Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  autobus Jelcz
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule omówiona została analiza zderzeniowa pojazdów na przykładzie autobusu Jelcza Mastero i motocykla BMW K1200S. Analiza została przeprowadzona na podstawie rzeczywistego wypadku drogowego, który został zasymulowany w programie symulacyjnym PC-Crash. Wartości parametrów ruchu pojazdów rejestrowane były przez czujniki umiejscowione w środkach masy pojazdów. Zbadano wpływ różnicy masy i prędkości zderzeniowych pojazdów na zmienność parametrów ruchu pozderzeniowego w fazie kompresji zderzenia, na tej podstawie przedstawiono proporcje parametrów ruchu pomiędzy pojazdami.
EN
The collision analysis of the vehicles, led by examples of Jelcz Maestro bus and BMW K1200S motorbike was set in the article. The analysis was carried out on the basis of the veritable car accident that was simulated in PC-Crash programme. The values of vehicle motion parameters were recorded by sensors located in the centre of mass of vehicles. The effects of mass and collision velocity difference on the parameters alternation of after-collision motion, while collision compression, were researched. On the basis of this study, the motion parameters ratio between the vehicles were shown.
2
Content available remote "Ogórki" z Jelczańskich Zakładów Samochodowych
PL
W artykule przedstawiono historię rozwoju jednego z najpopularniejszych autobusów w Polsce tzw. "Ogórka". Powstał on w Jelczańskich Zakładach Samochodowych na podstawie umowy licencyjnej z Czechosłowacją w 1958 roku.
3
Content available remote Ewolucja międzymiastowych autobusów Jelcz
PL
W artykule przedstawiono krótką historię Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Opisano modele autobusów które były produkowane w tym zakładzie od 1972 roku.
4
Content available remote Zakończenie eksploatacji Jelcza M11 w MPK Wrocław
PL
10 grudnia 2005 roku, wrocławskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Zbiorowej wspólnie z MPK Wrocław zorganizowało uroczyste pożegnanie eksploatowanych od dwudziestu lat Jelczy M11. Na przełomie 2005 i 2006 autobusy te zniknęły z regularnych linii komunikacyjnych Dolnego Śląska w wyniku dostawy nowych niskopodłogowych autobusów Volvo 7700. W artykule zaprezentowano histrię Jelczy M11 i L11.
5
Content available remote M120M/4 Supero CNG: pierwsze Jelcze nad Cisą
PL
Rosnące w ostatnich latach ceny oleju napędowego stają się poważnym problemem zarówno właścicieli prywatnych samochodów, jak i władz miejskich oraz należących do nich przedsiębiorstw komunikacyjnych. Jednym z rozwiązań jest stosowanie paliw alternatywnych takich jak gaz ziemny (CNG).
6
Content available remote Powrót autobusów Jelcz na ulice Poznania
PL
Pod koniec 2004 roku MPK Poznań Sp. z o.o. zakupiło siedem niskopodłogowych autobusów Jelcz M125M Vecto. Są to pierwsze zakupy autobusów tej marki od ponad dziesięciu lat, kiedy to w Poznaniu pojawił się pierwszy niskowejściowy autobus Jelcz M121M. Przed Jelczem trudne zadanie. Jego produkt będzie porównywany z autobusami MAN, Neoplan i Solaris pod względem walorów użytkowych, niezawodności, kosztów eksploatacji oraz szybkości reakcji serwisu. Jak na razie przyjęcie tego autobusu przez pasażerów i kierowców jest pozytywne.
7
Content available remote Nieznane polskie autobusy. Cz. 4. Prototyp Jelcza
PL
W artykule zaprezentowano historię Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Przedstawiono modele produkowane w latach 70 ubiegłego wieku.
8
Content available remote Jelcz 120M : trzynastoletnia ewolucja. Cz. 2
PL
Druga część artykułu prezentującego historię autobusu marki Jelcz. Przedstawiono w nim kolejne etapy modernizacji Jecza 120M, począwszy od roku 1996.
9
Content available remote Jelcz 120M : trzynastoletnia ewolucja. Cz. 1
PL
W artykule przedstawiono historię autobusu marki Jelcz. Opisano genezę i modernizację modelu Jelcz 120M.
10
Content available remote Autobusy Jelcz M181MB/3 w Krakowie
PL
Przegubowe autobusy Jelcz AP02 i AP021 obsługiwały krakowską komunikacje miejska w latach 1964-1979. Na kolejne krajowe autobusy największej pojemności stolica Małopolski musiała czekać do 1996 roku. Wówczas na stan krakowskiego MPK wpisano pierwsze Jelcze M181MB. Przewoźnik stopniowo nabywał kolejne pojazdy tego typu. W 2002 roku posiadał już 54 takie autobusy. W 2004 roku MPK S.A. w Krakowie ogłosiło przetarg na dostawę dziesięciu pojazdów klasy mega. Wygrały Polskie Autobusy, oferując najnowszą wersję popularnego "Tantusa", oznaczonego jako M181MB/3. To właśnie tym autobusom poświęcony jest artykuł.
PL
Zakłady Samochodowe w Jelczu powstały w 15 marca 1952 roku. Do lat 90-tych była to jedna z najlepiej prosperujących firm na rynku. Przemiany gospodarcze sprawiły, że ta sytuacja uległa pogorszeniu. Artykuł przedstawia historię działalności firmy Jelcz S.A. na polskim rynku oraz określa ich nowe kierunki rozwoju.
12
Content available remote Prezentacja autobusów miejskich Jelcz we Wrocławiu
PL
W lutym 2001 roku przedstawiciele zakładów Jelcz SA zaprezentowali MPK we Wrocławiu 4 rodzaje autobusów miejskich z różnych grup pojemnościowych.
13
Content available remote Krajowe autobusy komunikacji miejskiej zasilane gazem
PL
W artykule przedstawiono rozwój autobusów krajowych zasilanych gazem ziemnym i propanem-butanem. Został opisany rozwój osprzętu tych silników umożliwiający spełnienie ostrych wymogów emisji zanieczyszczeń spalin EURO 3.
14
Content available remote Jelcz S.A. : dziesięć lat przemian. Cz. 1
PL
W roku bieżącym mija 10 lat od momentu rozpoczęcia procesu przekształceń organizacyjnych i własnościowych w Zakładach Samochodowych w Jelczu, których celem było przystosowanie zakładu do działania w nowych warunkach gospodarczych. Ich efektem jest znaczne rozszerzenie oferty produkcyjnej, ograniczenie kosztów produkcji poprzez optymalizację zatrudnienia, wprowadzenie nowych form organizacji produkcji i zmniejszenie posiadanego majątku, wprowadzenie nowych technologii, poprawa jakości i trwałości oraz znaczne rozszerzenie sieci serwisowej. Jak na razie, Jelcz obok Autosana, wśród producentów autobusowych z krajów byłego RWPG, pozostał w małym gronie producentów niezależnych od dużych koncernów samochodowych (Karosa i Ikarus zostały przejęte przez IRIS.BUSA, Raba przez VDL - Berkhof-Jonckheere Group a Avtomontaża - ex-TAM ogłosiła upadłość).
15
Content available remote Jelcz S.A. : 10 lat przemian. Cz. 2
PL
W 2000 roku mija 10 lat od momentu rozpoczęcia przekształceń organizacyjnych i własnościowych w Zakładach Samochodowych w Jelczu, których celem było przystosowanie zakładu do działania w nowych warunkach gospodarczych. Ich efektem jest rozszerzenie oferty produkcyjnej, wprowadzenie nowych technologii oraz rozszerzenie sieci serwisowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.