnych – selektywna zbiórka bioodpadów”.
PL
Brak miejsca na kolejny pojemnik, uciążliwy zapach gnijących roślin, zwiększona liczba owadów i gryzoni w pobliżu kontenerów − to tylko niektóre zarzuty mieszkańców, dotyczące nałożonego na nich obowiązku selektywnej zbiórki odpadów ulegających biodegradacji.
12
Content available Pozyskiwanie i przetwarzanie energii odnawialnej
PL
Biomasa jest to substancja organiczna, która powstaje w wyniku przetwarzania energii promieniowania słonecznego w procesach fotosyntezy odbywających się w roślinach. Jest formą gromadzenia energii słonecznej jako produktu fotosyntezy – procesu, w wyniku którego rośliny produkują węglowodany z dwutlenku węgla zawartego w atmosferze i wody przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Skład chemiczny biomasy tworzą podstawowe pierwiastki: węgiel, wodór i tlen.
PL
Rozwojowi społeczeństw oraz postępowi cywilizacyjnemu towarzyszy, niestety, wzrost ilości wytwarzanych odpadów – zarówno przemysłowych, jak i komunalnych. Gospodarka odpadami jest przedmiotem wielu analiz, których celem jest wypracowanie działań zmierzających do skutecznego zahamowania przyrostu odpadów, zwłaszcza tych nieprzetwarzalnych. Formami prewencji są wdrażana w Unii Europejskiej polityka społeczeństwa recyklingu oraz gospodarki obiegu zamkniętego czy też założenia zrównoważonego produktu w ramach strategii Green Deal.
PL
Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, musi dostosowywać się do wielu wymogów. W nadchodzących latach jednym z takich wyzwań jest osiągnięcie przez wszystkie kraje członkowskie odpowiednich poziomów recyklingu.
PL
Wprowadzenie do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przepisów dotyczących przydomowych kompostowników wprowadziło zamieszanie, którego trudno uniknąć bez zmiany przepisów.
PL
Podobnie jak wszystkie gałęzie gospodarki, również branża komunalna dotkliwie odczuwa skutki epidemii COVID-19. To jednak tylko jeden z problemów tego sektora, który obecnie mierzy się z ważnymi zmianami w prawie. Trwają dyskusje nad kształtem systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów, konieczne są także inwestycje i maksymalne wykorzystanie potencjału odpadów, w tym frakcji bio.
PL
Zaprojektowano badania w skali przemysłowej, których celem było określenie wpływu stosunku powierzchni do objętości (A/V) pryzmy osadów ściekowych kompostowanych wspólnie z odpadami zielonymi, częstotliwości przerzucania pryzm, warunków klimatycznych oraz umieszczenia pryzm w hali na bilans metali ciężkich oraz makro- i mikroskładników. Przebadano 6 pryzm (przerzucanie: 2 razy w tygodniu, 1 raz w tygodniu, bez przerzucania; lokalizacja: poza halą lub w hali, warunki klimatyczne: lato, jesień, zima). Wzrost efektywności procesu kompostowania powodował wzrost usunięcia z kompostowanego materiału pierwiastków C, N, H i jednoczesne zwiększenie stężenia P, B, Ba i Zn. Stwierdzono spadek efektywności usunięcia C, N, S, Mg, Ca, As, Cr, Cu, Ni i Hg wraz ze wzrostem stosunku A/V pryzm.
EN
Six piles of compost consisting of sewage sludge, grass and branches for content of macro- and microelements and heavy metals were tested before and after 50 days of composting. The increase in the efficiency of the composting process resulted in a decrease in the content of C, N and H, and in an increase in the concns. of P, B, Ba and Zn in the composted material. The content of biogenic elements, macro- and microelements as well as heavy metals did not exceed the limit values for org, fertilizers.
PL
Choć w ustawie o odpadach zmieniona została definicja rozróżniająca odpady zielone od bioodpadów, nie rozwiązuje to problemu organizacyjnego i technologicznego w zakresie osobnego traktowania odpadów z ogrodów i pochodzących z kuchni. Jednak w połączeniu z likwidacją regionalizacji dla tego typu odpadów daje to nadzieję na efektywniejsze ich zagospodarowywanie, także w kontekście zasady bliskości. Jak gminy powinny zająć się kwestią bioodpadów, by to zagospodarowanie było skuteczne?
PL
Na przełomie roku branża gospodarki odpadami z dużym zaskoczeniem przyjęła wiadomość o zmianie Rozporządzenia Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które wprowadziło nowy, jednolity dla całego kraju system selektywnego zbierania odpadów komunalnych z podziałem na papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne i odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.
PL
Zgodnie z polityką Unii Europejskiej odpady ulegające biodegradacji powinny stanowić zasoby i surowiec do wytwarzania m.in. energii czy kompostu. Na drodze do spełnienia tych wytycznych w Polsce stają jednak problemy natury technologicznej, finansowej oraz prawnej.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.