Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  bezpieczeństwo w energetyce
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Boom na biomasę sprzed dekady doprowadził w energetyce do wielu wybuchów i pożarów. Dziś brak węgla ze Wschodu niejako zmusza energetykę do spalania biomasy oraz „nowego” węgla, które mają drastycznie wyższą skłonność do niekontrolowanego zapłonu i wybuchu niż węgiel spalany do tej pory. Czy grozi nam powtórka z przeszłości? Czy ponownie może dojść do potężnych wybuchów, jakie miały miejsce w Turowie czy Dolnej Odrze?
PL
W artykule omówiono wybrane problemy techniczne i procesowe układów nawęglania oraz instalacji biomasy w energetyce w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa procesowego i wybuchowego (konstruktywna ochrona przed wybuchem). Przedstawiono zagrożenia, które niosą za sobą zanieczyszczenia zawarte w surowcach dostarczanych do układów nawęglania i instalacji przyjęcia biomasy leśnej. Omówiono wady i zalety konstruktywnych technik zabezpieczenia przed wybuchem w przypadku ich stosowania do zabezpieczenia silosów i zbiorników magazynowych oraz instalacji odpylania (filtry). Materiał zawiera ponadto wyjaśnienie znaczenia odpylania/aspiracji w układach nawęglania i instalacjach biomasy oraz praktyczne znaczenie wybranych parametrów palności i wybuchowości pyłów węgli i biomasy. Omówiono również racjonalne techniki zabezpieczenia młynów wentylatorowych (mielenie węgla brunatnego), walcowo-misowych i kulowo-misowych zespołów młynowych (mielenie węgla kamiennego, węgla kamiennego i biomasy - współspalanie).
PL
Organizacja techniki prac pod napięciem (PPN) na urządzeniach prądu przemiennego 50 Hz o różnych poziomach napięcia nie jest objęta w Polsce systemowym rozwiązaniem. Krajowe koncerny energetyczne kształtują ją pod kątem własnych możliwości starając się poprawić jakość i efektywność pracy sieci dystrybucyjnej i przesyłowej. W artykule zamieszczono aktualny przegląd osiągnięć i zamierzenia rozwojowe w technice PPN w sieciowej energetyce zawodowej.
PL
6 września w Elektrociepłowni Żerań wybucha pożar. Jego skutki są tragiczne – jeden z pracowników odnosi obrażenia, które okazują się śmiertelne. Przerwanie pracy zakładu jest konieczne. Szybko zbiera się sztab kryzysowy, wyznaczając główne cele: zadbać o pracowników i rodzinę poszkodowanego, zabezpieczyć dostawy ciepła, umożliwić pracę wszystkim instytucjom, poznać przyczyny i jak najszybciej przystąpić do usuwania skutków pożaru. Nie zapomina przy tym o informacji. Niemal codziennie na stronie internetowej PGNiG TERMIKA pojawiają się wiadomości dotyczące tego zdarzenia, co w sytuacji kryzysowej w Polsce wciąż nie jest codziennością.
PL
Jakie są najnowsze kierunki oraz wyniki badań palności i wybuchowości nanocząstek, bilans strat w wyniku wybuchów i pożarów po trzęsieniu ziemi w Japonii oraz w zakresie rozwiązania zabezpieczeń przeciwwybuchowych?
PL
Ostatnie doświadczenia ze współspalania i spalania biomasy skłaniają do zastanowienia się nad bezpieczeństwem tego procesu. Dodatkowo wsparcie dla współspalania w postaci certyfikatów będzie malało, aż do całkowitego braku w 2020 roku. Czy zatem już wkrótce nastąpi koniec współspalania? (red.)
PL
Elektrownię Bełchatów budowano na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a więc w oparciu o ustawę z dnia 12 czerwca 1975 r. o ochronie przeciwpożarowej oraz rozporządzenia wydane na jej podstawie. Z chwilą wejścia w życie nowej ustawy oraz rozporządzeń przystąpiono do modernizacji poszczególnych obiektów.
PL
Jest oczywiste, że taniej wychodzi zainwestować w zabezpieczenia przeciwpożarowe niż pokrywać straty finansowe spowodowane pożarem w elektrowni. Niestety, w polskich realiach ta oczywistość nie jest tak oczywista, a praktyki związane ze skutecznymi zabezpieczeniami ppoż. - szczególnie w przemyśle - pozostawiają wiele do życzenia. (red.)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.