Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  białe certyfikaty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jakie rozwiązania poprawiające efektywność wykorzystywania energii w przemyśle warto wdrożyć, wpływając tym samym na obniżenie kosztów operacyjnych przedsiębiorstw?
PL
Głównym celem zmian w ustawie o efektywności energetycznej wdrożonych ustawą z 20 kwietnia 2021 r. jest regulacja rynku białych certyfikatów. Z katalogu przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej usunięto modernizację i wymianę instalacji spalania paliw objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji. Zmieniono też metodykę wyznaczania energii finalnej, co wpływa na sposób wyznaczania energii pierwotnej, a to z kolei korzystnie oddziałuje na liczbę uzyskanych świadectw efektywności energetycznej.
PL
Wartość przetargowych świadectw efektywności energetycznej, czyli tzw. białych certyfikatów, spada z miesiąca na miesiąc. Jeszcze w lutym 2018 r. średnioważona cena na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) dla świadectw przetargowych, oznaczonych indeksem PMEF, wynosiła 833,5 zł. 23 maja 2019 r. indeks TGE dla praw majątkowych wynikających ze świadectw przetargowych wyniósł już tylko 29,67 zł/toe. Tendencją spadkową objęte są obecnie nie tylko tzw. świadectwa przetargowe, ale również roczne świadectwa efektywności energetycznej za 2018 r., które zgodnie z notowaniami TGE z 23 maja 2019 r. osiągnęły kwotę 29,99 zł/toe.
PL
Ustawa o efektywności energetycznej ma zapewnić i wspomóc realizację programów oraz środków poprawy efektywności energetycznej niezbędnych do uzyskania przez Polskę oszczędności energii wymaganych przez Unię Europejską. Przepisy w niej zawarte mają zachęcać do realizowania działań służących poprawie efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie m.in. systemu świadectw efektywności energetycznej. Jednak w większości przypadków ustawę traktuje się jako nieprzyjemny obowiązek.
PL
W Polsce podstawowym mechanizmem, mającym służyć poprawie efektywności energetycznej, są odpowiednie świadectwa. Aby móc na nie liczyć, trzeba startować w przetargu. A wygrywają Ci, którzy przy największym poziomie oszczędności zażądają najmniej z systemu wsparcia.
PL
Aby podpisana w maju 2011 r. ustawa o efektywności energetycznej mogła w praktyce funkcjonować, musi zostać doposażona w kilka aktów wykonawczych. Do tej pory konsultacjom społecznym zostało poddane jedno rozporządzenie ujmujące regulacje w zakresie kształcenia audytorów i kompetencji, jakie powinni posiadać.
PL
Rozpatrując zagadnienie „efektywności energetycznej” należy mieć na uwadze fakt, iż jest to szereg mechanizmów i działań wspomaganych różnego rodzaju narzędziami. Wśród nich należy wyróżnić audyt energetyczny, bez którego większość z przedsięwzięć nie mogłaby zostać zrealizowana.
PL
System białych certyfikatów, który zostanie wdrożony w Polsce, ma być mechanizmem rynkowym wspierającym poprawę efektywności energetycznej. Białe certyfikaty zostały zaprezentowane w Dyrektywie 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, jako jeden z mechanizmów wspierających osiągnięcie celu, jakim jest poprawa efektywności końcowego wykorzystania energii o 9% do 2016 r. i 20% do 2020 r. Dyrektywa nie narzuca praktycznie żadnych rozwiązań w zakresie białych certyfikatów, dlatego państwa członkowskie UE wprowadziły systemy w dość dowolny sposób, „przemycając” przy okazji inne cele niż poprawa efektywności u odbiorców końcowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.