Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  biological reactors
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wiele oczyszczalni zgłasza problem tworzenia się piany i kożucha na powierzchni reaktorów biologicznych oraz flotacji osadu w osadnikach wtórnych. Jedną z przyczyn pojawienia się tego problemu technologicznego jest proliferacja promieniowców. Jest to grupa bakterii Gram dodatnich umownie nazywana „Nocardiopodobnymi Actinomycetes”, obejmująca wiele gatunków o podobnej morfologii (Nocardia amarae, Nocardia pinensis, Rhodococcus Gordona, Skermania).
PL
Modernizacja oczyszczalni ścieków jest potężnym wyzwaniem finansowym, organizacyjnym, projektowym i logistycznym, wymagającym wieloletnich przygotowań, zarówno związanych z kwestiami formalno-prawnymi, jak i z opracowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej. Sam okres realizacji zadań budowlanych na terenie inwestycji przez zespół wykonawców stanowi zwieńczenie kilku lat wcześniej wykonanej pracy i jest dużym wyzwaniem oraz rewolucją dla zespołu eksploatującego obiekt. Warto mieć na uwadze, że wiele decyzji podjętych na poszczególnych etapach przygotowań, a także w momencie realizacji zadania inwestycyjnego, będzie miało wpływ na pracę zarówno samego obiektu, jak i eksploatującego go personelu, przez wiele lat po zakończeniu modernizacji.
PL
Oczyszczalnia ścieków w Łasku, dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, przeszła technologiczną metamorfozę. Dziś obiekt pracujący w oparciu o nowoczesne, a zarazem sprawdzone rozwiązania, stał się obiektem przyjaznym dla środowiska oraz mieszkańców. Dzięki realizacji projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa i modernizacja kanalizacji na terenie Gminy Łask” Gmina Łask posiada zmodernizowany system kanalizacji sanitarnej, spełniający wymogi Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) oraz dyrektywy 91/271/EWG z 21 maja 1991 roku dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.
PL
Budowa Oczyszczalni ścieków w Józefowie od lat jest tematem wzbudzającym niesłabnące zainteresowanie wśród specjalistów z branży wod-kan, ekologów i, wreszcie, wśród mieszkańców Józefowa i Otwocka. Można zapytać - dlaczego? Inwestycja z pozoru jak dziesiątki innych w naszym kraju, które realizowane są szczególnie chętnie przy udziale środków unijnych. Niestety, oczyszczalnia ścieków w Józefowie nie miała szczęścia powstawać według utartego scenariusza: potrzeba uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, pomysł na modernizację/ rozbudowę, projekt, wniosek o dofinansowanie, realizacja i na koniec, w uroczystej oprawie, przecięcie wstęgi. Od samego początku budowa napotykała na w przeszkód i problemów, ale przede wszystkim towarzyszyło jej jedno powtarzające się pytanie - PO CO TA OCZYSZCZALNIA? Aby na nie odpowiedzieć i przy okazji może wyrobić sobie własne zdanie w tej sprawie, warto poznać historię inwestycji która powoli dobiega końca.
PL
W każdej miejskiej oczyszczalni ścieków podstawowymi obiektami są reaktory biologiczne przeznaczone do różnych celów związanych z koniecznością spełnienia wymagań dotyczących jakości ścieków oczyszczonych. Mogą to być reaktory do usuwania tylko i wyłącznie związków węgla organicznego (obniżenie BZT5 i ChZT), bądź też reaktory do zintegrowanego usuwania związków węgla organicznego, azotu i fosforu. Urządzenia do tych celów są dominujące nie tylko ze względu na swoją objętość, ale również ze względu na ponoszone koszty eksploatacji, związane głównie ze zużyciem energii elektrycznej. W artykule dokonano szczegółowej analizy dotyczącej pojemności reaktorów biologicznych w odniesieniu do różnych układów technologicznych. Obniżenie pojemności reaktorów jest możliwe poprzez rozbudowę wstępnego oczyszczania ścieków z zastosowaniem albo osadników wstępnych albo układu z wykorzystaniem wstępnego chemicznego oczyszczania metodą klasycznej koagulacji objętościowej, jak również poprzez zastąpienie konwencjonalnych osadników wtórnych pakietami membranowymi. Przeprowadzone rozważania dały podstawę do obliczenia jednostkowej zdolności natleniania ścieków, a następnie jednostkowego zapotrzebowania na sprężone powietrze do napowietrzania podczas procesu osadu czynnego. Mniejsza pojemność reaktorów biologicznych to mniejsze zapotrzebowanie na tlen, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na sprężone powietrze i ograniczenie zużycia energii elektrycznej.
