Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Turia river
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W poprzedniej części artykułu przedstawiono zagospodarowanie części przestrzeni publicznych przekształconego koryta rzeki Turii w Walencji w „zielone płuca” miasta tzw. Ogród Turii [1. W Walencji panuje ciepły klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się znaczną liczbą dni i godzin słonecznych. Prawie cały rok w nocy nie odnotowuje się temperatury niższej niż 15°C, a dni słonecznych jest wiele. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów deszczu ogranicza się tylko do 40 dni w roku. Każdego roku na jesieni w Walencji występuje zjawisko meteorologiczne o nazwie „Gota fría”, które powoduje silne deszcze i wiatry. Deszcze, choć w Walencji są niezwykle rzadkie, to są bardzo obfite. Pomimo tak ciepłej rocznej aury i małej liczby dni deszczowych, Walencję nawiedziło w ciągu wieków kilkanaście powodzi. Do ostatniej katastrofalnej powodzi doszło w 1957 r. Wały i kamienne nabrzeża rzeki Turii niestety nie wytrzymały naporu podniesionego stanu wody i fala wysokości ok. 2-4 m zalała przybrzeżne okolice rzeki. Zginęło wówczas ponad 80 osób. Władze miasta po ogromnych stratach powodziowych podjęły heroiczną decyzję uregulowania koryta rzeki i skierowania jej głównego nurtu na południowe dzielnice, poza centrum (ryc. 2 w części pierwszej artykułu). A w starym korycie rzeki generał Franco planował wybudowanie drogi szybkiego ruchu, prowadzącej prosto do bardzo szybko rozwijającego się portu. Lokalne władze oraz mieszkańcy sprzeciwili się temu pomysłowi motoryzacyjnemu i zaproponowali przekształcenie starego koryta rzeki w ogromne „zielone” przestrzenie publiczne dostępne dla mieszkańców i turystów w ciągu całego roku. Zagadnienia utworzenia oraz zagospodarowania przestrzeni publicznych w zachodniej części i fragmencie środkowej części Ogrodów Turii opisane zostały w pierwszej części artykułu [1], Druga część artykułu dotyczy sposobów zagospodarowania przestrzeni publicznej w dalszej części środkowej i wschodniej starego koryta rzeki Turii, czyli inspirowanego połączenia ogrodów z najbliższym otoczeniem.
PL
Hiszpania odgrywa coraz większą rolę w turystyce europejskiej, z racji przede wszystkim ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, ale także dzięki świetnie prosperującemu systemowi turystycznemu, zabytkom, weekendowym atrakcjom turystycznym itd. Walencja to obecnie trzecia, co do wielkości metropolia Hiszpanii. Jest to miasto sztuki, zabytków, sportu i oryginalnej kuchni, a także wielu innych atrakcji, szczególnie, jeśli chodzi o architekturę, zagospodarowanie przestrzeni publicznych i układy drogowe. Brytyjczycy w ankiecie magazynu „Which?” umieścili ją na 5. miejscu listy „najlepszych miast na wyjazd weekendowy- citybreak”. Pogoda w Walencji jest oczywiście śródziemnomorska. Prawie cały rok w nocy nie odnotowuje się temperatury niższej niż 15°C, a dni słonecznych jest wiele, prawdopodobieństwo wystąpienia opadów deszczu może nastąpić tylko podczas do 40 dni w roku. Pomimo tak ciepłej aury i rzadkich deszczy, Walencję nawiedziła w 1957 r. kolejna, ale katastrofalna w skutkach powódź. Każdego roku na jesieni w Walencji występuje zjawisko meteorologiczne o nazwie „Gota fría”, które powoduje silne deszcze i wiatry. Deszcze, choć w Walencji są niezwykle rzadkie, to są bardzo obfite. W 1957 r. wały koryta rzeki Turii niestety nie oparły się podniesionemu poziomowi wody w rzece. Fala wysokości ok. 2-4 m zalała okolice rzeki i zginęło wówczas ponad 80 osób. Władze miasta po ogromnych stratach powodziowych podjęły heroiczną decyzję koryta rzeki i skierowania jej głównego nurtu na południowe dzielnice, poza centrum (ryc. 2). A w starym korycie rzeki generał Franco planował wybudowanie szybkiej autostrady, prowadzącej prosto do bardzo szybko rozwijającego się portu. Lokalne władze i mieszkańcy sprzeciwili się temu pomysłowi motoryzacyjnemu i zaproponowali przekształcenie starego koryta rzeki w ogromne „zielone" przestrzenie publiczne dostępne w ciągu całego roku. Niniejszy artykuł dotyczy sposobów zagospodarowania przestrzeni publicznej w starym korycie rzeki Turii i spójnego połączenia ogrodów z najbliższym otoczeniem.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.