Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  alokacja zasobów produkcyjnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Symulacja komputerowa w modelowaniu alokacji zasobów produkcyjnych
PL
Współcześnie uważa się, że podstawowym celem działalności przedsiębiorstwa jest tworzenie wartości dodanej, u której podstaw leży zaspokojenie materialnych i niematerialnych potrzeb interesariuszy1. Dla przedsiębiorstwa przemysłowego oznacza to między innymi wytwarzanie takich produktów i usług, które spełniają oczekiwania klienta. Z badań prowadzonych przez Dohn wynika, iż takie cechy obsługi klienta jak: dostępność produktów z zapasu, czas, elastyczność, niezawodność czy kompletność dostaw zależą bezpośrednio od procesu produkcyjnego, szczególnie zaś od jego organizacji i realizacji, a także od posiadanych w danym okresie zdolności produkcyjnych i wykorzystania zasobów będących w dyspozycji. Znaczenie tego ostatniego elementu podkreśla również Grudzewski, twierdząc, że efektywne wykorzystanie zasobów rzeczowych, finansowych, informacyjnych i ludzkich prowadzi do realizacji celu, jakim jest zadowolenie klientów. Jednym z badanych aspektów wykorzystania zasobów jest ich alokacja. W przedsiębiorstwie przemysłowym proces alokacji zasobów jest szczególnie skomplikowany. Jak podaje Brzeziński „łączenie niezbędnych czynników produkcji w odpowiednim czasie i miejscu oraz sterowanie nimi i zachodzącymi między nimi proporcjami jest możliwe tylko na podstawie analizy wszystkich czynników i ich parametrów, gdyż one wpływają na przebieg procesu produkcyjnego" . Dynamicznie zmieniające się otoczenie, różnorodność zasobów, jakimi firma gospodaruje, znaczna ilość informacji, jaką należy dysponować w tym procesie, a przede wszystkim zaś liczba obszarów działalności gospodarczej, na jakie wpływają decyzje związane z alokacją zasobów, skłaniają do zainteresowania się różnorodnymi narzędziami i metodami informatycznymi wspomagającymi podejmowanie decyzji w tym obszarze. Wśród wielu rozwiązań, jakie mają do dyspozycji menedżerowie, ważną rolę odgrywają metody symulacji komputerowej. Celem artykułu jest analiza możliwości wykorzystania metod symulacji komputerowej w badaniu alokacji zasobów produkcyjnych.
EN
The article concerns the possibility of using computer simulation methods for investigation of productive resources allocation. Discusses the nature of productive resources allocation the concept of computer simulation and indicates problems with choosing the appropriate simulation method for analysis related to the allocation of resources in the production process.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.