Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polski Komitet Normalizacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Artykuł przedstawia w skrócie ideę normalizacji, jej cele i zasady działania w Polsce. W drugiej części skupiono się na działalności KT 70, która dotyczy urządzeń elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Zasady działania innych Komitetów Technicznych PKN są analogiczne jak te opisane w artykule dla KT 70.
EN
The paper briefly presents the idea of standardization, its purposes, aims and operation in Poland. The second part is related to the activities of the TC70, which covers the area of power system protection devices.
2
Content available remote Normalizacja w procesie projektowania w budownictwie
PL
W środowisku elektryków, skupionych w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, wyrażana jest opinia, że stan normalizacji w Polsce pozostawia sporo do życzenia. [...] Twórcy norm polskich sami decydowali o wzorowaniu się na normach niemieckich, francuskich czy w latach 40–50 XX w. na normach radzieckich [...] Polem dla nowej aktywności może być przykładowo standaryzacja wymagań polskich grup energetycznych wobec dostawców z przemysłu [...].
PL
Wiele norm przywołanych w Warunkach Technicznych jest już formalnie nieaktualnych. Są również normy wycofane przez Polski Komitet Normalizacyjny, bez wprowadzonych zamienników, które nadal znajdują się w załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Powstaje pytanie, jaką wersję normy należy stosować.
PL
Polski Komitet Normalizacyjny w ślad za zmianami w normalizacji Unii Europejskiej wprowadza dokumenty harmonizacyjne. W pierwszym etapie mają one tylko polskie okładki i treść w języku oryginału. Następnie, po przetłumaczeniu, są publikowane już w języku polskim i wtedy tak naprawdę można w pełni korzystać z ich treści. Korzystanie z oryginału jest zawsze obarczone pewną dozą ryzyka wynikającego z dowolności indywidualnego tłumaczenia.
PL
Interdyscyplinarny charakter wiedzy w zakresie technologii i technik spawalniczych wymusza wielość norm opisujących cały obszar reprezentowany przez spawalnictwo. W obszarze tym są normy dotyczące zarówno technologii spawalniczych, jak i jakości w spawalnitwie, a także urządzeń do spawania i procesów pokrewnych.
PL
W Polskim Komitecie Normalizacyjnym (PKN) zapadła decyzja o zastosowaniu platformy e-learning (e-edukacja) do wspomagania zdalnego nauczania z zakresu normalizacji. W referacie przedstawiono warunki jakie musi spełnić ten system aby nadawał się do zastosowania w PKN. Podstawowym wymaganiem w stosunku do niego jest kompatybilność z innymi systemami eksploatowanymi lub wdrażanymi w Komitecie. Całość rozwiązań informatycznych ma być zintegrowana w ramach jednego systemu – portalu eNORMA. Jest to skomplikowane przedsięwzięcie i wymagać będzie etapowego wdrożenia. Propozycję podziału na etapy zaprezentowano w zakończeniu referatu.
EN
In the Polish Committee for Standardization (PKN) a decision to apply e-learning platform for supporting the remote teaching in the scope of standardization was made. Conditions which must be met by this system so that it could be suitable for applying in PKN were presented in the report. The basic requirement is its compatibility to the other systems being used or put into practise in the committee. The whole IT solutions are to be integrated in the frames of one system – eNORMA portal. It is a complicated project and will demand gradual putting into practise. The suggestion of division of it into stages is presented in the conclusion of the report.
11
Content available Normalizacja europejska w dziedzinie kolejnictwa
PL
Od 1 stycznia 2004 r. Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) uzyskał pełne członkostwo w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym (CEN) i Europejskim Komitecie Normalizacyjnym Elektrotechniki (CENELEC). Otwiera to możliwość pełnego wpływania na kształ wydawanych przez te organizacje dokumentów standaryzacyjnych, począwszy od ich opracowania w grupach roboczych, a skończywszy na zgłaszaniu uwag do projektów norm i udziale w głosowaniu nad ich uzgodnieniem. Wysoki parytet posiadany przez PKN w głosowaniu końcowym (27 głosów ważonych) stawia Polskę na pozycji porównywalnej z krajami takimi, jak Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania.
PL
Europejski Komitet Standaryzacji (CEN) przyjął w kwietniu 2002 r. nazwę EN 13816: 2002 "Transport - Logistyka i usługi - Publiczny transport pasażerski - Definicje, cele i pomiary dotyczące jakości usług". Polski Komitet Normalizacyjny uchwałą z 04.11.2003 r. uznał tę normę za Polską Normę nadając jej numer PN-EN-13816:2002(U). Norma ta do dzisiaj dostępna jest tylko w języku angielskim. Jest to pierwsza norma regulująca zagadnienia dostarczania jakości usług w publicznym transporcie pasażerskim do oczekiwań pasażerów. We wprowadzeniu do normy określono jej cel globalny jako "promocję podejścia jakościowego do działań transportu publicznego".
PL
W mijającym roku Polski Komitet Normalizacyjny obchodzi jubileusz 80-lecia działalności na rzecz normalizacji w polskiej gospodarce. Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) został powołany w 1924 roku, a Polska Norma została wprowadzona jako oficjalny dokument do dobrowolnego stosowania.
