Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  activated sludge microorganisms
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Pienienie osadu czynnego jest jednym z najbardziej uciążliwych problemów eksploatacyjnych w oczyszczalniach ścieków. Grubość warstwy piany może niekiedy przekraczać 1 m i utrudniać kontrolowanie procesu, powodować uszkodzenia systemu usuwania piany i rozprzestrzenianie się patogenów wraz z pianą przenoszoną przez wiatr [ i in. 2014]. W ostatnich latach stało się też głośno o pienieniu osadów w fermentorach [ i in. 2015]. Najczęściej przyczyną pienienia osadu jest nadmierny rozwój bakterii nitkowatych takich jak Microthrix parvicella czy rozgałęzionych nokardiopodobnych Actinomycetes [ Eilkelboom 2000].
PL
Wrotki to niewielkie bezkręgowce często występujące w osadzie czynnym. Ich pozytywna rola w procesie oczyszczania ścieków jest znana od lat [ 2000; Lapinski i Tunnacliffe 2003]. Wrotki uznawane są za wskaźniki zdrowego, ustabilizowane i dobrze funkcjonującego osadu. Odżywiają się zarówno bakteriami jak i zawieszonymi cząstkami materii organicznej. Dzięki temu przyczyniają się do lepszego kłaczkowania osadu, poprawiają jego właściwości sedymentacyjne, a tym samym wpływają na klarowność odpływu. Wrotki są w stanie zarówno odfiltrowywać bakterie rozproszone dzięki specjalnemu aparatowi wrotnemu, kierującemu strumień wody do aparatu gębowego, jak i zjadać bakterie z powierzchni kłaczków dzięki mastaksowi, czyli specjalnej wapiennej strukturze ułatwiającej chwytanie i miażdżenie pokarmu. To właśnie dzięki specyficznej budowie aparatu gębowego niektóre gatunki wrotków są w stanie odżywiać się bakteriami nitkowatymi, które są niejadalne dla niemal wszystkich pierwotniaków i pozostałych bezkręgowców. Po raz pierwszy ta unikatowa zdolność wrotków została opisana przez Fiałkowską i Pajdak-Stós [2008] w pracy, w której wykazano zdolność wrotków z gatunku Lecane inermis do ograniczania zagęszczenia Microthrix parvicella w osadzie czynnym. Możliwość wykorzystania wrotków przy kontroli puchnięcia osadu została objęta ochroną patentową w Polsce i kilku krajach europejskich.
PL
W pracy scharakteryzowana oczyszczalnię ścieków w Wilkowie. Ukazano problemy eksploatacyjne i sposób ich rozwiązywania.
PL
Nierozgałęzione nitki Sphaerotilus natans można pomylić z nitkami Typu 021 N, które są jednak dłuższe i bardziej wygięte niż nitki Sphaerotilus. Istotną różnicą są także rozmaite kształty komórek oraz czasami obecna porośl.
EN
If branching is absent, Sphaerotilus natans can be mistaken for 021N fype, which has shorter cells, no attached growth and no sheath. Type 021N filaments are also much longer and curved than S. natans.
PL
Celem realizowanego projektu unijnego: "Ograniczenie puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków z zastosowaniem wrotków (Rotifera)" jest opracowanie odpowiednich procedur, które pozwolą na zastosowanie biologicznej metody ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Opracowywana metoda polega na introdukowaniu dużego zagęszczenia wrotków z gatunku Lecane inermis bezpośrednio do komór reaktorów biologicznych oczyszczalni. Doświadczenia przeprowadzone w laboratoriach potwierdzają, że wrotki Lecane inermis, wyjadając bakterie nitkowate z osadu czynnego, przyczyniają się do poprawy jego właściwości sedymentacyjnych. Introdukowane wrotki nie wpływają negatywnie na parametry fizykochemiczne oczyszczanych ścieków jak również nie wywołują zmian ilościowych i jakościowych w zespole pozostałych mikroorganizmów osadu czynnego.
EN
The aim of our project: "Activated sludge bulking control in wastewater treatment plants with usage of rotifers {Rotifera)" is to work out appropriate procedures which would enable plant operators to use biological method for activated sludge bulking control in wastewater treatment plants. Our method is based on the introduction of high density of rotifers Lecane inermis diretly into the aeration tanks in treatment plants. Laboratory experiments shows that tecane inermis can improve sedimentation of activated sludge through feeding on some types of filamentous bacteria. It was also proved that introduction of rotifers did not Iow the quality of effluent and did not cause significant changes in the activated sludge microorganisms community.
PL
Efekt oczyszczania ścieków w ogromnym stopniu zależy od składu i kondycji biocenozy osadu czynnego. Jednym z bardzo ważnych, a jednocześnie niezwykle pomocnych narzędzi umożliwiających ocenę funkcjonowania wspomnianej biocenozy jest mikroskop. Bez możliwości "wglądu" w mikroskopową strukturę osadu czynnego bardzo trudne bywa znalezienie przyczyny zakłóceń przebiegających w oczyszczalni procesów. Od kilku lat organizowane są w Polsce warsztaty mikroskopowej analizy osadu czynnego, a wiedza o biologii organizmów tworzących osad jest coraz wyżej ceniona.
PL
Prawidłowo funkcjonujący osad czynny jest oprócz powszechnie występujących w nim różnych rodzajów bakterii, biocenozą „mikroorganizmów” należących do różnych grup taksonomicznych. Najczęściej spotykane są orzęski, korzenionóżki (ameby „nagie” i „domkowe”), wiciowce, a także wrotki, niesporczaki, nicienie, skąposzczety i sporadycznie przedstawiciele innych grup zwierząt wielokomórkowych. Istotną rolę w „zdrowym” i stabilnym osadzie czynnym odgrywają osiadłe orzęski bakteriożerne, które współwystępują zwykle z bakteriożernymi orzęskami pełzającymi. Obecność obu tych grup orzęsków w osadzie jest możliwa i pożądana, ponieważ nie konkurują one ze sobą o pokarm. Orzęski osiadłe odżywiają się przede wszystkim bakteriami zawieszonymi i rozproszonymi w ścieku, podczas gdy orzęski pełzające zjadają bakterie występującymi na kłaczkach lub między nimi.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.