Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  aluminium can
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Połowa aluminium produkowanego w Europie jest wytwarzana z metalu poddawanego recyklingowi. Wynika to z fizycznych właściwości tego metalu, gdyż raz rafinowany może być następnie wielokrotnie przetapiany bez utraty swoich właściwości. W Polsce zbieranych i poddawanych recyklingowi jest ponad 80% puszek trafiających do obiegu, co w systemie bezkaucyjnym jest bardzo wysokim wynikiem. Przyjęcie przez organy Unii Europejskiej Pakietu Odpadowego1 w pierwszej połowie 2018 roku zintensyfikowało dyskusję na temat gospodarki odpadami w Polsce. Dyskusja ta objęła także problematykę gospodarowania odpadami opakowaniowymi i zasady rozszerzonej odpowiedniości producenta w odniesieniu do opakowań, obecnie regulowaną przez Ustawę z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (t.j. DzU z 2018 r. poz. 150, dalej jako: „ustawa opakowaniowa”).
PL
Branża piwna w Polsce traktuje ochronę środowiska, a zwłaszcza recykling opakowań, jako wspólne zadanie w ramach działalności Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, Organizacja branżowa i poszczególne firmy włączyły się do działań i dyskusji na temat efektów, problemów i przyszłości recyklingu opakowań w Polsce, m.in. publikując w 2008 r. ocenę ekologiczną opakowań.
PL
Dawniej w podstawówce w Polsce zbierano namiętnie zagraniczne żyletki, foldery reklamowe samochodów oraz puszki. Te ostatnie były najczęściej kupowane wraz z zawartością za dolary lub talony w Peweksie lub przywożone z limitowanych wojaży, a później wymieniane przez kolekcjonerów.
PL
W ostatnich czasach bardzo często porusza się tematy związane z ciągle rosnącą masą odpadów komunalnych. Przeciętny mieszkaniec Polski produkuje co roku ok. 300 kg tych odpadów. Powstaje więc konieczność zagospodarowania ich w sposób przyjazny środowisku, a nie tylko poprzez deponowanie na składowiskach, bo jest to najgorsza z możliwych metod usuwania odpadów.
PL
W 1996 roku statystyczny Polak kupił 10 napojów w aluminiowych puszkach, w roku 2006 kupił ich już 65 sztuk. Przez ten okres rynek konsumpcji napojów w puszkach wzrósł ponad sześciokrotnie. W latach 1996-2000 Polacy dynamicznie zmienili swoje zwyczaje konsumenckie - zużycie napojów w puszkach wzrosło z 500 mln do 1,5 mld sztuk.
PL
W dotychczasowym podejściu do oceny technologii odzysku materiałów z odpadów jako pierwsze stawiane jest pytanie o porównanie kosztów realizacji tego procesu z tym prowadzącym do otrzymania materiały z zasobu pierwotnego lub o podobne porównanie z efektami dotychczas stosowanych technologii recyklingu.
PL
Światowi potentaci produkcji aluminium prawie 10 lat temu uruchomili w Polsce pierwsze programy recyklingu puszek aluminiowych (alu-puszek). Obecnie na świecie odzyskuje się ponad 55% aluminium z puszek, a w Europie 42%.
PL
Pełna i obiektywna ocena środowiskowa wyrobu wymaga zastosowania odpowiednich instrumentów, wśród których wiodącą rolę odgrywa bilans ekologiczny. Pozwala on na szerokie zestawienie i porównanie oddziaływania na środowisko różnych wyrobów lub grup wyrobów oraz sposobów produkcji, służy określeniu ich słabych stron i identyfikacji ograniczeń środowiskowych oraz umożliwia podejmowanie działań naprawczych na każdym etapie życia wyrobu.
PL
Rok 2002 przyniósł dalszy oczekiwany wzrost na rynku odzysku aluminiowych puszek po napojach. W latach 1998-2000 miał miejsce 100% roczny przyrost odzyskiwanej masy. Rocznie przybywa kilka tysięcy ton odzyskiwanych puszek aluminiowych. Są już solidne podstawy do stwierdzenia, że poziom procentowego odzysku dla tego surowca będzie wzrastał w tempie kilku procent rocznie. Okres gwałtownego rozwoju punkty skupu mają już za sobą, ale w 2002 w Polsce odzyskano i tak wiecej niż przewiduje zakres prawny Ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU 2001.63.639 z dnia 22 czerwca 2001 r.). W ubiegłym roku udało sie bowiem odzyskać aż 41% puszek aluminiowych, co stawia nasz kraj tylko o jeden punkt procentowy poniżej średniej europejskiej.
PL
Najpóźniej w październiku powinien zostać wprowadzony w Niemczech nowy, jednolity, zautomatyzowany system zbiórki opakowań jednorazowych. Punkty handlowe muszą sfinansować zakup ok. 40 tys. automatów do odbioru puszek, co równoznaczne jest z mniejszymi wplywami z opłat licencyjnych za używanie logo Zielonego Punktu.
PL
Tobie została powierzona ziemia jak ogród - rządź nią z mądrością - być może właśnie te wymowne słowa św. Franciszka z Asyżu zdopingowały władze miejskie Krakowa do zorganizowania Krakowskiego Festiwalu Recyklingu. Blisko 40 tys. aluminiowych puszek, zebranych przez dzieci z krakowskich szkół oraz mieszkańców Grodu Kraka, przeznaczono na budowę repliki Barbakanu. Ilość ta przerosła założenia organizatorów.
PL
Recykling jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż przemysłowych w Polsce. Szczególnie recykling opakowań, których wprowadzona w 2002 roku na rynek całkowita masa wyniosla ok. 3,1 mln ton.
PL
10 września zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do II edycji Konkursu o "Srebrną Puszkę". Łącznie zarejestrowaliśmy 42 zgłoszenia (listę nadesłanych zgłoszeń prezentujemy obok). To ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.
PL
Od 2000 r. Fundacja RECAL prowadzi Kampanię "Czyste Plaże", skupiając wokół swojego pomysłu jako partnerów liczne gminy, biznes i media. Celem Kampanii jest kształtowanie świadomości ekologicznej turystów i mieszkańców oraz poprawa czystości plaż wybrzeża Bałtyku, poprzez aktywne uczestnictwo społeczeństwa w programie zbiórki i recyklingu aluminiowych puszek po napojach.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.