14
Content available remote Polska w europejskich organizacjach normalizacyjnych
PL
Od dnia uzyskania przez Polski Komitet Normalizacyjny czynnego członkostwa w europejskich organizacjach normalizacyjnych (to jest od 1 stycznia 2004 r.) krajowa działalność normalizacyjna musi stosować się do zasad i przepisów europejskich.
15
Content available remote Normalizatorzy już w Unii Europejskiej
PL
Mimo że termin akcesji Polski z Unią Europejską upływa dopiero za kilkadziesiąt dni, już od 1 stycznia 2004 r. Polski Komitet Normalizacyjny jest pełnoprawnym członkiem europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC.
PL
Przyjęta niedawno przez Polski Komitet Normalizacyjny druga metoda wprowadzania norm europej-skich EN przez uznanie ich za Polską Normę PN, rozpoczęła się przeglądem obu zbiorów pod kątem oceny stopnia ich zgodności w zakresie wymagań. W wyniku tej oceny wytypowano do wycofania PN sprzeczne z wprowadzanymi normami EN. Zamiar uznania norm europejskich za Polskie Normy, w ich oryginalnych wersjach językowych, jest podawany do publicznej wiadomości w formie ankiety powszechnej, publikowanej w miesięczniku Normalizacja oraz na stronach internetowych PKN. W przypadku norm z zakresu Normalizacyjnej Komisji Problemowej Uf 5 ds. chłodnictwa, pomp ciepła i klimatyzatorów, wykaz norm europejskich i ich polskich odpowiedników jest zamieszczony poniżej. Wykaz obejmuje wszystkie aktualne normy opracowane przez Komitety Techniczne TC Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN z zakresu chłodnictwa, pomp ciepła i klimatyzatorów, tzn. TC 44 domowe urządzenia chłodnicze, TC 113 pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne oraz TC 182 Instalacje ziębnicze, wymagania bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Poszerzono go o normy Komitetu TC 299, dotyczące urządzeń chłodniczych zasilanych gazem, będących w zakresie NKP Uf 277 ds. gazownictwa. W wykazie umieszczono ustanowione normy PN-EN z rokiem ustanowienia, prace w toku - oznaczone w programie pracy NKP w 2002 r. jako PrPN-EN (wdrożenie metodą tłumaczenia), ze stopniem ich za-awansowania (przewidywany termin ustanowienia) oraz normy zastępowane (sprzeczne). Uwzględniono również normy przewidziane do uznania, podając w takich przypadkach tytuły w obu wersjach językowych. Informacje o normach wdrażanych jedną lub drugą metodą uzupełniono o abstrakty w języku polskim. W niektórych przypadkach zostały uwzględnione również inne informacje, np. harmonizacja normy z niektórymi dyrektywami.
PL
W ostatnim czasie dużo dzieje się w polskiej normalizacji. Stworzony w 1994 roku w Polsce system normalizacji został powszechnie zaakceptowany i można powiedzieć, że po kilku nowelizacjach, ustabilizował się. Usunięto istotne błędy oraz uwzględniono priorytety związane z układem stowarzyszeniowym Polski z Unią Europejską. System ten jest w dużej mierze wzorowany na sprawdzonych systemach przyjętych w innych krajach, a zwłaszcza w UE. Polska Norma jest dokumentem opracowanym i roz-powszechnianym przez Polski Komitet Normalizacyjny, który będąc państwową jednostką organizacyjną, tzn. w większości budżetową, nie jest organem administracji rządowej, ale niezależnym merytorycznie ciałem kolegialnym. I ten właśnie status prawny PKN budzi pewne zastrzeżenia. Już trzy lata temu PKN i środowisko normalizatorów rozpoczęli dyskusję nad nowym kształtem ustawy o normalizacji i taką formą prawną PKN, która całkowicie uniezależniałaby Komitet od administracji państwowej. Po kilku latach dyskusji, rozważeniu możliwych, nawet tak kontrowersyjnych rozwiązań jak likwidacja Komitetu, osiągnięto konsens. Konsens polega przede wszystkim na pogodzeniu się z faktem, że gospodarka polska nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć kosztów normalizacji i budżet państwa w dal-szym ciągu musi ją wspomagać. Tak więc w najbliższych latach forma prawna PKN raczej nie zmieni się. Z punktu widzenia użytkownika norm, nie ma w projekcie ustawy rewolucyjnych zmian; w ustawie określono ponownie cele i zasady normalizacji krajowej oraz status Polskiej Normy. Projekt przeszedł już różne szczeble decyzyjne i obecnie został skierowany do Komisji Sejmowej. Równocześnie, wraz z rozpoczęciem negocjacji o członkostwo w UE Polska musiała przyspieszyć i wzmocnić procesy dostosowawcze. Opracowany Narodowy Program Przygotowania do Członkostwa w Unii Europejskiej (NPPC), po aktualizacji w 2001 roku, po raz pierwszy zwrócił uwagę na znaczenie normalizacji.
PL
W artykule przedstawiono pogląd Autora w sprawie "dobrowolności" stosowania Polskich Norm i sprecyzowano propozycje zmian w tekście ustawy o normalizacji z 03.04.1993 r.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.