Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  architektura wysokogórska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Architektura wysokogórska - szanse XXI wieku
PL
Architektura XXI tworzy kształtuje nowe pola badawcze i twórcze dla współczesnego architekta. Nowe rozwiązania technologiczne i materiały, wykorzystywane i testowane w próżni migrują na rynek budowlany z badań nad kosmosem. Dla projektantów i badaczy, otwierają się drogi do tworzenia w ekstremalnych i niedostępnych miejscach. W poniższej pracy autor przedstawia nowe założenie architektoniczne w Alpach Pennińskich w Szwajcarii. Badania oparte są o konsultacje z Prof. Wojciechem Kosińskim oraz doświadczenia własne autora, jako projektanta i architekta. Obejmują one przede wszystkim architekturę nowoczesną, oraz już opisywaną we wcześniejszych artykułach autora - architekturę naturalną, pasterską poprzez epokę turystyki pionierskiej, aż po wkroczenie do Ruchu Nowoczesnego, co odzwierciedla się odważnymi projektami, rzutującymi na współczesne tendencje.
PL
Architektura wysokogórska stanowi szczególnie atrakcyjne i wdzięczne pole badawcze. Jest to dziedzina ujmująca ekskluzywny, nieduży zasób przedmiotowy, za to będący trudnym pragmatycznie i wyrafinowanym estetycznie zadaniem dla twórcy -a więc też dla badacza. W niniejszej pracy, autor sygnalizuje część swych badań, prowadzonych pod kierunkiem prof. Wojciecha Kosińskiego. Obejmuje ona: architekturę najwcześniejszą, niejako naturalną (jaskinie) i bliską naturze (koleby); poprzez wspaniały okres kultury pasterskiej na wysokogórskich halach (szałasy), epokę turystyki pionierskiej (schrony) i powszechnej (schroniska neo-regionalne); wreszcie wkroczenie Ruchu Nowoczesnego, co odzwierciedla się odpowiednio śmiałą architekturą, rzutującą na przyszłe tendencje.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.