Obniżenie ilości azotu odprowadzanego w ściekach oczyszczonych do środowiska jest jednym z najważniejszych zadań komunalnych oczyszczalni ścieków prowadzonym w reaktorach biologicznych. Podstawowym źródłem azotu w ściekach jest mocznik, który stanowi produkty metabolizmu białka z pokarmu spożywanego przez człowieka. Ulega on przekształceniu w sieci kanalizacyjnej w postać amonową. Innymi źródłami azotu są przemysł i rolnictwo, które często bezpośrednio wpływają na środowisko poprzez wody gruntowe i spływ powierzchniowy, na przykład do kanałów lub jezior.
W artykule przedstawiono wyniki badań efektywności usuwania azotu amonowego z wody podziemnej w procesie dwustopniowej filtracji pospiesznej. Analizowana stacja uzdatniania składa się ze wstępnego napowietrzania i desorpcji gazów oraz filtracji na biologicznych filtrach suchych antracytowo-piaskowych oraz klasycznych ciśnieniowych filtrach piaskowych. Przeprowadzone analizy jakości wody surowej i oczyszczonej potwierdzają wysoką efektywność usuwania azotu amonowego i żelaza.
EN
The paper presents the results of the research works on removal on ammonia nitrogen during a two- stage rapid filtration. The water treatment plant comprised: initial aeration/gas desorption and filtration in both biological dry filters with an anthracite/sand bed and classic rapid sand filters. The characteristic of raw and treated water confirm the high efficiency of ammonia nitrogen and iron removal in the filters.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.