Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  badanie wzroku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Okulary dla dzieci
PL
Pierwsze okulary dla dziecka, podobnie jak samo badanie wzroku i decyzja dotycząca potrzebnej korekcji, może być stresogennym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. W dzisiejszym świecie Instagrama, Snapchata, komunikatorów internetowych i innych mediów społecznościowych, w których dzieci i młodzież dzielą się wszelkimi zdjęciami oraz komentarzami, nieumiejętnie dobrane oprawy i soczewki okularowe mogą skończyć się wykluczeniem lub szyderstwem w grupie rówieśników. Dlatego, jeśli w naszym salonie obsługujemy dzieci, nasza oferta powinna być dla tej grupy konsumentów szeroka, dopasowana i dokładnie przemyślana.
2
Content available remote Pacjent autystyczny w gabinecie optometrycznym
PL
Autyzm (Autism Spectrum Disorders, ASDs) to neurologiczne zaburzenie rozwojowe, które obejmuje wiele sfer funkcjonowania człowieka. Występujące nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim trudności w nawiązywaniu relacji i interakcji społecznych oraz komunikacji werbalnej i niewerbalnej. W diagnozie autyzmu jednym z istotnych symptomów jest opóźnienie w rozwoju mowy u dziecka. Pomimo faktu, że przyczyny autyzmu u dzieci nie są do końca znane, można je podzielić na zaburzenia genetyczne oraz środowiskowe. Autyzm występuje częściej u bliźniąt jednojajowych niż dwujajowych oraz czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Występowanie u dzieci zaburzeń genetycznych, takich jak zespół łamliwego chromosomu X, także zwiększa prawdopodobieństwo autyzmu [1]. Do czynników środowiskowych zalicza się m.in.: zanieczyszczenie środowiska, dietę i styl życia.
PL
Prawidłowe widzenie jest jednym z czynników gwarantujących właściwy rozwój intelektualny i fizyczny dziecka. Stan wzroku znajduje odzwierciedlenie w postępach w nauce, wyborze drogi zawodowej czy dyscypliny sportowej. W Stanach Zjednoczonych jedno na troje dzieci w wieku przedszkolnym ma zaburzenia widzenia [1]. Z kolei badania w Polsce sugerują, że 20% dzieci w wieku przedszkolnym ma zaburzenia widzenia, które istotnie mogą wpływać na proces uczenia się [2]. Wiele publikacji naukowych na świecie alarmuje, że rośnie liczba osób wykazujących deficyty w obrębie narządu wzroku – obserwuje się przyrost krótkowzroczności, częściej pojawiają się problemy z akomodacją czy widzeniem obuocznym. W obliczu takich zmian konieczne wydaje się częste monitorowanie narządu wzroku i jego funkcji.
4
Content available remote Jak trafić w dziesiątkę – wzrok w strzelectwie
PL
Temat dostępu do broni palnej zawsze budzi wśród ludzi duże emocje. Mimo to strzelectwo jest dynamicznie rozwijającym się sportem w Polsce. Zwiększa się również liczba klubów sportowych, strzelnic, posiadaczy i sympatyków broni palnej różnego typu. W związku z tą tendencją, w ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się wzrostu liczby miłośników broni w roli klientów i pacjentów w naszych gabinetach i salonach optycznych. Jak więc spełnić oczekiwania takich osób, skoro samemu nigdy nie trzymało się broni w ręce?
7
Content available remote Wady wzroku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
8
Content available remote Widzenie a ruch. Czym jest dynamiczna ostrość wzroku?
PL
Nieodłącznym elementem każdego badania wzroku jest pomiar jego ostrości. Osoba badana czyta literki prezentowane na tablicy bądź wyświetlane za pomocą rzutnika. Czy jednak takie badanie jest w stanie odzwierciedlić to, jak widzimy na co dzień? Coraz więcej specjalistów zwraca uwagę, że w życiu codziennym bardzo często my lub też obserwowane obiekty znajdują się w ruchu. Widzenie w takim przypadku określane jest poprzez dynamiczną ostrość wzroku. Badanie tej funkcji widzenia jest szczególnie rekomendowane w przypadku osób uprawiających sport, a zwłaszcza dyscyplin wymagających umiejętności szybkiego reagowania na bodźce wzrokowe w czasie ruchu.
