Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  agrochemikalie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Nawozy mikroelementowe nowej generacji na bazie biomasy
PL
Niedobór mikroelementów w glebach, a co za tym idzie, także w roślinach, jest przedstawiany jako problem globalny, któremu trzeba przeciwdziałać. Pierwiastki, którym literatura naukowa poświęca najwięcej uwagi w związku z ich niedoborem to przede wszystkim cynk, mangan oraz miedź. Deficyt tych pierwiastków może być przyczyną zaburzeń w metabolizmie roślin, przyczyniając się do zmniejszenia plonowania oraz spadku jakości żywności pochodzenia roślinnego. Skutkiem tego jest narażenie ludzi na deficyt mikroelementów, co może prowadzić do poważnych zaburzeń i chorób cywilizacyjnych wśród mieszkańców wielu krajów, szczególnie rozwijających się. Szacunkowo, nawet 70% populacji może być dotkniętych niedoborem mikroelementów z powodu braku tych pierwiastków w diecie.
EN
A review, with 80 refs., of alternative and biomass-based micronutrient fertilizers.
PL
Przedstawiono wyniki systematycznych badań analitycznych określające zawartość metali (uznanych za mikroelementy, a także mających działanie toksyczne) w produktach chemicznych stosowanych w rolnictwie, tj. w nawozach mineralnych, odpadach przemysłowych wykorzystywanych do celów nawozowych oraz substancjach używanych do odkwaszania i rekultywacji gleby. Wyniki badań umożliwiają ocenę dawek metali wprowadzanych do gleby w trakcie zabiegów agrochemicznych. Zwrócono uwagę na konieczność systematycznej kontroli analitycznej substancji stosowanych w produkcji rolniczej. Duże zagrożenie dla jakości produktów rolnych stanowią odpady przemysłowe i komunalne, które mimo znacznej zawartości składników pokarmowych (N, P, K, Ca, Mg) oraz mikroelementów (B, Mn, Fe, Cu, Mo, Ti, Zn) mają w swoim składzie również metale o dużej toksyczności, takie jak As, Hg, Pb, Cd, Sb.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.