Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polskie Normy (PN i PN-EN)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zastosowanie skutecznych uszczelnień elementów otworowych jest istotnym wymaganiem stosowanym w budownictwie. Dobre uszczelnienia wpływają na zapewnienie podstawowych wymagań wyrobów budowlanych w zakresie oszczędności energii i ochrony cieplnej, zmniejszenia hałasu oraz poprawy warunków higienicznych.
PL
Podstawową zasadą dotyczącą projektowania, budowania, użytkowania i właściwego utrzymywania obiektów budowlanych jest przestrzeganie przepisów techniczno-budowlanych oraz Polskich Norm (zarówno PN jak i PN-EN) oraz generalnych zasad wiedzy technicznej i sztuki budowlanej. Pozwala to na spełnienie wymagań podstawowych w obiektach budowlanych, a w szczególności zapewnienie: – bezpieczeństwa konstrukcji i użytkowania, – bezpieczeństwa pożarowego, – ochrony środowiska i zdrowia osób przebywających na budowie i w budynkach w trakcie ich eksploatacji, w tym osób niepełnosprawnych.
PL
Na podstawie mandatów M/101 (CONSTRUCT 94/125) pt. Drzwi, okna i wyroby związane oraz M/122 (CONSTRUCT 97/241) pt. Wyroby do pokryć dachowych, świetliki dachowe, okna połaciowe oraz wyroby pomocnicze udzielonych Europejskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu CEN przez Komisję Europejską i Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu opracowano serię norm dotyczących okien i drzwi. Normy te wspierają wymagania podstawowe zawarte w Dyrektywie 89/106/EWG w sprawie zbliżenia ustaw i aktów wykonawczych państw członkowskich dotyczących wyrobów budowlanych oraz powiązane są z Dyrektywą 72/23 EWG o harmonizacji praw państw członkowskich dotyczących sprzętu elektrycznego przeznaczonego do stosowania w określonych granicach napięcia oraz Dyrektywą 98/37/EWG o zbliżeniu praw państw członkowskich dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej.
PL
Do czasu zastosowania zharmonizowanej normy PN-EN 1279 "Szkło w budownictwie. Szyby zespolone izolacyjne", a w szczególności części 5 "Ocena zgodności/ Zgodność wyrobu z normą", producenci szyb zespolonych wystawiają Krajową Deklarację Zgodności na podstawie Krajowego Certyfikatu Zgodności z normą PN-B-13079, która nie podlega harmonizacji. W tym okresie obowiązuje stosowanie Systemu 1 na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sposobów deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wraz z obecnie ważną normą PN-B-13079, obowiązuje realizacja planu badań, sporządzonego według PN-ISO 2859 +AC1.
PL
Harmonizacja normy PN-EN 12150 Szkło w budownictwie. Termicznie hartowane, bezpieczne szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe z Dyrektywą 89/106/EEC dotyczącą wyrobów budowlanych, po okresie przejściowym wymaga od producentów szkła hartowanego wdrożenia jednej z metod sprawdzania jego wytrzymałości mechanicznej. W związku z tym przedstawiam metodę oraz dostępne urządzenie badawcze do jej realizacji w ramach zakładowej kontroli produkcji (ZKP), spełniające wymagania Polskiej Normy PN-EN 1288-3 Szkło w budownictwie. Określenie wytrzymałości szkła na zginanie. Część 3: Badanie na próbkach podpartych na dwóch podporach (czteropunktowe zginanie).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.