Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  TA(PL)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Realization of atomic SI second definiotion in the context UTC(PL) and TA(PL)
EN
In this paper, the problem of practical realization of atomic SI second definition is discussed from the metrological point of view. Special attention is devoted to the maintenance of UTC(PL) - Polish local physical realization of UTC, and to the determination of TA(PL) - the Polish independent atomic timescale. The role of such timescales, as well as local and international cooperation in time and frequency metrology is also considered. We share some Polish experience in this field.
PL
Przy realizacji atomowej definicji sekundy na najwyższym poziomie dokładności samo posiadanie atomowych wzorców czasu i częstotliwości nie wystarcza. Wymagane jest również prowadzenie szerokiej lokalnej i międzynarodowej współpracy laboratoriów czasu i częstotliwości. W celu zachowania wysokiej dokładności zegary atomowe powinny być w sposób ciągły ze sobą porównywane i niezbędny jest ich udział w tworzeniu międzynarodowych i lokalnych atomowych skal czasu. Z tego względu atomowe skale czasu UTC(PL) i TA(PL) pełnią istotną rolę w zachowaniu wysokiej dokładności pomiarów czasu i częstotliwości w Polsce. UTC(PL) stanowi główną skalę odniesienia dla porównań zegarów atomowych i skal czasu w Polsce i umożliwia im dowiązanie do UTC. Dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie UTC(PL) jak najbliżej UTC, co jest procesem złożonym i wymaga prognozowania skali czasu UTC(PL) względem UTC. Z kolei wyznaczanie TA(PL), możliwe dzięki utworzeniu w Polsce rozproszonej sieci porównań zegarów atomowych przy użyciu metody GPS CV, stymuluje rozwój wyznaczania i prognozowania skal czasu, zobowiązuje laboratoria biorące udział w TA(PL) do prowadzenia regularnej współpracy na odpowiednio wysokim poziomie merytorycznym oraz gwarantuje regularną ocenę stabilności wzorców atomowych. Wszystkie te działania prowadzą do podnoszenia dokładności odtwarzania jednostek miar czasu i częstotliwości i są one w Polsce ciągle rozwijane i doskonalone.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.