Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  PIP
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W rozwiniętych gospodarkach wymiana wewnątrzgałęziowa, czyli równoległy import i eksport produktów podobnych (należących do tej samej gałęzi, grupy towarowej), stanowi dominującą formę obrotów handlowych realizowanych w zakresie produktów przemysłowych. Przemysł farmaceutyczny jest doskonałym tego przykładem. Realizowana w zakresie produktów przemysłu farmaceutycznego wymiana wewnątrzgałęziowa przynosi realne korzyści, zarówno pacjentom, jak i całym gospodarkom. Dokonano identyfikacji czynników decydujących o intensywności wymiany wewnątrzgałęziowej w obrotach handlowych Republiki Czeskiej z krajami Unii Europejskiej w zakresie produktów przemysłu farmaceutycznego. Skoncentrowano się na determinantach makroekonomicznych odnoszących się do cech gospodarek handlujących krajów.
EN
Country-specific determinants of intra-industry trade between the Czech Republic and its European Union trading partners in pharmaceutical products in 2004–2017 were evaluated. The Bayesian Model Averaging (BMA) method was used, where the bilateral intra-industry index, calcd. according to the Grubel-Lloyd formula, was adopted as the explained variable. The intensity of intra-industry trade in Czech-EU trade in pharmaceuticals were detd. by intensity of trade with particular EU countries, by the size of general government expenditure on health in the countries of trading partners and by the level of economic development of the trading partners.
PL
W zakładzie z terenu woj. warmińsko-mazurskiego doszło do wypadku pracownika – mechanika, który naprawiał koparko-ładowarkę. Poszkodowany posiadał wieloletnie doświadczenie na stanowisku mechanika. Wykonywał wiele prac, niejednokrotnie naprawiał koparkę, ale mimo tego doszło do wypadku. Jak widać doświadczenie to nie wszystko i umiejętności zawodowe nie wystarczą, aby praca była bezpieczna.
PL
Warunki zatrudnienia pracowników delegowanych na terytorium Polski w ramach świadczenia usług od dnia 18 czerwca 2016 r. określa Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (Dz. U. poz. 868). Służy ona przede wszystkim egzekwowaniu minimalnych warunków zatrudnienia mających zastosowanie w państwie członkowskim, do którego pracownik ma być delegowany. Jednocześnie wprowadza szereg obowiązków, głównie dla pracodawców, którzy delegują pracowników do Polski. Jakie obowiązki leżą po stronie pracodawcy? O tym w niniejszym artykule.
PL
Brak odpowiednich zabezpieczeń, osłon i rejestracji prowadzonych kontroli, niewłaściwe oznakowania dróg technologicznych czy doraźne usuwanie usterek - to tylko niektóre "grzechy branży" zanotowane przez Państwową Inspekcję Pracy w 2014 roku. Uchybienia te mają znaczny wpływ na bezpieczeństwo, wszakże "łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo, a życie to w końcu łańcuch".
PL
22 lutego 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadzi obszerne zmiany w zasadach zawierania umów terminowych. Ograniczona zostanie dopuszczalność zawierania umów terminowych na okres przekraczający 33 miesiące, zmianie ulegnie długość okresów wypowiedzenia dla umów na czas określony, wprowadzona zostanie możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Choć termin wejścia w życie noweli wydaje się odległy, warto zapoznać się z nią już dziś, a w szczególności z przepisami przejściowymi, aby dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany. Tym bardziej, że w wielu przypadkach zmienione przepisy znajdą zastosowanie do stosunków pracy zawieranych obecnie i trwających w dniu wejścia w życie noweli.
PL
W 2013 roku w zakładzie branży meblarskiej z terenu woj. warmińsko-mazurskiego doszło do ciężkiego wypadku przy pracy. Pracownik zakładu (wiek: 39 lat, staż pracy w zakładzie: 16 lat) zlekceważył zagrożenie i postawił nogę między będącym w ruchu wózkiem rozładowczo-załadowczym a transporterem rolkowym. W wyniku wypadku doszło do otwartego złamania obu kości podudzia lewej nogi pracownika. Badający zdarzenie inspektor Państwowej Inspekcji Pracy stwierdził, że główną przyczyną wypadku była nieuwaga oraz rutyna samego poszkodowanego.
PL
Brak rejestracji prowadzonych kontroli, nieodpowiednie oznakowanie, niewłaściwy kąt nachylenia skarp ściany wyrobiska czy zły stan techniczny dróg - to tylko niektóre uchybienia stwierdzone przez inspektorów pracy w odkrywkowych zakładach górniczych w latach 2010-2012. W artykule przedstawiono wyniki tych kontroli w zakładach wydobywających kopaliny metodą odkrywkową na terenie województwa wielkopolskiego i świętokrzyskiego oraz zestawiono najczęściej pojawiające się nieprawidłowości.
PL
W referacie przedstawiono czynniki determinujące znaczenie stosowania środków ochrony indywidualnej w górnictwie ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa podziemnego. Przytoczono klasyfikację SOI. Na tej podstawie omówiono uwarunkowania certy-fikacyjne wynikające z wymagań Unii Europejskiej oraz przedstawiono trzy istotne czynniki charakterystyczne dla górnictwa, które powinny być uwzględniane w procesie wyboru SOI.
EN
The paper presents the importance of personal individual protector (PIP) factors in mining industry with the special stress on coal underground mining. The classification of PIP was quoted in the paper. On these bases the certification conditions which arise from EU directives are also presented. In author opinion there are three main factors which are representative for mining industry and must be taken into account during the selection processes i.e.: explosives conditions in work environment, anthropometric factors of protected population and PIP universality.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.