Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  RIPOK
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Rząd wciąż pracuje nad obniżeniem kosztów gospodarki odpadami, tracąc z oczu efektywność środowiskową. Proponuje usunięcie regionalizacji oraz monopolu prawnego chroniącego działalność RIPOK-ów, które mają zostać zastąpione instalacjami komunalnymi. Prowadzący RIPOK-i zastanawiają się, jak nowe przepisy wpłyną na ich sytuację prawną i pozycję na rynku.
PL
Decyzja wykonawcza Komisji UE 2018/1147 z 10 sierpnia 2018 r. ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przetwarzania odpadów zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE (Dz. Urz. UE L 208 z 17 sierpnia 2018 r., str. 38; dalej: Konkluzje BAT) opublikowana została 17 sierpnia 2018 r. Przedmiotowe Konkluzje BAT będą miały przełożenie na przetwarzanie odpadów w RIPOK-ach.
PL
Ministerstwo Środowiska prowadzi obecnie analizy dotyczące możliwości wprowadzenia w Polsce systemu obowiązkowej kaucji na jednorazowe opakowania po napojach. Jakie wiążą się z tym zmiany, by system mógł funkcjować w Polsce w sposób efektywny? W strumieniu odpadów komunalnych, generowanych codziennie przez miliony Polaków, najcenniejszą grupą są odpady opakowaniowe. Szacuje się, że ich ilość przekracza 3 mln ton, z czego połowa to jednorazowe opakowania po napojach (głównie butelki PET oraz puszki aluminiowe). Dziś opakowania te są zbierane selektywnie z gospodarstw domowych, jednak system ten jest daleki od ideału. Oznacza to, że wiele frakcji odpadów ulega zanieczyszczeniu, np. papier ulega rozmoczeniu i traci swoje właściwości, butelki szklane się tłuką, tworzywa sztuczne ulegają zmoczeniu i zanieczyszczeniu odpadkami organicznymi. Tak zmieszane odpady są transportowane do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) i w większości podlegają sortowaniu. Koszt pozyskania tony takich surowców, z uwzględnieniem odbioru pojemników z gospodarstw domowych, przeładunku i sortowania, wynosi ok. 300-350 zł. Wartość tak uzyskanych surowców jest o ok. 25% niższa w wyniku ich zanieczyszczenia, również w procesie transportu w śmieciarkach i sortowania na liniach automatycznych. Szacuje się też, że ok. 20% masy odpadów nie jest w tym procesie w ogóle odzyskiwana i trafia bezpośrednio na składowiska. Coraz wyższe poziomy recyklingu (70% w 2030r.), narzucane krajom członkowskim przez Unię Europejską, stawiają Polskę przed wyzwaniami stworzenia efektywnego wsparcia systemu gospodarki odpadami.
PL
Rosnące wymogi ubezpieczycieli wymuszają na regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów zmianę podejścia i inwestycje w bezpieczeństwo pożarowe zakładów. Temu zagadnieniu poświęcona była konferencja „Bezpieczeństwo RIPOK – wymogi, rozwiązania, skuteczność” skierowana do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Konferencję która odbyła się 6 grudnia 2017 r. w Katowicach-Pyrzowicach zorganizowała firma MENTOR.
PL
Jak uzdrowić polski system gospodarki odpadami komunalnymi, który od lat jest przesiąknięty wieloma patologiami, włącznie z coraz większą szarą strefą? Jakie działania należy podjąć w najbliższym czasie, aby rozpocząć proces naprawy systemu gospodarki odpadami?
PL
Magazynowanie odpadów powinno odbywać się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować te odpady.
PL
Do sądów administracyjnych coraz częściej trafiają skargi przedsiębiorców działających na rynku gospodarowania odpadami komunalnymi na uchwałę wykonawczą do WPGO. Skarżący starają się wykazać, że inne instalacje funkcjonujące w tym samym regionie gospodarki odpadami komunalnymi nie spełniają ustawowo określonych przesłanek pozwalających na uzyskanie statusu RIPOK lub instalacji zastępczej.
PL
Projekty PPP budowy i eksploatacji regionalnych i ponadregionalnych instalacji do zagospodarowania odpadów oparte są na wieloletnich umowach zobowiązujących stronę publiczną do okresowej wypłaty wynagrodzenia partnerowi prywatnemu. Dlatego też niezbędne jest zapewnienie stabilnej i przejrzystej struktury finansowania inwestycji po stronie publicznej, od strony zarówno zasady gospodarnego zarządzania środkami publicznymi, jak i zapewnienia atrakcyjności biznesowej inwestycji dla partnerów prywatnych.
PL
W wielu gminach w kraju zostało wszczęte postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej w związku ze stwierdzeniem, iż nastąpiło naruszenie ustawowego obowiązku podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. Najczęściej dotyczy to odpadów zmieszanych (kod 20 03 01) lub pozostałości z segregowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania (kod 19 12 12).
PL
Budowa regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK-ów) oraz optymalne kierowanie strumieniem odpadów są konieczne, by zrealizować obowiązki wynikające z przepisów unijnych. Wiele samorządów, działając indywidualnie lub w formule związku czy porozumienia międzygminnego, a także gros podmiotów prywatnych już jakiś czas temu podjęło wysiłek budowy RIPOK-ów. Jednak rzeczywistość okazała się inna niż się spodziewano...
PL
Wdrażając nowy system gospodarki odpadami, który w pełni zacznie obowiązywać 1 lipca 2013 r., wiele gmin postanowiło wprowadzić dwupojemnikowy system selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w podziale na frakcje "mokrą" i "suchą". Nie ulega wątpliwości, że taki model segregacji sprzyja wielu podmiotom odbierającym zmieszane odpady komunalne.
PL
Tegoroczna konferencja pt. "Eksploatacja i rekultywacja bezpiecznych składowisk odpadów", która odbyła się w lutym, to - jak podkreślają organizatorzy (spółka Abrys) - największe i najdłużej cyklicznie odbywające się tego typu spotkanie w Polsce (23. edycja!). Tematyka konferencji zogniskowała się wokół roli składowisk w regionach gospodarki odpadami komunalnymi. Jednak najważniejszą częścią tego wydarzenia było powołanie Rady przedstawicieli regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK).
PL
Ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 152, poz. 897) przyznała centralną rolę w systemie gospodarowania odpadami regionalnym instalacjom do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK-om). Docelowo powinien być do nich kierowany główny strumień odpadów - w celu zapewnienia wysokiego standardu środowiskowego procesów zagospodarowania odpadów w warunkach ekonomicznej opłacalności.
PL
Rynek usług zagospodarowania odpadów jest specyficzny, gdyż ze względu na wymogi ochrony środowiska mogą je świadczyć tylko niektórzy przedsiębiorcy – ci, którzy dysponują odpowiednią infrastrukturą. Z drugiej strony, operatorzy instalacji zagospodarowania odpadów realizują w systemie interes publiczny polegający na wykonywaniu obowiązku przyjmowania odpadów do przetworzenia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.