Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza zreformować system nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Transportowy Dozór Techniczny będzie prowadził własne stacje diagnostyczne.
Dane statystyczne wskazują, iż biorąc pod uwagę liczbę zarejestrowanych firm z Polski w ONLINE-REGISTER EN 15085, Polska jest w Europie drugim po Niemczech producentem spawanych pojazdów szynowych oraz dostawcą ich części składowych, w chwili obecnej jest to 219 podmiotów z Polski i 957 podmiotów z Niemiec. Biorąc pod uwagę także państwa spoza Europy, w rankingu tym Polskę wyprzedają tylko Chiny z liczbą 483 podmiotów.
Poszczególne jednostki TDT są dobrze zorganizowane, pracownicy maja wymagane kwalifikacje, a wyposażenie do prowadzenia badań dozorowych zapewniało rzetelność pomiarów. Jednak w ocenie NIK ten potencjał nie został w pełni wykorzystany. Brak monitoringu ważności decyzji zezwalających na eksploatacje urządzeń zarejestrowanych w ewidencji TDT powoduje, że część 37 tys. urządzeń niemających ważnych badań technicznych mogła być nielegalnie użytkowana i stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Transportowy Dozór Techniczny (TDT) został powołany do życia na podstawie ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym. Zgodnie z nią, jest specjalistyczną jednostką dozoru technicznego, odpowiedzialną za szereg zadań, ważnych ze względu na bezpieczeństwo ludzi.
Jednym z istotnych zagadnień, z którym nierozerwalnie wiąże się działalność Transportowego Dozoru Technicznego, jest kwalifikowanie technologii spawania. Zagadnienie to jest o tyle istotne, że obejmuje spawanie, które jest procesem specjalnym, ponieważ jego wyników nie można zweryfikować w następstwie monitorowania lub pomiarów bezpośrednio w trakcie jego realizacji.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.