9
Content available remote Badania optometryczne u dzieci
PL
Badania przesiewowe przeprowadzone w Polsce wykazały rosnącą liczbę dzieci z nieprawidłowymi parametrami układu wzrokowego, które wpływają na zaburzony rozwój widzenia [1]. Wyniki te wskazują na potrzebę wprowadzenia obowiązkowych badań wzroku dla dzieci zwłaszcza w okresie niemowlęcym, przedszkolnym, a także wczesnoszkolnym. Zaburzenia takie jak: wysokie wady refrakcji, różnowzroczność, zez czy patologie narządu wzroku uniemożliwiają prawidłowy rozwój widzenia. Celem specjalistów zajmujących się ochroną wzroku jest wczesne postawienie diagnozy oraz odpowiednie postępowanie zapobiegające powikłaniom, również w kontekście rozwoju procesu widzenia. Zanim możliwe stanie się wdrożenie rutynowych badań wzroku każdego dziecka od momentu narodzin, należy położyć nacisk na edukację młodych rodziców oraz zwiększyć dostępność specjalistycznych badań wzroku u małych pacjentów.
10
Content available remote Potrzeby wzrokowe i jakość widzenia u osób bezdomnych we Wrocławiu
PL
Prowadzenie badań wśród osób bezdomnych jest zadaniem związanym z wieloma niedogodnościami, dlatego zajmują się tym problemem tylko nieliczni badacze. W okresie od września do grudnia 2011 roku autorki przeprowadziły badania wzroku u osób przebywających w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn i Domu dla Samotnych Kobiet i Matek z Dziećmi, prowadzonych przez wrocławskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Badaniem objęto 113 osób, w tym 78 mężczyzn (69%) i 35 kobiet (31%). Średni wiek badanych to 57,5 lat, a mediana 59 lat (60 dla mężczyzn i 54 dla kobiet). Przeprowadzone badania pozwoliły wykryć i skorygować różnego rodzaju wady wzroku. Okazało się, że wśród 113 badanych osób korekcji do bliży wymaga 97 osób, a do dali 104. Tylko niewielki odsetek posiadał prawidłowe okulary.
EN
Conducting any research among homeless people is a task associated with many drawbacks, so few researchers have dealt with this issue. In the period from September to December 2011, the authors conducted eye exams among people staying in a hostel for homeless men and a home for single women and mothers with children, maintained by St. Brother Albert Aid Society in Wroclaw, Poland. The study included 113 people, 78 men (69%) and 35 women (31%). Average age was 57,5 years, median: 59 years (60 for men and 54 for women). The research allowed to detect and correct various vision problems. It turned out that among 113 patients, 97 people need near vision correction and 104 people need distance vision correction. Only a small percentage have the proper glasses.
11
Content available remote Zdrowa Klasa – program badań przesiewowych
PL
Program przesiewowych badań wzroku i postawy Fundacja tak dla zdrowia prowadzi od września 2009 roku. W tym czasie odwiedziła 22 szkoły podstawowe w różnych regionach Polski, badając wzrok ponad 1240 drugoklasistom.
PL
Celem pracy było zbadanie jakości widzenia u dzieci w wieku przedszkolnym oraz analiza uzyskanych wyników pod względem powtarzalności. W badaniu wzięło udział 60 dzieci w wieku od 3–6 lat. Badania przeprowadzono za pomocą testów Lea, Color Vision Testing Made Easy, Random Dot E Stereotest (RDE Stereotest) i testu muchy. Pomiary przeprowadzono w dwóch różnych porach dnia – w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, iż dzieci sześcioletnie mają lepszą ostrość wzroku niż dzieci trzyletnie i jest ona lepsza w godzinach wczesnopopołudniowych niż porannych. Wszystkie dzieci biorące udział w badaniu spełniały kryterium powtarzalności.
EN
The aim of this research was to estimate the vision quality of the preschool children and to analyze the results in the aspect of repeatability. There were 60 children participating in the research, in the age of 3–6 years. The tests used in the research: Lea tests, Color Vision Testing Made Easy, Random Dot E Stereotest (RDE Stereotest) and Stereo Fly Test. The children were tested twice a day – early in the morning and early in the afternoon. Basing on the results it can be stated that six year old children have better vision acuity than three year old children, and it is better in the early afternoon than in the morning. All children participating in the research fit the repeatability criterion.
13
Content available remote Specjalistyczne badanie wzroku u sportowca
PL
To oczywiste, że wzrok jest w sporcie niezbędny, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wielki jest jego wpływ na osiągane wyniki. Chociaż sportowcy wiedzą, że wzrok jest ważny, wielu z nich błędnie sądzi, że ich oczy działają bez zarzutu. Prawie 40% zawodników – również tych najlepszych – ma problemy, które mogłyby zostać usunięte poprzez odpowiednią korekcję wzroku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.