EN
In every municipal wastewater treatment plants basic objects are biological reactors. They are destined for different purposes, connected with the quality of wastewater treated. Reactors can be designed to eliminate organic carbon compounds (reduction of BOD5 and COD) or for integrated removal of carbon, nitrogen and phosphorus. These objects are dominant not only because of their volume, but also because of the high operating costs biological reactors generate, especially costs of energy consumption. The article presents a detailed analysis of biological reactor's volume in relation to different technological systems. Decreasing the capacity of biological reactors can be achieved by expanding the preliminary wastewater treatment and introducing primary settling tanks or chemical pre-treatment (the process of volume coagulation). The different idea is to replace secondary settling tanks with membrane packages. The presented considerations were the base for calculation of the unit oxygenation capacity and the unit compressed air requirement during the activated sludge process. The smaller size of bioreactors means lower oxygen demand, the lower compressed air requirement and what is the most important - reduction of energy consumption.
PL
W numerze 6/2017 Forum Eksploatatora przedstawiono wyniki rozważań dotyczących możliwości ograniczenia pojemności reaktorów biologicznych z osadem czynnym poprzez modyfikację wstępnego mechanicznego bądź chemicznego oczyszczania ścieków, jak też poprzez zastąpienie konwencjonalnych osadników wtórnych pakietami membranowymi.
PL
W każdej miejskiej oczyszczalni ścieków podstawowym obiektem są reaktory biologiczne przeznaczone do różnych celów związanych z wymaganiami dotyczącymi jakości ścieków oczyszczonych. Mogą to być reaktory przeznaczone do usuwania tylko związków węgla organicznego (obniżenie BZT5 i ChZT), bądź też reaktory do zintegrowanego usuwania związków węgla organicznego, azotu i fosforu. Urządzenia do tego celu są dominujące nie tylko ze względu na objętość, ale również ze względu na koszty eksploatacji związane głównie ze zużyciem energii elektrycznej.
PL
Podstawowe wyposażenie reaktorów z osadem czynnym, to urządzenia napowietrzające oraz urządzenia mieszające, stosowane odpowiednio w komorach nitryfikacji oraz komorach denitryfikacji i beztlenowych komorach mieszania. Można też stosować urządzenia napowietrzająco-mieszające.
9
Content available remote Rozwój badań nad kinetyką procesów biologicznych usuwania azotu ze ścieków
PL
Stan wiedzy w zakresie nowych zastosowań konwencjonalnych reaktorów biologicznych z osadem czynnym. Trendy związane z aplikacją zmodyfikowanych oraz nowych procesów. Podstawy modelowania matematycznego związanego z tymi procesami.
EN
The state-of-the-art knowledge on the new applications of conventional biological reactors with activated sludge process. Trends in application of modified and new treatment processes. Basics of mathematical modelling associated with these new processes.
PL
Dotychczasowe badania pokazują, że proces zintensyfikowanego uwalniania fosforu w strefie beztlenowej reaktora biologicznego połączony z magazynowaniem energii w postaci polihydroksyalkanów - (PHA) przez organizmy akumulujące polifosforany (PAOs - ang. Poly-phosphate Accumulating Organisms) jest uzależnione od ilości dostępnych lotnych kwasów tłuszczowych (LKT). Wysokie stężenie LKT prowadzi w konsekwencji do szybszego wzrostu PAOs i wzmożonego usuwania fosforu. Niewykorzystanie LKT w strefie beztlenowej i wysokie jego stężenie w strefach niedotlenionej i tlenowej obniża efektywność pobierania fosforu ze ścieków do wartości nawet bliskich zeru.
PL
Wykazanie wzajemnego oddziaływania wskaźników(ChZT, BZT, LKT, temperatura, parametry technologiczne tj wiek osadu, obciążenie osadu, warunki tlenowe, dawki stosowanego koagulantu) na proces biologicznego usuwania fosforu
EN
Proving reciprocal influence of indicators (ChZT, BZT, LKT, temperature, technological parameters, i.e. sludge age, sludge charge, oxygen conditions, doses of coagulant applied) on the process of biological phosphorus removal.
PL
Wymagania dotyczące jakości ścieków oczyszczonych są, zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, zróżnicowane zależnie od wielkości oczyszczalni ścieków. To zróżnicowanie jest szczególnie istotne z punktu widzenia stężenia związków azotu, gdyż wpływa to bezpośrednio na pojemność reaktorów biologicznych oraz ich podział na strefy nitryfikacji i denitryfikacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.