Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  SZWO
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku naukowcy udowodnili, że za niszczenie warstwy ozonowej odpowiadają emitowane do atmosfery niektóre gazy chlorowcopochodne. Zaczęto określać je mianem substancji zubażających warstwę ozonową SZWO (ang. ODS - ozone depleting substances).
PL
Rozporządzenie (WE) nr 2037/2000 z dnia 29 czerwca 2000 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową obowiązuje jeszcze tylko do końca 2009 r. W Parlamencie Europejskim w końcowej fazie postępowania legislacyjnego znajduje się nowe rozporządzenie (przekształcenie) dotyczące substancji kontrolowanych, które ma wejść w życie 01.01.2010 r. Powoduje to konieczność zmiany w polskich przepisach prawnych; m.in. zmianę ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową. Trwają także prace nad nowelizacją lub przygotowaniem nowych polskich aktów prawnych dostosowujących polskie prawo i uzupełniających je w stosunku do rozporządzenia (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz 10 rozporządzeń Komisji, związanych z wymienionym rozporządzeniem. W ramach działań legislacyjnych przygotowano projekt ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową (SZWO) i ustawy o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (F-gazach) oraz ustawy wprowadzającej, które to projekty z 22.10.2008 r. zostały przesłane do konsultacji społecznych. Ustawy te wprowadzą zmiany w wymaganiach dotyczących prowadzenia szkoleń pozwalających uzyskać personelowi określone uprawnienia w zakresie postępowania z czynnikami ziębniczymi, m.in. w odniesieniu do systemów klimatyzacji samochodowej. Zmiany dotyczyć będą również zakresu i sposobu oceny poziomu wiedzy i umiejętności niezbędnych dla uzyskania certyfikatu uprawniającego personel do wykonywania określonych czynności w odniesieniu do urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających szwa lub F-gazy, a także warunki wzajemnego uznawania w krajach członkowskich certyfikatów wydawanych zgodnie z tymi wymaganiami. Analiza zapisów rozporządzeń UE i projektów polskich przepisów prawnych pozwala wyróżnić - w odniesieniu do urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła - dwa rodzaje szkoleń dla osób prowadzących działalność związaną ze stosowaniem F-gazów i SZWO: - szkolenia dla potrzeb certyfikacji w zakresie urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła; - szkolenia w zakresie systemów klimatyzacji w pojazdach silnikowych. Przedstawiono stan obecny i projektowane zmiany wymagań przepisów prawnych dotyczących poziomu wiedzy i umiejętności praktycznych personelu wykonującego określone czynności w odniesieniu do urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających SZWO lub F-gazy.
PL
Proces oceny, w tym także oceny wiedzy i umiejętności personelu czy też oceny kompetencji firm, stanowi ważny element przeglądu i całego procesu mającego na celu wydanie dokumentu potwierdzającego spełnienie przez osobę lub przedsiębiorstwo określonych wymagań, czyli certyfikatu. Rozporządzenie (WE) nr 842/2006 w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz opublikowane rozporządzenie wykonawcze do wymienione-go rozporządzenia dotyczące certyfikacji personelu i przedsiębiorstw działających w dziedzinie chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła i wykorzystujących w tej działalności F-gazy, zawierają także wymagania dotyczące oce-ny. Z kolei Rozporządzenie (WE) nr 2037/2000 z dnia 29 czerwca 2000 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową, w którym zawarto wytyczne dotyczące potwierdzenia określonych umiejętności do wykonywania czynności z wykorzystaniem tych substancji, uzupełnione ustawą o substancjach zubożających warstwę ozonową i rozporządzeniem wykonawczym w sprawie m.in. przeprowadzania egzaminów i wydawania świadectw kwalifikacji w zakresie substancji kontrolowanych, obowiązuje jeszcze tylko do końca 2009 r. W upoważnionych organach UE trwają prace nad nowelizacją tego rozporządzenia. W efekcie tych działań podjęto w naszym kraju prace zmierzające do przygotowania nowych polskich aktów prawnych w zakresie postępowania z fluorowanymi gazami cieplarnianymi (F-gazami) i substancjami zubożającymi warstwę ozonową (SZWO), zwa-nymi także substancjami kontrolowanymi. W końcowej fazie opracowania znajduje się nowelizacja dotychczas obowiązującej ustawy o substancjach zubo-żających warstwę ozonową i nowa ustawa o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, ustawa wprowadzająca wymienione ustawy oraz akty wykonawcze do tych ustaw. Wymienione przepisy prawne wprowadzą m. in. zmiany wymagań dotyczących prowadzenia szkoleń, dokonywania oceny wiedzy i umiejętności oraz potwierdzania ich w procesie certyfikacji zarówno dla personelu, jak i dla przedsiębiorstw wykorzystujących w swojej działalności F-gazy i SZWO. Nowe przepisy będą wymagać takiego potwierdzenia, uprawniającego do wykonywania określonych czynności (personel) lub prowadzenia określonej działalności (przedsiębiorstwa). Przepisy UE i projekty krajowych przepisów prawnych przewidują dwa aspekty oceny niezbędne do uzyskania lub utrzymania ważności stosownego certyfikatu: - ocena wiedzy i umiejętności personelu ( osób) - ocena kompetencji przedsiębiorstw (firm). Niniejszy artykuł dotyczy zagadnień oceny wiedzy i umiejętności personelu i oceny firm działających w zakresie chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła w odniesieniu do postępowania z F -gazami i SZWO i stanowi kontynuację publikacji dotyczącej szkoleń w wyżej wymienionym zakresie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.