Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  OŹE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł przedstawia spojrzenie na odpady komunalne jako na element nowoczesnej i zdywersyfikowanej polskiej polityki energetycznej. Omówiony został istotny wpływ potencjalnych spalarni odpadów na polską gospodarkę odpadami komunalnymi oraz na sieć energetyczną, zwłaszcza w kwestii miejskich sieci ciepłowniczych. Dodatkowo zostały przedstawione podstawowe uwarunkowania prawne zarówno krajowe, jak i europejskie, które mają decydujący wpływ na współczesny rozwój polskiej infrastruktury odzysku energetycznego z odpadów. Przytoczone zostały przykłady krajów europejskich, w których spalarnie odpadów od dawna stanowią niezbędny oraz doceniany element infrastruktury energetycznej i komunalnej. Zaznaczono również miejsce przynależne spalarniom w zrównoważonej gospodarce odpadami, umiejscowione za metodami recyklingu materiałowego. Obecny stan polskiej gospodarki odpadami komunalnymi oraz obowiązujące wymagania Unii Europejskiej powodują, że rozbudowa polskiej infrastruktury odzysku energetycznego odpadów jest konieczna i pożądana. Odpady komunalne wykorzystane w celu produkcji energii elektrycznej oraz ciepła sieciowego pozwalają na uniknięcie wykorzystania paliw konwencjonalnych przyczyniając się tym samym do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego danego miasta czy regionu. W finalnej części artykułu przedstawiono i omówiono sześć obecnie budowanych lub rozpoczynających swoją pracę polskich spalarni odpadów, wraz z ich potencjalnym wpływem na sieć ciepłowniczą oraz gospodarkę odpadami komunalnymi. O ile w przypadku produkcji energii elektrycznej omawiane spalarnie nie przyniosą znaczących korzyści, o tyle w przypadku produkcji ciepła sieciowego i zagospodarowania odpadów można mówić o znaczącym usprawnieniu i unowocześnieniu polskiej gospodarki.
EN
This article presents a look at municipal waste as an element of a modern and diversified Polish energy policy. It describes the significant impact of potential waste incineration plants on municipal waste management and energy networks, especially in terms of district heating in Poland. In addition, it presents both national and European basic legal conditions, which have a decisive impact on the development of modern Polish municipal waste energy recovery facilities. Examples of European countries are presented where waste incineration plants have a long tradition and are an essential and valued part of the energy generation infrastructure. The proper place for incineration plants in sustainable waste management is noted, i.e. after methods of recycling. The current state of Polish municipal waste management and the current European Union requirements are causing the development of Polish waste-to-energy infrastructure to be both needed and wanted. Municipal waste used as a regional source of electricity and heat allow for the avoidance of the use of conventional fuels, thus contributing to increased national energy security. In the final part of the article six currently under construction Polish waste incineration plants are presented together with their potential impact on the power grid and municipal waste management. Those facilities bring no significant benefits in the case of electricity production, but in the case of thermal energy production and waste management they can be a significant contribution for the improvement and modernization of the Polish economy.
PL
Ciągła poprawa osiągów siłowni wiatrowych powoduje nieustanny wzrost opłacalności tego typu inwestycji, a sprawdzona technologia sprawia, że energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z głównych odnawialnych źródeł energii (OŹE).
PL
Nowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii póki co grzęźnie w ustaleniach międzyresortowych. Jego wdrożenie może spowodować, że najbliższe lata staną się wreszcie czasem zielonego miksu energetycznego i rozwoju energetyki prosumenckiej. Zanim jednak tak się stanie, spróbujmy przeanalizować minione 12 miesięcy z punktu widzenia OŹE.
PL
Choć Europa jest na właściwej drodze do zredukowania emisji dwutlenku węgla, to ma trudności ze zwiększeniem wykorzystania energii z odnawialnych źródeł. Trudne do spełnienia może okazać się również ograniczenie zużycia energii, które nie należy do obowiązkowych założeń w europejskim ustawodawstwie.
PL
Polska ciągle sporo traci do liderów pozyskiwania energii z wiatru. Jednak zainteresowanie inwestorów tym tematem jest duże. Czy zatem mamy szansę dogonić czołówkę?
PL
Wyczerpujące się zasoby nieodnawialnych nośników energii oraz wzrost świadomosci ekologicznej powodują coraz większe zainteresowanie tzw. odnawialnymi źródłami energii. W przyszłosci ich rozwój oraz wzrost sprawności wytwarzania energii z paliw tradycyjnych spowoduje ograniczenie emisji CO2.
PL
Czy polska energetyka nadąża za trendami światowymi, czy raczej cofa się w rozwiązania z przeszłości? Czy pozorna prywatyzacja jest dobrym rozwiązaniem? Czy potężny energetyczny lobbing wychodzi krajowi na zdrowie? W jakie źródła inwestować? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziemy w publikowanym artykule. W kolejnym numerze opublikujemy cz. II, gdzie pokazany zostanie potencjał energetyki rozproszonej.
PL
Republika Czeska w traktacie o przystąpieniu do Unii Europejskiej zobowiązała się do osiągnięcia odpowiednich udziałów produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Do końca 2010 roku udział ten ma wynosić 8%.
PL
Zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii w Polsce stale wzrasta. Niestety fakt ten nie idzie w parze ze wzrostem ilości dotacji na tego rodzaju przedsięwzięcia.
PL
Polska dysponuje sporymi zasobami biomasy stałej. Nadzieje na energetyczne wykorzystanie tego surowca zdają się być jeszcze większe. Przypisując do „tradycyjnej” biomasy osady ściekowe - jej zasoby zwiększyłyby się jeszcze bardziej. Pozostaje zatem zadać pytanie: czy osad ściekowy to biomasa?
PL
Sektor biogazowni jest obecnie bodaj najatrakcyjniejszym obok siłowni wiatrowych sektorem OŹE. Przewiduje się ogromny wzrost popytu na instalacje, silne wsparcie inwestycji i sprzedaży energii i ciepła. Problemem jednak, są wysokie bariery wejścia, jak zresztą przystało na sektory atrakcyjne.
PL
W niemieckiej energetyce i ochronie środowiska stale na znaczeniu zyskują zagadnienia związane z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych. Do roku 2020 udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii w Niemczech powinien wzrosnąć do 18%.
PL
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małe elektrownie wodne o mocy do 1 MW, zaopatrujące w prąd po kilkaset gospodarstw domowych, też liczymy już w setkach. Prawdziwy boom widać w spalaniu biomasy - jej wartość przekroczy w przyszłym roku miliard złotych. Mimo to, zielona energia w naszym bilansie energetycznym sięga dopiero 8 proc.
PL
Oceniając 2010 rok w wynikach elektroenergetyki w Polsce - wstępnie, bo na te precyzyjne oceny przyjdzie czas po zamknięciu bilansów rocznych - przypomnijmy, że rok 2009 to rok kryzysu gospodarczego świata. W Polsce nie tak dotkliwy jak w otoczeniu zewnętrznym, a więc i dla podmiotów gospodarczych elektroenergetyki „łaskawszy” niż dla innych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.