Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sympozjum Maksa Borna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Od roku 1991 Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego organizuje międzynarodowe Sympozja Maksa Borna. Tematyka Sympozjów (www.ift.uni.wroc.pl/ symposia/maxlist.html) jest niezwykle różnorodna - od grup kwantowych poprzez chaos i układy stochastyczne, zjawiska krytyczne i dyfuzję anomalną aż po biofizykę i interdyscyplinarne zastosowania fizyki statystycznej. Tegoroczne, XXIII już Sympozjum "Zjawiska Krytyczne w Układach Złożonych" (www.ift.uni.wroc.pirborn23) odbyło się w dniach 2-6 września 2007 r. w Polanicy Zdroju.
2
Content available remote XIII Sympozjum Maksa Borna [Ze zjazdów i konferencji]
PL
W ostatnich latach udział fizyków w badaniach z pogranicza fizyki i biologii znacznie się zwiększył. Stało się to możliwe głównie dzięki dużej ilości informacji udostępnionej społeczności naukowej przez biologów. W szczególności, poczynając od 1995 r. poznano sekwencje ponad 20 genomów i cała informacja o nich jest publicznie dostępna. Po raz pierwszy w historii człowiek posiadł pełną informację o sekwencji nukleotydów w DNA, która jednoznacznie decyduje o strukturze białek, a tym samym o własnościach organizmu. Znajomość tych sekwencji - często wielu milionów nukleotydów - nie jest jednak równoznaczna z naszym rozumieniem zapisu informacji w tych sekwencjach. XIII Sympozjum Maksa Borna jest przykładem współpracy między biologami i fizykami w szczególnie intensywnie badanej dziedzinie genetyki molekularnej - poszukiwaniu biologicznego sensu w sekwencjach genomowych. Fizycy wnoszą do tej dziedziny głównie znajomość narzędzi statystycznych, a genetycy - oprócz samych sekwencji pochodzących ze żmudnych badań laboratoryjnych - informacje na temat funkcji biologicznych wielu sekwencji DNA, zdobyte wcześniej w badaniach doświadczalnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.