Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  auto recycling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. nr 25, poz. 202) - zwana dalej w skrócie ustawą wrakową - ma na celu ochronę życia i zdrowia ludzkiego oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju przed szczególnego rodzaju odpadami, a mianowicie pojazdami wycofanymi z eksploatacji.
PL
Zmiany wymagań wobec producentów, właścicieli i przedsiębiorców wprowadzających samochody na rynek oraz określenie zasad funkcjonowania stacji demontażu i punktów zbierania pojazdów - to efekt ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zasadniczym założeniem ustawy jest takie prowadzenie gospodarki odpadami pochodzącymi z pojazdów, by zapewnić właściwą ochronę środowiska i zdrowia ludzi. Jakie jest jednak zdanie na temat zapisów ustawy zainteresowanych stron i jakie widzą możliwości jej realizacji, mankamenty i dobre strony? O wypowiedź poprosiliśmy kilka z nich.
PL
Zagospodarowanie pojazdów wycofanych z eksploatacji na poziomie europejskim reguluje dyrektywa 2000/53/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, która ma być transponowana do prawa każdego państwa członkowskiego. Nie zawsze jednak wszystkie zapisy są zgodne z zapisami dyrektywy.
PL
Wejście w życie ustawy o recyklingu pojadów wycofanych z eksploatacji zmienia sytuację ekonomiczną, organizacyjną oraz prawną tych wszystkich podmiotów, które zajmują się recyklingiem aut. Do takiego działania jesteśmy zobligowani przez postępowanie z odpadami w kontekście samochodów wycofanych z eksploatacji, które w Unii Europejskiej reguluje dyrektywa 2000/53/EC.
PL
Po wielu miesiącach prac, uzgodnień i kompromisów prawo polskie wzbogaciło się o kolejną, bardzo ważną ustawę recyklingową. Zatwierdzony przez Sejm poselski projekt Ustawy z 25 listopada 2004 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji został przekazany do Senatu. Ustawa ta ma szansę uregulować problem wraków samochodowych, które nie tylko są znacznym obciążeniem dla środowiska, ale również mają znaczny wpływ na sytuację finansową zarówno gospodarstw domowych, jak i wielkich koncernów produkujących pojazdy. Ustawa jest odpowiedzią na obligujące nas przepisy dyrektywy 2000/53/WE.
PL
Usprawnienie systemu recyklingu pojazdów powinno polepszyć sytuację w ochronie środowiska oraz zwiększyć koniunkturę w gospodarce. Żałować można tylko tego, że ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji dopiero teraz została wprowadzona w życie.
PL
Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji ma na celu ochronę życia i zdrowia ludzkiego oraz ochronę środowiska, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przed szczególnego rodzaju odpadami w postaci takich pojazdów. W polskich realiach jest to szczególnie ważki problem, zważywszy, iż w 2004 r. sprowadzono do Polski, wg szacunków, ok. 800 tys. używanych pojazdów.
PL
Akcesja Polski do Unii Europejskiej jest jednoznaczna z uzyskaniem praw do korzystania ze środków unijnych, które pochodzić będą przede wszystkim z subsydiów rolnych, funduszy strukturalnych i funduszy spójności. Polska z pewnością zechce te środki, będące głównym źródłem pomocy finansowej na ochronę środowiska, zmaksymalizować - piszą dziennikarze. Tygodnik "The Economist" wyraża przy tym obawy, że Polska będzie przeciwstawiać się nowym zasadom i rozwiązaniom, które od przedsiębiorców i rządów wymagają wyższych nakładów na ochronę środowiska, koszty pracy i rządowe dotacje.
PL
Jednym z problemów nowego wieku są coraz większe zagrożenia środowiska naturalnego i deficyt surowców. Rozwój cywilizacji pociąga za sobą wzrost produkcji, w tym transportu samochodowego. Na ogólny poziom degradacji środowiska naturalnego duży wpływ ma motoryzacja, która jest źródłem produktów odpadowych, powstałych podczas eksploatacji oraz likwidacji pojazdów wycofanych z użytkowania.
PL
Zainteresowanie demontażem samochodów staje się w Polsce widoczne, a to za sprawą nacisków zarówno ze strony organów administracji państwowej, jak również dyrektyw parlamentu europejskiego. Jedne związane są ze zmianami legislacyjnymi, drugie zaś z funduszami wspierającymi rozwój recyklingu. Demontaż samochodów jest jeszcze działaniem drugorzędnym, wypartym przez sprzedaż nowych elementów i naprawę samochodów. Dodatkowo brak stosownej legislacji, zgodnej z dyrektywami UE, sieci przedsiębiorstw odbierających materiały do przetwarzania na surowce czy produkty pochodne, odpowiedniej sieci przedsiębiorstw utylizujących materiały szkodliwe i niebezpieczne powoduje, że rozwój certyfikowanych stacji demontażu jest utrudniony. Z drugiej jednak strony widać wzrost zainteresowania zakupem używanych elementów zamiennych: tętniące życiem giełdy samochodowe, auto-komisy, dobrze prosperujące warsztaty naprawcze dostarczające na rynek dużą część niewiadomego pochodzenia używanych elementów samochodowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.