150 rocznica urodzin Jana Szczepanika to znakomita okazja, by w naszym czasopiśmie wspomnieć o życiu i działalności wynalazcy, którego wielu recenzentów określa mianem: genialny, niepowtarzalny, charyzma- tyczny. Jan Szczepanik żył krótko, bo tylko 54 lata, ale odcisnął swój ślad w XIX i XX wiecznej historii nauki i techniki. Wystarczy tylko wspomnieć, że w ciągu swego życia zdążył opatentować około 200 wynalazków. Żył i działał w tym samym czasie co tacy wirtuozi nauki i wynalazczości jak Albert Einstein, Tomasz Edison czy Mikołaj Tesla. Jan Szczepanik do dziś określany jest przez wielu biografów jako polski Edison. Niewąt- pliwie można napisać, że jest prekursorem fotografii barwnej i filmu. W swoim krótkim życiu związany był z Krosnem, Jasłem, Krakowem i Tarnowem, gdzie mieszkał wraz z rodziną. Większość swego twórcze- go życia spędził poza granicami Polski, m.in. w Berlinie, Dreźnie i Wiedniu, gdzie zyskał sławę i uznanie.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Jan Szczepanik, Polish inventor was called, inter alia, “Polish Edison”, and “Austrian Edison”. At the breakdown of the 19th century, Mark Twain described his activity in two papers. Jan Szczepanik was the author of at least 50 inventions and several hundred technical patents in the field of coloured photography, weaving or television.
PL
Jan Szczepanik - polski wynalazca, nazywany m. in. „polskim Edisonem”, „austriackim Edisonem”. Na przełomie XIX i XX w. Mark Twain opisał jego działalność w dwóch artykułach. Jan Szczepanik był autorem co najmniej 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji.