Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  act of waste
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The purpose of the article was to identify some trends and directions of changes in the process of communication between all entities in waste management system. Streamlining of the process should be followed by identifying the participants and information exchanged between them. It is important to recognize all the communication channels and media used in the process, as well as distortions occured. Identification of gaps and potential barriers in the communication process of waste management system will designate areas for further analysis and extended research.
PL
Celem niniejszego artykułu było wskazanie kierunków rozwoju i zmian w procesie komunikacji pomiędzy wszystkimi podmiotami systemu gospodarki odpadami. Usprawnienie tego procesu należy zacząć od identyfikacji jego uczestników oraz wymienianych pomiędzy nimi informacji. Istotne staje się również rozpoznanie kanałów komunikacyjnych i wykorzystywanych nośników, jak i występujących w procesie zniekształceń. Identyfikacja luk i potencjalnych barier w procesie komunikacji w systemie gospodarki odpadami pozwoli wyznaczyć obszary wymagające dalszej analizy i pogłębionych badań.
PL
Trybunał Konstytucyjny 28 listopada 2013 r. wydał wyrok (sygn. akt K 17/12)1 w sprawie zgodności z konstytucją kluczowych przepisów dotyczących „rewolucji śmieciowej”, w tym konstrukcji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
PL
Trybunał Konstytucyjny 28 listopada 2013 r. wydał orzeczenie w sprawie tzw. rewolucji śmieciowej. Wyrok jest bardzo obszerny i wywołuje różne skutki ze względu na fakt, że ma charakter niejednolity.
PL
W wyniku przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę Dyrektywy 2008/98/WE o odpadach, konieczne stało się dokonanie implementacji uregulowań europejskich do prawa polskiego, co nastąpiło w znowelizowanej ustawie o odpadach, przyjętej 14 grudnia 2012 r. Nowe regulacje prawne są o tyle interesujące, że przy umiejętnym ich zastosowaniu mogą prowadzić nie tylko do znacznych oszczędności finansowych, a nawet do powstania przychodu, stwarzają bowiem m.in. możliwość formalnej redukcji ilości wytwarzanych odpadów, i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
PL
Kolejnym problemem związanym z funkcjonowaniem tzw. rewolucji śmieciowej jest kwestia ustalenia właściwego organu nadzoru nad uchwałami dotyczącymi opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Chodzi zwłaszcza o wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właścicieli nieruchomości. Znamienne jest to, że od początku funkcjonowania nowych przepisów istnieje pytanie, czy takim organem nadzoru są wojewodowie, czy też regionalne izby obrachunkowe (pomijając tutaj uprawnienia prokuratora)? Te wątpliwości przeniosły się na grunt orzecznictwa sądowo-administracyjnego.
PL
Przypatrując się procesowi wdrażania znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, uparcie przychodzi na myśl stary skecz Zenona Laskowika o roli propagandy w tzw. minionym systemie. Bo po co narzekać, że traktor ma zepsute jedno koło, skoro można powiedzieć, że aż 75% kół jest w pełni sprawnych?
PL
Jednym z najbardziej gorących tematów gospodarczych i politycznych ostatnich tygodni stały się masowe odwołania firm, które przegrały gminne przetargi na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Kwestia ta wydaje się niezwykle istotna, ponieważ dotyczy każdego z nas. Jak pogodzić chęć usatysfakcjonowania mieszkańców wysokością opłat za usługi z zachowaniem choć minimalnych standardów zagospodarowania odpadów? A przecież wybory samorządowe za pasem. Narodowa dyskusja na temat śmieci odznacza się niespotykaną dotychczas skalą. W jej cieniu zaczynają funkcjonować nowe mechanizmy związane z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), które są pochodną różnorodnej i często szkodliwej, a przede wszystkim dowolnej interpretacji „ustawy śmieciowej”. Choć nowe regulacje prawne dotyczące ZSEE dopiero przed nami (prace nad projektem trwają), to i tak porządek już teraz ustanawiają ci, dla których kwestie społeczne, gospodarcze i środowiskowe nie mają żadnego znaczenia. Regulacje muszą odnosić się zarówno do nowej dyrektywy unijnej (a więc przede wszystkim do blisko dwukrotnie większych obowiązków zbierania, nowego podziału produktów na grupy, standaryzacji procesów i zrównania obowiązków B2C i B2B), jak i do skali patologii na obecnie funkcjonującym rynku w Polsce. Konieczne jest także uwzględnienie zagrożeń wynikających z obecnego sposobu implementowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
PL
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym została znowelizowana przez art. 214 ustawy o odpadach. Do ustawy o ZSEE wprowadzono 36 zmian.
PL
Nowa Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r., która zaczęła obowiązywać od 23 stycznia br., do tej pory budzi wiele wątpliwości. Z tego względu Ministerstwo Środowiska opublikowało odpowiedzi na pytania dotyczące interpretacji wybranych przepisów.
PL
Projekt nowej ustawy o odpadach jest przedmiotem prac sejmowych. Wzorem dotychczasowych ustaw środowiskowych ważny element projektu zawierają administracyjne kary pieniężne. Ich planowana konstrukcja budzi wątpliwości co zgodności z Europejską Konwencją Praw Człowieka i Konstytucją.
PL
Sejm 28 kwietnia 2011 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o odpadach. Została ona 29 kwietnia 2011 r. przekazana do Senatu jak i prezydenta. Nowelizacja jest poświęcona zmianie ustawy o odpadach w zakresie kar pieniężnych nakładanych z tytułu nieprawidłowości odnośnie do prowadzenia ewidencji odpadów oraz zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów.
PL
Na mocy Ustawy z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 12 marca 2010 r., w ustawie o odpadach został dodany rozdział 9a „Kary pieniężne”
PL
Na samorządy terytorialne ustawa o odpadach nakłada m.in. obowiązek zapewnienia warunków funkcjonowania systemu selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych. Ma to umożliwić ograniczenie składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.
15
Content available remote Zmiany w przepisach dotyczących odpadów
PL
W referacie przedstawiono projektowane zmiany w ustawie o odpadach. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r. W referacie przedstawiono również najnowsze zmiany dotyczące rozporządzeń wykonawczych do ustawy o odpadach. Szczegółowo omówiono rozporządzenie określające warunki odzysku odpadów poprzez rozprowadzenie na powierzchni ziemi.
EN
It projected changes in report were introduced was in Wastes Act. Act has have entered in life for 1 January 2009 r. In report the also newest relating to Wastes Act executive decrees changes were introduced. The decree was has talked over the defining conditions of salvage of wastes across distributing on surface of the ground in detail.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.