Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  VRF
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Systemy VRF, czyli systemy klimatyzacji ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego, są bardzo wygodnym i popularnym systemem klimatyzacji biurowców, sklepów, budynków użyteczności publicznej czy nawet zakładów produkcyjnych. Ich popularność bierze się z wielu unikatowych cech. Jednymi z ważniejszych, obok wysokiej efektywności, ergonomii użytkowania i ceny, są: niezawodność, długowieczność oraz bezobsługowość. Nie oznacza to jednak, że systemy te nie wymagają serwisu. Wręcz przeciwnie, tylko starannie wykonany montaż, rozruch i regularne przeglądy pozwalają na spełnienie oczekiwań użytkownika w zakresie kosztów eksploatacji (ceny energii) oraz utrzymania komfortu w pomieszczeniach.
PL
Wzrost kosztów nośników energii i zmiany w przepisach związane z koniecznością zmniejszenia emisji C02 oraz konstrukcji sprężarek przyczyniły się do wzrostu zainteresowania urządzeniami VRF typu pompa ciepła. W artykule zwrócono uwagę na warunki, jakie należy uwzględnić, projektując tego typu układy, aby instalacja rzeczywiście pozwoliła na oszczędzanie energii, a także zaprezentowano kilka realizacji rozwiązań z zakresu układów komercyjnych i przemysłowych.
PL
Historia VRF rozpoczęta się w 1982 roku, kiedy to na rynku klimatyzacji zadebiutował pierwszy system klimatyzacji ze zmiennym przepływem: jedna jednostka zewnętrzna oraz maksymalnie cztery jednostki wewnętrzne - wszystkiego 20 kW mocy chłodniczej. Skromny początek, ale technologia szybko zdobyła popularność i rozwinęła się. Aktualnie maksymalne możliwości systemu to ponad 200 kW w ramach jednego układu i ponad 60 jednostek wewnętrznych oraz systemowe zarządzanie: wielobudynkowe i wielojednostkowe (do 400 jednostek zewnętrznych i 1600 jednostek wewnętrznych). W tym roku VRF wchodzi w wiek „średni" i warto pokusić się o jakąś refleksję. W jakim kierunku rozwija się ta technologia? Czy jest w fazie rozwoju, stagnacji czy może w fazie schyłkowej?
PL
W pracy wykonano analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania trójrurowego systemu VRV w przeszklonym biurowcu. Powyższe opracowanie składa się z dwóch etapów. W pierwszej części wykazane zostały różnice w zużyciu energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia przez budynek w przypadku zastosowania dwu- i trójrurowego systemu VRV. W drugiej części analizy pokazane zostały korzyści finansowe zastosowania systemu trójprzewodowego, które związane są z eksploatacją instalacji klimatyzacji. Instalacje trójrurowe są na poziomie inwestycyjnym droższe jednak ich eksploatacja jest tańsza.
EN
In this paper, there is shown a technical and economic analysis of use of tri-pipe VRV system in a glass office building. This research consists of two stages. In the first part were recognized differences in energy consumption for heating and cooling the building in case of using two- and tri-pipes VRV system. In the second part of the analysis are shown financial benefits to the use of three-pipe system, which are related to the operation of the air conditioning system. Tri-pipe systems are more expensive in CAPEX part but cheaper in OPEX than two-pipe systems.
PL
W kraju o klimacie umiarkowanym, oczywiste jest ogrzewanie zimą. inaczej jest latem. Trudno przebywać i pracować w upalne dni w pomieszczeniach nieklimatyzowanych, szczególnie tych od południowej i zachodniej strony budynku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.