Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  battery recycling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Baterie do samochodów elektrycznych mogą pełnić o wiele więcej funkcji niż tylko zapewnianie napędu pojazdom. Mają bowiem ogromny potencjał i mogą przyczynić się do pozytywnego wykorzystania energii zarówno przed zastosowaniem w samochodach elektrycznych, jak i po ich wyeksploatowaniu w pojeździe. W jaki sposób? Odpowiedź otrzymamy, gdy przeanalizujemy trzy różne etapy „życia” takich baterii.
PL
Żywotność baterii używanych w pojazdach elektrycznych szacuje się na 8-10 lat. Po tym okresie można je wykorzystać jako magazyny energii, a w dalszej kolejności przymierzyć się do odzysku zawartych w nich surowców i ich recyklingu.
4
Content available Logistyka zwrotna baterii litowych
EN
In Germany roughly 15.000 tonnes of batteries are recycled every year. New challenges arose as more and more lithium-based batteries entered the market. This article deals with the reverse logistics of lithium-based device batteries and is part of the research project “HybrideLithiumgewinnung” from 2011 to 20131. Especially logistical requirements and safety issues of battery recycling are discussed. In addition, technical and ecological constraints as well as regulatory frameworks for storage and handling of used lithium batteries are portrayed. To ensure the fulfilment of regulatory requirements, technical and organizational actions and personal behaviour of the participants need to be examined. The stated conditions are compared with the actual situation to determine the weak spots and to show the rooms for improvements.
PL
W Niemczech 15000 ton baterii corocznie podlega recyklingowi. Nowym wyzwaniem w tym zakresie jest wzrost liczby baterii litowych. Artykuł prezentuje problematykę związaną z recyklingiem baterii litowych na przykładzie wybranego programu w latach 2011-2013. W szczególności zaprezentowano wymagania dotyczące bezpieczeństwa i recyklingu. Dodatkowo, przedstawiono ekologiczne uwarunkowania i kwestie prawne dotyczące omawianych zagadnień.
PL
Rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 493/2012 dot. poziomów wydajności recyklingu obliguje krajowe zakłady przetwarzania baterii do podjęcia konkretnych działań.
PL
Lobbing nie brzmi dumnie, a nazwanie kogoś lobbystą stało się wręcz obraźliwe. Tymczasem wszystkie izby, związki czy stowarzyszenia w swych statutach mają zapisane skuteczne reprezentowanie swoich członków. Aby istnieć, organizacje muszą czynnie zabiegać o tworzenie dogodnego dla swojej grupy prawa, czyli lobbować na jej rzecz. Jak jednak to robić i jak tę działalność określić w języku polskim, skoro angielskie słowo zostało zdeprecjonowane krótko po wprowadzeniu go do naszego słownictwa?
PL
Dobiegają końca rządowe prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach1. Jeśli Rada Ministrów przyjmie ten projekt w listopadzie br., można spodziewać się, że trafi on do Sejmu jeszcze w tym roku. Wówczas projekt ustawy zostanie przekazany do rozpatrzenia stałej Podkomisji ds. Monitorowania Gospodarki Odpadami. Dlatego zawczasu warto wskazać przepisy, które wymagają modyfikacji lub doprecyzowania oraz wyjaśnienia intencji ich autorów.
PL
Ustawa o bateriach i akumulatorach obwiązuje od osiemnastu miesięcy - weszła w życie 12 czerwca 2009 r. W tym czasie ujawniły się te problemy i zagrożenia, na które zwracano uwagę już w trakcie prac legislacyjnych.
PL
Ustawa o bateriach i akumulatorach, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2009 r., obowiązuje od 12 czerwca br. W ostatnich kilkunastu tygodniach sukcesywnie ukazywały się akty wykonawcze, czyli rozporządzenia ministra środowiska, dzięki czemu adresaci ustawy i opinia publiczna ma już pełniejszy obraz tego, jak będzie ona wprowadzana w życie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.