Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  act of packaging
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Polski rynek gospodarowania odpadami opakowaniowymi już niedługo może przejść prawdziwą rewolucję. Szanse na nią dają prace nad zmianą ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. W jakim kierunku powinny iść? Doświadczenia innych krajów pokazują, że najlepsze efekty w gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi daje mocne ich oparcie na koncepcji rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), połączone ze skutecznym systemem kaucyjnym.
PL
„O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju Ciebie lud zowie dotąd rokiem urodzaju”. Powyższy cytat jak ulał pasuje do polskiej rzeczywistości odpadowej 2013 r. Co prawda Mickiewicz zatytułował swój rozdział XI „Pana Tadeusza” „Rok 1812”, ale dwieście lat później, na innym polu, historia się powtarza. W ubiegłym roku dokonała się rewolucja w obszarze zagospodarowywania odpadów komunalnych. Pojawiły się trzy nowe ustawy o fundamentalnym znaczeniu, które tworzą kompleksowy, spójny system ram prawnych dla całej gospodarki odpadami: nowa ustawa o odpadach weszła w życie 1 stycznia ub.r., nowa ustawa „gminna” weszła w życie 1 lipca ub.r., uchwalono również ustawę „opakowaniową”, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia br.
PL
Zdaje się, że audyt EMAS w związku z nową ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, jak również informacja zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej GIOŚ-u, dotycząca konkursu na nowego jej szefa, są ze sobą powiązane.
PL
Ostatni rok przyniósł wiele zmian prawnych i systemowych w zakresie odpadów komunalnych. Dużą ich część stanowią odpady opakowaniowe, które przedsiębiorcy muszą zagospodarować poprzez odzysk i recykling. Stanowią one między 30% a 40% masy odpadów komunalnych i nawet do 60% ich objętości. W myśl nowej dyrektywy o odpadach, polski rząd planuje zwiększenie selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych. Dziś, aby dobrze zinterpretować nowy system, trzeba czytać równocześnie trzy ustawy, które mają wpływ na regulacje w zakresie odpadów opakowaniowych. Są to ustawa „czystościowa”, ustawa o odpadach oraz nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która weszła w życie 1 stycznia br.
PL
Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (DzU poz. 888) wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Ogólna charakterystyka ustawy została przedstawiona w artykule „Nowa ustawa o opakowaniach”1, natomiast celem niniejszego tekstu jest omówienie zadań jednostek samorządu terytorialnego. Obowiązkom organów administracji publicznej w zakresie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi został poświęcony rozdział 10 ustawy. Jednak zadania te regulują również przepisy zawarte w innych rozdziałach.
PL
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy miała być transponowana do prawa każdego kraju członkowskiego do 12 grudnia 2010 r.
PL
Nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi 8 lipca br. została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak nowe zapisy wpłyną na działalność przedsiębiorcó
PL
Ustawa z 13 czerwca br. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi1 wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Jest efektem prac parlamentarnych nad rządowym projektem ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (druk nr 815), który ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Zgodnie z uzasadnieniem rządowym, głównym celem nowej regulacji jest uszczelnienie systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych. Funkcjonujący do tej pory system okazał się bowiem nieskuteczny i nie gwarantuje osiągnięcia przez Polskę do 2014 r. wymaganych dyrektywą opakowaniową poziomów odzysku i recyklingu, co w konsekwencji może doprowadzić do nałożenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE kar finansowych na nasz kraj. Potwierdzają to raporty pokontrolne, opracowywane przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a także informacje przekazywane przez izby gospodarki odpadami, organizacje odzysku i przedsiębiorców z branży zagospodarowania odpadów.
PL
Najnowszy projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przewiduje dodatkowy obowiązek nakładany na przedsiębiorców w postaci audytu.
PL
Ministerstwo Środowiska na swoich stronach internetowych opublikowało projekt Ustawy z 27 maja 2011 r. o gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. W pierwszej części artykułu przedstawiony zostanie krótki opis ustawy, jak i definicja „opakowania”. Zgodnie z uzasadnieniem opublikowanym na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska1, projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, został przygotowany na podstawie przyjętych przez Radę Ministrów 16 listopada 2010 r. założeń projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Stanowi on wdrożenie postanowień dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych („dyrektywa opakowaniowa”).
PL
W projekcie ustawy o gospodarce opakowaniami oraz o odpadach opakowaniowych kwestie związane z gospodarką opakowaniami są ujęte w rozdziale 3 projektu ustawy, zatytułowanym „Gospodarka opakowaniami”.
PL
W projekcie ustawy o gospodarce opakowaniami oraz o odpadach opakowaniowych przewiduje się wprowadzenie specjalnego rejestru dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w obszarze objętym ustawą.
PL
Ostatnia znacząca nowelizacja Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach uchwalona została w 2005 r. Od tego czasu nastąpiły jedynie mniejsze zmiany w jej treści. Były one przeważnie konsekwencją wejścia w życie innych ustaw.
PL
Na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska 26 listopada 2008 r. został opublikowany kolejny projekt ustawy z 19 listopada 2008 r. pod tytułem "Projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi". Ustawa ta (w skrócie opakowaniowa) ma w dużej mierze kontynuować rozwiązania prawne zawarte w dwóch podstawowych aktach regulujących gospodarowanie opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.